Byť šťastnou sa oplatí

Kate Hudson

Šťastie je návyková vec, ktorej by sme sa nemali poľahky vzdávať…


Máme šťastie skutočne na dosah v každej chvíli? Závisí jeho príchod a zotrvanie v našej duši od nás, alebo od vonkajších faktorov? A čo to vlastne šťastie je? Formujú ho materiálne či duchovné hodnoty?

Kate Hudson čitatelia môžu poznať z televíznych obrazoviek ako herečku. V tejto publikácii sa však stavia do trochu inej pozície – poskytuje publiku pohľad na svoj život aj z inej ako „bulvárnej“ perspektívy. Už v úvode je každému zrejmé, že jej kniha nepredstavuje motivačnú príručku, ktorá by každého chcela stoj čo stoj zmeniť a násilne ho nútila k razantným a náhlym krokom. Cieľom tejto knihy má byť uvedomenie si samého seba a svojich potrieb. Sebapoznanie v tomto prípade predstavuje kľúč ku šťastiu.

Autorka hneď od začiatku apeluje na publikum, aby knihou neprechádzalo len ako pasívny čitateľ. Využíva pri tom celkom banálny prostriedok – zápisník, ktorý je zárukou toho, že čitatelia s informáciami v knihe začínajú okamžite pracovať. Vedenie poznámok či zápiskov funguje na princípe sumarizovania javov a činností konkrétneho dňa a následných reakcií tela na tieto javy. Rovnako autorka podnecuje čitateľov k tomu, aby svoje pocity nepotlačovali, ale snažili sa ich všímať, rozpoznávať a identifikovať. Z knihy sa tak stáva pravidelný spoločník a vymyká sa z rámca bežnej motivačnej literatúry, ktorá publikum na krátkom časovom priestore zavalí veľkým množstvom informácií, ktoré nie je možné spracovať ani dlhodobo uložiť do pamäti. Publikácia okrem toho pracuje s čitateľom po celý čas. V knihe je totiž množstvo priestoru na poznámky – autorka kladie otázky, na ktoré je potrebné odpovedať, testy pomáhajú k správnemu vyhodnoteniu konkrétnych skutočností. Bonusom sú aj relaxačné oddychové cvičenia.

„Zápisník chápte ako niečo abstraktné – je to priestor, kde si môžete zaznamenávať všetky svoje myšlienky, pocity, otázky a obavy súvisiace s vaším telom, ale aj životom ako takým. Tak to robím ja. Je to istá forma dokumentovania môjho života, prostredníctvom ktorého mám kontakt so svojím vnútorným ja.“

Čo sa týka obsahu, autorka sa primárne sústreďuje na štyri celky, ktorým sa venuje komplexne a zoširoka – intuitívne rozpoznanie vlastných potrieb, strava, pohyb a uvedomelosť. Hoci sa v texte vyskytujú odbornejšie informácie, na čitateľa nepôsobia stroho ani ťažkopádne. Text jednoducho plynie, jeho obsah sa dá bez problémov vstrebať, pričom sa myseľ necíti dôsledkom návalu nových poznatkov vyčerpaná. Je to „vedľajší“ a celkom príjemný účinok autorkinho štýlu rozprávania. Text je interpretovaný v prvej osobe a Kate Hudson všetky javy opisuje zo svojho pohľadu nezabúdajúc na osobné skúsenosti. Miestami publikácia pôsobí dojmom „rozprávania“ kamošky, ktorá práve opisuje príbeh či etapu z vlastného života.

„Keď som sa snažila zjednodušiť svoje životné praktiky, aby som sa s vami o nej mohla podeliť, identifikovala som štyri veľké kroky, ktoré pravidelne využívam v zdravom stravovaní, udržiavaní sa v dobrej kondícii a nadväzovaní kontaktu so svojou mysľou a telom.“

Byť šťastnou sa oplatí poteší publikum aj nádherným grafickým spracovaním. Kniha pôsobí masívnym dojmom, obsahuje množstvo fotografií a ilustrácií, ktoré hýria farbami. Text je zalomený veľmi prehľadne, vyskytujú sa pasáže zvýraznené v rámčekoch, prípadne sú niektoré skutočnosti vymenované v bodoch, čo prospieva lepšiemu prechodu knihou.

Publikáciu odporúčam čitateľkám, ktoré sa zaujímajú o vlastné telo a uvedomujú si, že je potrebné starať sa nielen o vonkajšok, ale aj o vnútro. Princípy, ktoré tu možno nájsť, sú zväčša úplne jednoduché a nevyžadujú si väčšiu prípravu, iba vytrvalosť a chuť podniknúť vo svojom živote kroky, ktoré postupne budú viesť k pozitívnym výsledkom. Nečakajte všednú motivačnú príručku z oblasti lifestylu, ale skôr poradcu, ktorý sa štylizuje do polohy vášho priateľa. Byť šťastnou sa oplatí určite nie je kniha na jedno zhltnutie. Ide o titul, ktorý môžete mať na nočnom stolíku položený celoročne bez toho, aby sa vám jeho obsah zunoval.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– krásne grafické spracovanie

– prehľadné členenie textu

– kniha pôsobí nenásilne a úprimne

– autorka podnecuje čitateľa, aby s poznatkami v knihe aktívne pracoval

– množstvo priestoru na vlastné zápisky

– aj odbornejšie informácie pôsobia zrozumiteľne

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy

– pre všetky vekové kategórie

– pre čitateľky, ktoré sa zaujímajú o ajurvédu

– pre čitateľky, ktoré na sebe rady pracujú a chcú sa zlepšovať v postoji k sebe samej

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú strohé, odborné informácie podložené názormi profesionálov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Daniela Hrúziková

Pôvodný názov: Pretty Happy

Recenzent knihu čítal: 12hod 30min

Počet strán: 256

 

V živote si nemôžete byť ničím istí. Ani tým, kto ste... Čítaj viac
Keď minulosť začína z rukáva vyťahovať tajné esá... Čítaj viac
Intel, Microsoft, Apple. Grove, Gates, Jobs... Tri spoločnosti, tri mená, ktoré sa stali pojmami v oblasti high-tech. Je možné naučiť sa užitočné triky potrebné k podnikaniu práve od tých najlepších? Čítaj viac
Odhodiť všetko, na čom sme roky tak tvrdo pracovali a vyjsť v ústrety novému životu. Pokojnejšiemu, hĺbavejšiemu a radostnejšiemu. Čo nám do sŕdc prináša šťastie? Sú to majetky, významné spoločenské... Čítaj viac
Príbeh, ktorý verne odzrkadľuje, čo sa odohráva v duši mladého dievčaťa. Čítaj viac
Aký by to bol život bez plánov, cieľov či predstáv o budúcnosti? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip