To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

Richard Phillips Feynman

Kto povedal, že život fyzika musí byť nudný?


Fyzika, to nie je len prírodná veda plná striktných a presne daných poučiek, ktoré je potrebné zmemorovať. Fyzika je o objavovaní, nachádzaní nových súvislostí, javov a výsledkov. A to všetko môže prebiehať za asistencie vtipu, humoru a elegancie.

Richard Feynman, jeden z najznámejších fyzikov 20. storočia, držiteľ Nobelovej ceny a… Nesmierne sympatický, zvedavý, rozhľadený a vtipný človek! V audioknihe To nemyslíte vážně, pane Feynmane! možno nájsť súbor jeho životných príbehov, ktoré túto zaujímavú osôbku približujú publiku o niečo viac, ako to zväčša v autobiografickej literatúre býva. Chronologicky zoradené zážitky dávajú možnosť nahliadnuť do jeho života od detstva, cez študentské časy až po dospelosť. Poslucháč postupne „vidí“, ako sa v Richardovi Feynmanovi pôsobením času formuje láska k vede a objavovaniu nových koncepcií. Hoci tu nie je možné nájsť priamu charakteristiku jeho osobnosti, zážitky a spomienky sú ešte lepším sprostredkovateľom – na základe jeho správania si poslucháč môže vyskladať celkom podrobný obraz jeho charakteru.

Zvedavosť, neposednosť a miestami až neľudská zanietenosť pre danú vec z jednotlivých príhod a spomienkových útržkov priam sršia. Najväčším pozitívom je však spôsob, akým je audiokniha podaná. Feynmanove zážitky pôsobia na poslucháčov vtipne a neraz im zdvihnú kútiky úst. Audiokniha tak búra mýty o tom, že vedec musí byť zákonite nudný, suchopárny a nezáživný. Z každej kapitoly cítiť obrovskú ľudskosť a je ťažké povedať, čo za ňou stojí. Či už je to štýlom, akým je text podaný, alebo osobnosťou, ktorá je v centre pozornosti, jedno je isté – v publiku vzbudí chuť Richarda Feynmana spoznať zblízka.

13 a pol hodiny uplynie nesmierne rýchlo. Audiokniha si nevynucuje veľkú pozornosť ani analýzu obsahu, i keď to tak spočiatku môže vyzerať. Po niekoľkých minútach sa poslucháč nájde v spleti kondenzátorov a indukčných cievok, dôsledkom čoho sa ľudia, ktorí nie sú vo fyzike veľmi zbehlí, môžu trochu preľaknúť. K úplnej a ničím nerušenej percepcii príbehu však nie je potrebné porozumieť všetkým javom (prípadne si ich dopodrobna predstaviť). Feynman primárne nerozpráva o fyzike, ale v prvom rade o sebe, hoci fyzika a veda boli plnohodnotnou a neodmysliteľnou súčasťou jeho života.

Filip Švarc ako interpret do celkového kontextu veľmi dobre zapasoval. Audioknihe prepožičal optimistický a výrazný hlas, ktorý dokonale korešponduje s jej obsahom. Rozprávanie tak pôsobí mladistvo a sviežo, vďaka čomu sa poslucháč aj po dlhšom časovom úseku necíti vyčerpaný a zavalený množstvom informácií. Energicky možno vnímať aj zvukové predely kapitol, ktoré sa nesú v rytme samby.

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! možno zaradiť medzi oddychové kúsky, aj keď to tak spočiatku nemusí vyzerať. Zážitky prerozprávané kvalitným a skúseným dabingovým hercom pôsobia osviežujúco a nenásilne, pričom však podnecujú poslúcháča k tomu, aby sa od audioknihy tak ľahko neodtrhol. Titul odporúčam aj poslucháčom, ktorí majú pred fyzikou a jej princípmi obrovský rešpekt. V To nemyslíte vážne, pane Feynmane! môžete nájsť „len“ inteligentne a vtipne podané dielo zobrazujúce časť života jednej významnej osobnosti.

Recenzent: Veronika Vargová

PlusyPlusy a charakteristické črty

až na predslov ide o rozprávanie v prvej osobe

– text je podaný ľudsky a vtipne

– fyzikálnym javom nie je potrebné dopodrobna porozumieť

– veda slúži len ako pozadie na vykreslenie kompletnej charakteristiky osobnosti

– audiokniha plynie pomerne rýchlo a uvoľnene

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov biografií, ktoré sú spracované netradičným spôsobom

– pre každého, kto má rád humorné rozprávanie

– pre mužov aj pre ženy

– pre všetky vekové kategórie (15+)

– pre ľudí, ktorí obľubujú poviedky

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí hľadajú jeden súvislý príbeh s úvodom, jadrom a záverom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 13hod 32min

Interpret: Filip Švarc

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: Spomienky a biografia

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Ladislav Fuks Skutočne je smrť očistou? Je zvláštne, aký vnútorný prerod môže zaznamenať jedna ľudská duša v priebehu pomerne krátkeho časového obdobia. Predtým milý, láskavý a úslužný človek sa pod vplyvom vonkajších faktorov dokáže zmeniť na obludu odetú do ľudskej Čítaj viac
24hodinová prechádzka po boku Einsteina je niečo, s čím by sa mal stretnúť každý milovník biografií. Nie je totiž životopis ako životopis... Čítaj viac
Juraj má 11 rokov, jedného staršieho aj mladšieho brata a hrozne by chcel zvieratko. No rodičia sú nekompromisní a všetky... Čítaj viac
Pod znakem orla prenesie poslucháča do roku 42 nášho letopočtu a zoznámi ho s prostredím a fungovaním rímskych légií. Do centra pozornosti sa po chvíli dostáva... Čítaj viac
Tradičná anglická kriminálka odetá do moderného šatu. Čítaj viac
Postavička z dejín, ktorá si vyslúžila najviac negatívnych superlatívov, stále existuje! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip