Kúzelníkov únik z reality

Lars Vasa Johansson

Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov!


Život kúzelníka musí byť… jedným slovom magický. Ovláda triky, nad ktorými ostatní otvárajú oči, dokáže svoje publikum obalamutiť jednoduchou, no pôsobivou ilúziou. Čo sa stane, ak sa mu do života pripletie skutočná mágia? Je možné vymaniť sa spod jej chápadiel bez následkov?

Anton sa živí ako kúzelník, i keď jeho súkromie pôsobí nudným a nezáživným dojmom. Hoci je zvyknutý na pozornosť, mimo javiska sa prejavuje jeho introvertná povaha, úsmevmi príliš neplytvá a dokonca i narodeniny trávi osamote. Jeho vášňou je cestovanie a práve vďaka tomu sa jednej noci ocitne v národnom parku Tiveden, v ktorom stretáva malé dievčatko s trošku bizarnou prosbou. Chce po ňom, aby jej pomohol natrhať kvety. Anton sa však na tejto činnosti odmietne podieľať, dôsledkom čoho sa mu v živote začne diať jedna katastrofa za druhou. Manželský pár, na ktorý natrafí, mu rozpovie magickú historku. Dievčatko, ktoré v lese stretol, nebolo obyčajnou bytosťou, práve naopak. Zdá sa, že na neho uvalilo kliatbu. Spočiatku tomu Anton odmieta uveriť, ale život je nevyspytateľný. Koho iného by postavil do cesty neobyčajnej trpaslíčky, ak nie práve profesionálneho kúzelníka? Ako sa tejto kliatby zbaví?

„,To dievča je trpaslíčka a každý rok okolo letného slnovratu sa premáva po lese,‘ povedala Greta. ,Ak jej pomôžete natrhať kvety, tak nič sa nestane. No ak jej nepomôžete, označí vás na smrť a budú sa vám diať rôzne nehody, až kým nezistíte, že to už nevydržíte a vezmete si život. Vaša duša bude potom navždy uzavretá v perle na jej sponke.‘“

Dej príbehu upúta už od prvej kapitoly, nakoľko rozprávačský štýl autora je tak trochu iný. Všetko odkrýva postupne a s rozvahou, nielen nové pokroky v dejovej línii, ale aj osobnosť hlavnej postavy. Súčasnosť, respektíve príbeh, ktorý sa odohráva, občas pretnú kapitoly poskytujúce pohľad na Antonovu minulosť. Rad za radom sa tak poodhaľujú stále nové a nové skutočnosti, ktoré priamo aj nepriamo vytvárajú profil osobitého a nedôverčivého Antona milujúceho sarkazmus. Je to presne ten typ postavy, na ktorú publikum nezabúda a prirovnáva k nej ostatné charaktery, s ktorými sa v knihách v budúcnosti stretne.

„Odštartovali sme kariéru v centre voľného času v centre Bredängsu. O pol piatej, v spoločenskej miestnosti so sedadlami pre asi štyridsať divákov. Publikum mali tvoriť chlapci a dievčatá, ktorí tam trávili čas medzi školou a večerou. Snažil som sa nemyslieť na to, čo by sa stalo, keby sme sa strápnili.“

Kniha predstavuje kombináciu fantastiky a komédie. Čarovné prvky tu vyznievajú atraktívne, neustále sa dožadujú čitateľovej pozornosti a nútia ho v čítaní ďalej pokračovať. Príbeh je napísaný tak, aby ponechal voľnú ruku aj fantázii svojho publika. Nie každý detail je tu dopodrobna ozrejmený, vďaka čomu má čitateľ priestor na to, aby sa zamyslel, vytvoril si vlastný názor na konkrétnu skutočnosť a pretvoril si okrajové časti dejovej línie podľa vlastných predstáv. Fantastika tak dovoľuje fantázii, aby sa rozvíjala.

Kúzelníkov návrat z reality dokáže pobaviť i upútať, čo predstavuje absolútny, no pevný základ pre dokonalý čitateľský pôžitok. Ak ste zvyknutí siahnuť po severských tituloch, najmä po žánri spoločenského románu, poviete si, že Severania majú zvláštny a závideniahodný dar. Ich myseľ a predstavivosť pracuje viac ako tá naša, dalo by sa povedať, že sú pred čitateľmi vždy o pár krokov vpred a pri tomto procese využívajú pozoruhodné prostriedky. Knihu odporúčam aj náročnejším čitateľom, ktorých len tak hocičo neosloví, no zároveň aj „oddychovkárom“ schopným oceniť dobre napísaný a vymyslený príbeh.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– podstatnú úlohu tu zohrávajú fantastické prvky

– text pôsobí nenáročne a vtipne

– zaujímavá hlavná postava

– dej dokáže upútať od prvej strany

– autor necháva priestor aj fantázii čitateľa

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov humorných románov

– pre mužov aj pre ženy

– pre všetky vekové kategórie (13+)

– pre náročných čitateľov, ale aj milovníkov oddychoviek

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí neobľubujú fantastické prvky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Tereza Chelemendiková

Pôvodný názov: Den stora verklighetsflykten

Recenzent knihu čítal: 07hod 25min

Počet strán: 376

Príbeh o lekárovi, ktorý lovil nočné motýle odeté do ľudskej kože. Čítaj viac
Obchod s ľudským tovarom alebo zlý sen? Čítaj viac
Manifestácia skutočnosti, že kniha je odrazom autora. Čítaj viac
Väčší dom, nové auto, vysnívaný partner či zlepšenie vzťahov na pracovisku? Po čom túžite vy? Nech je vaše akékoľvek, materiálne či nehmotné, vedzte, že ho môžete dosiahnuť... Čítaj viac
Je smola naozaj dedičná? Čítaj viac
Neopodstatnené rebelstvo alebo sonda do duše vo svete stratenej tínedžerky? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip