Šprtka

Holly Smalová

Aj s bifľoškou môže byť zábava.


Šprti alebo bifľoši… Zvláštne nátury, ktoré zväčša sedia v prvej lavici vždy pripravení zdvihnúť ruku, keď učiteľ pustí do pléna otázku. Nos večne ponorený v učebnici, slovná zásoba prevyšujúca vyjadrovanie vysokoškolského profesora. A… skoro by som zabudla… Samota, neobľúbenosť v kolektíve a hrozná nuda. Existujú i výnimky?

Existujú, i keď – ako sa hovorí – vždy len potvrdzujú pravidlo. Harriet je šprtka so všekým, čo k tomu patrí, vôbec sa tým netají a zdá sa, že si na to aj trochu zvykla. Len tá suchopárnosť k nej akosi nepasuje, pretože človek, ktorý ju pozoruje dlhší čas, sa vďaka jej schopnosti vyrobiť trápnu situáciu nasmeje až-až. Harriet má mnoho ľudí, ktorí ju neznášajú, a jednu kamošku Nat, s ktorou sú úplne rozdielne. Nat miluje módu a odjakživa chce byť modelkou, pričom Harriet… Tej je to jedno. Lenže ponuka na prácu modelku Nat akosi obíde a dostane sa k našej šprtke. Keď sa Harriet chytá šance, môže sa to skončiť všelijako. Sivá myška s minimálnym sebavedomím sa nedokáže do kože zvodnej modelky pretransformovať zo dňa na deň. Ustojí ich spoločné priateľstvo túto náhlu zmenu v Harrietinom živote?

„Móda ma vôbec nezaujíma. Nikdy ma nezaujímala a pochybujem, že do toho dorastiem. Prvých desať rokov života som to úspešne tajila. Ako malé sme vždy vedeli, čo si obliecť – dokola sme striedali školské uniformy, pyžamá a plavky, prípadne kostýmy anjelov a oviec, keď prišiel čas na vianočný betlehem. Dni bez uniforiem boli mimoriadne vzácne.“

Harriet je postavička, ktorej rozprávanie jednoducho dokáže zaujať. Príbeh je vyrozprávaný z jej pohľadu a pôsobí úprimne, prostoreko a jedným slovom – úsmevne. Hlavná postava totiž pred čitateľmi nič neskrýva a všetky situácie opisuje tak, ako sú, pričom nezabúda na humor a vtip. Nakoľko ide o bifľošku, ktorá v kolektíve nemá svojich fanúšikov, na rad prichádzajú aj pasáže, ktoré sa dotýkajú šikany. Aj táto skutočnosť je tu však spracovaná vtipne, za čo možno vďačiť práve štýlu rozprávania hlavnej postavy.

Svoju cieľovú skupinu kniha dokáže zaujať. Mladistvé postavy riešia problémy, ktoré sú blízke každému tínedžerovi, rovnako sa potýkajú so snami či obavami príznačnými pre mladosť a dospievanie. Aj vedľajšie postavy pôsobia zaujímavo a majú svoje typické charakterové vlastnosti. Táto zmes postavičiek tak rozohráva celkom zaujímavú a vtipnú hru.

Dej sa do istej miery dá predvídať, no v tomto prípade to neznamená negatívum. Kniha aj vďaka tomu navodzuje príjemný a nenútený dojem a čitateľa do ničoho netlačí. Téma, respektíve myšlienka knihy – prerod hlavnej hrdinky z kože škaredého káčatka na dospievajúcu ženu pohybujúcu sa vo svete modelingu – by zniesol aj zopár hlbších ideí.

Autorka mohla poukázať na silu jednotlivca, jeho schopnosť čeliť predsudkom okolia a na to, že nie je nič nemožné, ak sa skutočne chce. No tieto myšlienky som v texte postrehla len v minimálnych náznakoch a myslím, že som ich tam viac „dokreslila“ ja, ako by tam reáne boli. Nič to však nemení na tom, že aj napriek absencii skrytých odkazov je kniha dobrá. Napísať oddychovku, klišé prvky pretaviť do originálnej roviny, udržať si po celý čas pozornosť čitateľa a vedieť ho pobaviť takisto nie je jednoduché.

„,Ak bude treba, vytiahnem ťa z postele párom volov.‘
Nat prikročí bližšie. ,A vráť mi môj rúž,‘ dodá.
Zaodŕham. ,Aký rúž?‘
,Ten, ktorým si si pobodkovala tvár.‘
Otvorím ústa a bez slova ich zase zavriem. ,To nie jerúž, ale nebezpečná infekcia,‘ podotknem tíško.
,No toto, Harriet, zdá sa, že tvoja infekcia sa ligoce a dokonale ladí s mojimi novými topánkami.‘“

Šprtku odporúčam pre milovníkov jednoduchých, no svojských a úsmevných príbehov. Ak máte –násť, o to lepšie. V prípade, že sa rozhliadate po úprimnom a nenáročnom kúsku, ktorý zhltnete počas dvoch či troch večerov, Šprtka je správna voľba. Ide o tínedžerskú oddychovku, ktorá nerieši závažné spoločenské problémy, ale „len“ jednoducho zabáva svoje publikum. Je svojím spôsobom rovnaká s mnohými príbehmi vo svojej kategórii (napr. Denník princeznej), no predsa len je iná. A v tom spočíva jej čaro.

Recenzent: Veronika Vargová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pútavý príbeh

– rozprávanie v prvej osobe

– krátke kapitoly

– vtipné situácie

– do istej miery predvídateľný dej

– jednoduchá a nenáročná oddychovka

– aj klišé prvky pôsobia originálne

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladšie čitateľky

– pre každého, kto obľubuje rýchle a nenáročné príbehy, ktoré sa na nič nehrajú

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí aj od oddychovky očakávajú hlbší odkaz ukrytý medzi riadkami

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Jana Pernišová

Pôvodný názov: Geek Girl

Recenzent knihu čítal: 04hod 40min

Počet strán: 296

 

Ako možno zabojovať proti niečomu, čoho identitu nepoznáme? Ak chceme v sebaobrane tasiť zbrane, musíme poznať... Čítaj viac
Keď sny rozprávajú... Čítaj viac
Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy. Čítaj viac
Raz príde čas, kedy bude potrebné splatiť dlhy. Čítaj viac
Keď má príbeh vyššiu cenu než čokoľvek iné. Čítaj viac
Vitajte vo svete, v ktorom nič nie je zadarmo. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip