Kapitán Padák: Straty a nálezy

Kristína Baluchová

Záhada dátumovej hranice odhalená!


Je možné cestovať v čase? Dokáže človek prežiť ten istý deň dvakrát? A malo by to vôbec význam? Veď každý deň má predsa svoje špecifické čaro… Je potrebné ho kopírovať?

Na bratislavskom letisku pracuje vskutku vzácna postavička – pilot lietadla sa totiž volá kapitán Padák! Z ničoho nič je jeho život okorenený čudnými príhodami, ktoré mu potrápia hlavu. Ktosi mu najprv zaslal pohľadnicu z Londýna, rovnako mu na letisku nechá kufor s jednou jedinou knihou. Oddelenie strát a nálezov tak má ďalší kúsok do svojej „zbierky“. Keď sa celá situácia vysvetlí, na kapitána Padáka čaká poriadne dobrodružstvo. Zaumieni si, že svoj narodeninový deň prežije hneď dvakrát a na pomoc si prizve dátumovú hranicu. No bude s ním táto „magická hranica“ ťahať za jeden povraz, alebo pôjde v hre proti nemu?

„Keď som po pristátí lietadla Boeing 737 povedal, že ,dnešnú šichtu máme za sebou‘, netušil som, že nemám tak celkom pravdu. Na letisku som sa zdržal neplánovane dlhšie, a popri rozhovore o divnom kufri a pohľadnici som skoro zabudol, že sa musím ponáhľať – v piatok poobede mám predsa vyzdvihnúť svoju neter.“

Hoci v príbehu figuruje menší počet postáv, úplne postačuje na to, aby jednotlivé charaktery spoločne rozohrali dejovú líniu, ktorá dokáže upútať. Daniel Padák, jeho sestra Eva, neterka Ivanka a Peter Kufor síce pôsobia navonok obyčajne, no sú občas zasadení do situácií, ktoré sa v živote bežného smrteľníka nie vždy vyskytnú. Dej sa vyvíja plynulo, čitateľ nemá pocit, že sa kniha neustále tlačí vpred a rýchlo si zvykne na jej decentné tempo.

Jedným z najväčších lákadiel pre čitateľov je bezpochyby prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Hlavná postava sem-tam vyletí do oblakov a môže sa pýšiť povolaním, o ktorom sníva nejeden malý čitateľ. Okrem detailov zo života pilota tu možno nájsť aj zaujímavé informácie, ktoré sú opäť blízko späté s lietaním vo výšinách – už spomenutá dátumová hranica a časové pásma. Nad touto problematikou si občas láme hlavu i dospelák, a preto oceňujem stručné, no výstižné načrtnutie hlavného princípu, ktoré bez problémov pochopia malí i veľkí. Tieto informácie sú navyše zahrnuté do textu tak, aby nepôsobili dojmom náučnej vsuvky, no sú úplne prirodzene vložené do príbehu.

„Dnes nás čakal let lietadlom, upraveným na prevoz veľkého nákladu. Žiadni cestujúci, len plné brucho tovaru. Takéto lietanie mám rád, pripadal som si ako kengura. Ďalšou zaujímavosťou dnešného dňa bol môj kopilot s dlhými vlasmi. Áno, letel som s jednou z troch pilotiek, ktoré pre Backpack Air pracovali.“

Nakoľko je kniha určená primárne mladšej časti publika, text sem-tam spestrujú čiernobiele ilustrácie. Dopĺňajú tak jednotlivé myšlienky z knihy a navodzujú príjemný dojem z čítania. Na úplnom konci knihy každý čitateľ spozoruje aj ďalšiu zvláštnosť – slovník leteckej terminológie a leteckú abecedu. Opäť tak príbeh dostáva niečo naviac, a to informáciu, ktorá jednoducho poteší.

Knižku Kapitán Padák: Straty a nálezy odporúčam pre čitateľov, ktorí radi objavujú nové veci a neboja sa občas odlepiť chodidlá od zeme a vzlietnuť do výšin. Príbeh dokáže upútať aj poučiť, vďaka čomu si ho obľúbia nielen detskí čitateľa, ale aj ich rodičia.

Recenzent: Veronika Vargová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchá, no pútavá dejová línia

– menší počet postáv

– množstvo informácií o cestovaní v čase a fyzikálnych javoch

– knižka obsahuje ilustrácie

– v závere príbehu čitateľ nájde leteckú terminológiu a leteckú abecedu

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladších čitateľov (8+)

– pre dievčatá aj pre chlapcov

– pre každého, kto má rad dobrodružstvá

– pre čitateľov, ktorí sa strácajú v otázke dátumovej hranice a radi by sa v tejto problematike udomácnili

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí hľadajú rozsiahlu rozprávkovú knihu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Plutošop

Ilustrácie: Ondrej Sova

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 35min

Počet strán: 150

 

Na nájdenie tých správnych životných priorít nikdy nie je neskoro. Čítaj viac
O bozku, ktorý zmenil úplne všetko. Čítaj viac
Sú podľa vás sny odrazom reality? Alebo sú to len výplody našich zážitkov? Pozrite sa na príbeh Agnes, ktorej sny sa stali hrôzostrašnou skutočnosťou... Čítaj viac
Zbierka príbehov matky, ktorej osud doprial dvojitú... Radosť! Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo ženie vraha k tomu, aby začal konať? Aký je jeho motív? (Recenzia na severskú kriminálku Nechtění.) Čítaj viac
Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip