Bábovky

Radka Třeštíková

Charakterový pletenec priamo do vašich uší.


Samota, láska, smútok, finančná tieseň, nedostatočná pozornosť, túžba byť niekým iným, kariérizmus, pocit nedocenenia, staroba i mladosť… Ženská duša sa permanentne pasuje s rôznorodými problémami vyplývajúcimi zo súčasnej situácie. Čo bude o rok? Nerobíme občas z komára somára? A ako naše problémy vníma tá druhá strana?

Čo kapitola, to iná rozprávačka. Vždy je ňou žena, ktorá má jedinú úlohu – prežiť svoj život tak, aby si na jeho konci zrátala na tele i duši čo najmenej odrenín. Poslucháč tak postupne spoznáva dvanásť rôznorodých postavičiek, preniká do ich duší a čelí nástrahám, ktorým čelia aj hlavné hrdinky. Ich životné cesty po čase poslucháčom demonštrujú, že svet je nesmierne maličký a neštíti sa rozohrať hru plnú irónie. Všetky osudy sú totiž sofistikovane prepletené a v rozmedzí 12tich mesiacov sa tak odohráva navonok obyčajný príbeh plný humoru, satiry aj ťahavého smútku.

Postupne poslucháč objavuje vzťahové a medziľudské väzby medzi postavami. Zatiaľ čo v prvej kapitole počúva slová milenky, o chvíľu na to spoznáva konkrétnu situáciu zo strany manželky. A rovnako je to i naďalej – rozpráva matka i dcéra, babička, priateľka, opatrovateľka….

V porovnaní s „papierovou“ verziou tejto knihy, je tu o niečo väčšie riziko zmätku. Každá kapitola, a teda každé rozprávanie konkrétnej hrdinky totiž nie je chronologické a autorka skáče z obdobia na obdobie. Hoci ide o časový horizont jedného roka, i tak sa môže poslucháč sem-tam stratiť. Nie vždy totiž zaregistruje kratučký zvukový signál, ktorá dáva na známosť, že sa blíži striedanie časovej roviny.

Naproti tomu však oceňujem, že si každá postava vyslúžila inú intepretku. Audiokniha je tak pestrá nielen príbehom, ale i spracovaním. Jednotlivé interpretky sú zvolené veľmi dobre a ich hlasy sú prispôsobené veku a charakteru hlavných hrdiniek. Rovnako sa všetky dokázali popasovať s výrazným prvkom prejavu – siahodlhými súvetiami, ktoré sú však napísané tak, že aj napriek svojmu rozsahu dávajú zmysel a poslucháč sa v niekoľkoriadkovej konštrukcii nestráca.

Zaujímavým aspektom je autorkina schopnosť opísať situácie tak, aby nadobudli úplne iný ráz, než sa spočiatku očakáva. Všedné okamihy v jej podaní pôsobia nevšedne a smutné momenty sú zasa prifarbené iróniou, ktorá ich formuje do vtipnej pozície. Táto skutočnosť vrhá svetlo nevšednosti na celú audioknihu a aj vďaka autorkinmu talentu budovať nepredvídateľné momenty, si príbeh zapíšete do svojej pamäti na dlhší čas.

Bábovky odporúčam poslucháčom, ktorí aj od oddychového žánru vyžadujú niečo viac než len banálnu zápletku a pár teplých slov. V tejto audioknihe nájdete rôznorodé emocionálne spektrum a dvanásť navzájom prepletených ženských osudov s rôznym koncom. Bábovky by si mal vypočuť každý, kto sa rád zasmeje a pobaví, kto vie oceniť slušnú jazykovú výbavu autora a rád sa zamýšľa nad tým, ako to autor celé vlastne myslel…

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– každá kapitola zblízka zachytáva jeden ženský osud

– rozprávanie je vždy v prvej osobe

– každá postava má svoju interpretku

– rozprávanie postáv nie je chronologické

– sofistikovane prepletené životné osudy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre náročnejších milovníkov oddychoviek

– pre mužov aj pre ženy

– pre všetky vekové kategórie (15+)

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí očakávajú súvislý príbeh s jednotným rozprávačom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motto

Dĺžka audioknihy: 08hod 56min

Intepret:
 Simona Babčáková, Helena Dytrtová,
Kristýna Kociánová,
Lenka Loubalová,
Klára Melíšková,
Sandra Nováková,
Iva Pazderková,
Jana Plodková,
Kristýna Podzimková, Barbora Poláková, Michaela Tomešová,
Olga Želenská.

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: spoločenská próza

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo ženie vraha k tomu, aby začal konať? Aký je jeho motív? (Recenzia na severskú kriminálku Nechtění.) Čítaj viac
Ako by vyzeral náš život, ak by sme všetok čas, ktorý máme k dispozícii, využívali naplno? Čítaj viac
Reálny pohľad do zeme zmietajúcej sa v konflikte, ktorý vám ukáže, že máte naozaj všetko. Čítaj viac
stalker audio
Začalo sa to emailom s čudným obsahom... Čítaj viac
Život učiteľa Toma Michella, ktorý sa rozhodol odísť do Južnej Ameriky, naberie zrazu nový smer. A to práve vo chvíli, keď na jednom zo svojich výletov... Čítaj viac
Bernard Minier Mŕtve zviera spustí rozsiahle vyšetrovanie plné prekvapení. Ohavný čin je zväčša jedným z prvých obrazov, s ktorým sa publikum v detektívnom žánri stretne. Vražda, únos či znásilnenie tak boli podané na milión rôznych spôsobov, až tento opakujúci sa Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip