Jeden z nás: Príbeh o Nórsku

Åsne Seierstad

Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“


22. júl 2011 – deň, kedy sa médiami šírila správa, ktorej je ťažké uveriť. Anders Breivik sa vďaka svojmu zločinu zapísal do povedomia verejnosti ako niekto, kto chladnokrvne ukončil životy takmer osemdesiatich ľudí. Po viac ako piatich rokoch však neustále bojuje o svoje práva. Nič sa teda nekončí, i keď… kedy sa to vlastne začalo?

Odpoveď na túto otázku prináša Åsne Seierstad, nórska novinárka a reportérka, ktorá sa na Breivikovu osobnosť pozrela viac než podrobne. Na takmer piatich stovkách strán prináša jeho profil, pričom sa nedrží len jednej línie a každú skutočnosť spája s viacerými súvislosťami. Čitateľ tak nazerá na jeho osobu z každého uhla, od útleho detstva až po súčasnosť. Vníma príčiny a dôsledky, zaznamenáva nepatrné detaily odkazujúce na hrôzostrašný čin, ktorý pobúril celý svet. Túžbu, ktorá sa dá označiť až za posadnutosť stať sa dokonalým a vplyvným človekom, čoskoro vystriedajú prípravy na beštiálny skutok. Kniha okrem toho zachytáva aj samotný priebeh osudného dňa, rovnako ako aj súdny proces, s ktorého rozsudkom sa nemusí každý stotožniť.

V centre pozornosti však nie je len jedna osoba a jej minulosť, skutky a myšlienky, ale ako názov napovedá, príbeh nazerá na celé Nórsko ako na súbor ľudí pozostávajúcich z jednotlivcov. Kniha poskytuje obraz toho, aké reakcie táto udalosť zožala, rovnako v nej možno nájsť príbehy iných ľudí, ktorých životy sa viac či menej dotýkajú tém spracovaných v tejto publikácii. Kniha sa vďaka jej komplexnému náhľadu vymyká z rámca biografických titulov a stáva sa tak výraznou publikáciou na poli reportáže a dokumentaristiky.

„Gro Harlemová Brundtlandová ovplyvnila Nórsko viac než ostatní politici. Sám Anders vyrastal v ženskom svete, ktorý tvorila matka, sestra a Eva. S Andersom bola zábava, myslela si Eva. Aspoň chvíľku. Čoskoro sa totiž ukázalo, že Anders chcel v každej hre rozhodovať. Len keď sa hrali u nej doma, mohla riadiť hru aj ona.“

Napriek téme, ktorá je tu spracovaná, sa kniha číta pomerne rýchlo. Dokáže čitateľa zaujať hneď od začiatku a pohltiť jeho myšlienky dovtedy, kým knihu sám nespracuje a nezváži informácie, ktoré sú mu poskytnuté. Vytvorenie stanoviska a úsudku necháva autorka na samotnom čitateľovi, nakoľko sa vôbec neštylizuje do pozície sudcu či človeka, ktorému je dovolené hodnotiť. Priamo a bez citového zafarbenia predkladá publiku holé fakty, ktoré musí každý prijať po svojom. Riadky tak majú na svoju cieľovku hneď viacero účinkov – čitateľ pociťuje strach pri pasážach, ktoré opisujú beštiálny zločin, miestami ho prepadne hnev, ľútosť aj panika, predovšetkým pri predstave, že by bol svedkom podobného incidentu.

„Chlapec a dievča na lavici si navzájom stískali ruky. Keď počuli, že mužove ťažké kroky zastali, dievča zatvorilo oči. Muž v uniforme zdvihol pušku a zamieril na nohu. Stlačil spúšť. Chlapec vykríkol a pustil jej ruku. Tvár dievčaťa zasiahol piesok a drobné kamienky. Otvorila oči. Chlapec už vedľa nej nebol.“

K rýchlemu čítaniu prispieva aj štýl, akým je kniha napísaná. Hoci sa zväčša tento žáner vyznačuje vecnosťou a strohosťou v podobe ráznych a priam neprístupných vetných konštrukcií, ktoré nemusia lahodiť každému oku, v tejto knihe možno pozorovať zvláštny jav. Jeden z nás: Príbeh o Nórsku svojou formou pripomína beletriu. Jazyková stránka je prispôsobená širokej verejnosti, stránky sa plynulo míňajú, poskytujú publiku informácie nenásilnou formou, avšak o to väčšia je vnútorná odozva čitateľa. Štruktúrou kniha predstavuje zmes biografie a kvalitnej „novinárčiny“, každý, kto sa do nej zahĺbi, podvedome vycíti kus poctivej a časovo náročnej práce, ktorá titulu predchádzala.

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku je titul, ktorý nemá zreteľne vymedzenú cieľovú skupinu. Kniha patrí do rúk mladším aj starším čitateľom, mužom i ženám, ľuďom, ktorí sa po podobných tituloch v kníhkupectve ani neobzrú, ale i fanúšikom reportáží a kvalitne spracovaných biografií. Publikácia núti čitateľa premýšľať, autentické opisy v ňom rozbúria emócie a čo je najdôležitejšie – poukazuje na množstvo spoločenských problémov.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– emotívne a zarážajúce čítanie

– autorka publiku predostiera iba fakty, nezastáva žiadne subjektívne stanovisko

– komplexný pohľad nielen na osobnosť Andersa Breivika

– kniha pôsobí aj ako pamiatka obetí, taktiež predstavuje zdvihnutý varovný prst

– prvá časť sa zaoberá detstvom Andersa a predostiera príčiny jeho správania prameniace z nefunkčného rodinného zázemia

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre všetky vekové kategórie (13+)

– pre čitateľov, ktorí sa chcú pozrieť aj pod povrch tohto útoku

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí hľadajú stručné dielo zobrazujúce túto tému

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Absynt

Preklad: Miroslav Zumrík

Pôvodný názov: En av oss: En fortelling om Norge

Recenzent knihu čítal: 14hod 50min

Počet strán: 584

Obrovská strata odštartovala novú životnú etapu. Čítaj viac
Každý máme svoje hranice, o ktorých možno ani netušíme, no niekde v hĺbke našej duše predsa len sú. Ich prítomnosť si uvedomíme až v momente, keď sme nútení ich prekročiť... Čítaj viac
Pýta si talent svoju daň? Čítaj viac
Tenká hrana reality a fantázie, ktorú je občas poriadne ťažké spozorovať. Kto už Márqueza čítal, vie o čom je reč. V tomto príbehu, ktorý vznikol približne v polovici jeho tvorby... Čítaj viac
Krásny a citlivý príbeh o tých správnych hodnotách a nepredvídateľnosti života. Čítaj viac
Ikonický démon súčasnej politiky alebo zbytočné zastrašovanie? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip