Tři vyvolení

Stephen King

Krok do reálneho sveta môže zachrániť jeho alternatívnu podobu…


Adrenalínová jazda… Presne to, čo čitatelia od Kinga očakávajú. Zatiaľ čo Pistolník znamenal pre niekoho trápenie a strastiplnú púť, Tři vyvolení dokážu splniť všetky požiadavky publika.

Roland sa prebúdza vo svojom svete, no musí čeliť boju, na ktorý sa nevedel vopred pripraviť. Nepredvídateľný súboj, ktorý ho takpovediac vytrhol zo spánku, ho síce vyčerpá a on sa zmieta v horúčkach, avšak času na oddych a regeneráciu veľa nie je. Rolanda čaká neľahká úloha. Postupne nachádza niekoľko dverí, v ktorých stretáva rôznorodé charaktery z reálneho sveta. Práve títo ľudia ho majú doprevádzať na ceste k Temnej veži…

Hoci prvá časť série s názvom Pistolník pôsobila rozpačito a publikum v ňom muselo pracne vyhľadávať Kingove charakteristické prvky, v prípade druhého dielu je priebeh príbehom o niečo jednoduchší. Všetky okolnosti, ktoré King vytvoril v predošlej časti, sú tu už známe a poslucháč prichádza do „známeho“ prostredia. Úvodné rozpaky ani zoznamovanie sa s podrobnosťami sa tu teda nekonajú, vďaka čomu si každý môže naplno vychutnať dej. Veľmi príjemným prvkom je i úvodná kapitola na samom začiatku – rozprávač niekoľkými vetami stručne rekapituluje dej z predchádzajúcej časti. Predovšetkým pre ľudí, ktorí prvú časť spoznávali v audiopodobe, je to nesmierne osožné. Krátky sumár ich opäť prinavráti do deja a vopred svoje publikum vystríha pred nedorozumeniami.

Samotný dej je oveľa dynameckejší a má čo poskytnúť aj náročnému poslucháčovi. Postupné spoznávanie nových Rolandových spoločníkov nepôsobí rozťahane, každá veta má svoj význam a dôvod, pričom aj opisné časti pôsobia atraktívne. Práve tieto pasáže sú tak reálne a autentické, že aj v momentoch, keď nenastáva dejový progres, dokážu poslucháča pohltiť. King tu opäť „rozbaľuje“ svoje tromfy v podobe nesmierne detailných a nespochybniteľných opisov. Zatiaľ čo Pistolníka mohol niekto vnímať ako epické dielo s prvkami lyriky, tento jav sa v Troch vyvolených nevyskytuje. Rozprávačský štýl, ktorým autor vykresľuje nové skutočnosti, sa chvíľami nedá ani len porovnať s prvou časťou.

Ak niektorý z poslucháčov váhal, či po vypočutí/prečítaní Pistolníka pokračovať v sérii naďalej aj napriek tomu, že to možno bude menší boj, už úvodné kapitoly každého presvedčia o tom, aby to s Temnou vežou nevzdával. Jednotlivé postavy, ktoré Roland stretáva sú natoľko rôznorodé, že pocit opakovania, prípadne stereotypu v tejto časti nebadať ani len náznakom. Predvídateľnosť príbehu v tejto časti veľmi nehrozí. Jednak je publikum zaujaté prítomnosťou a nemá čas fabulovať, čo by mohlo byť ďalej, a na strane druhej je Stephen King vždy o krok vpred ako fantázia jeho čitateľov.

Tři vyvolení je kúsok, ktorý bezpochyby odčinil aj rozpačitosť prvého dielu. Autor z pozície nestranného rozprávača dáva publiku možnosť konečne nahliadnuť do Rolandovej duše. Poslucháč/čitateľ ho tak môže vnímať aj ako ľudskú bytosť, nielen heroickú postavu s jasným cieľom, za ktorým trpezlivo kráča.

Do série Temná veža sa musí zamilovať každý, kto má vyššie nároky na literatúru. Jej čaro je síce poriadne citeľné až v tejto časti, ale už v úvode každý zabudne na prípadné peripetie, ktorými si musel prejsť v Pistolníkovi. Pre poslucháčov audioknihy je tu navyše aj malý bonus – dokonalá interpretácia Libora Terša.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– výborné prerozprávanie

– autentické opisy

– plynulý dejový spád

– napätie

– publikum viac spoznáva postavu Rolanda

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov Stephena Kinga

– pre náročné publikum

– pre každého, kto obľubuje príbehy s nezabudnuteľnou atmosférou

Pre koho niePre koho nie

– pre ľudí, ktorí majú so žánrom fantasy problém

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 14hod 35min

Interpret: Libor Terš

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: fantasy/sci-fi

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy k zakúpeniu nájdete TU.

 

Monotónnosť bežného života môže mať tragické vyústenie... Čítaj viac
Životy Mie Krügerovej a Holgera Muncha pokračujú... Čítaj viac
Splnený Popoluškin sen sa končí tým, že pomaly, ale isto vykonáva emocionálnu vraždu svojho princa. Čítaj viac
Ladislav Fuks Skutočne je smrť očistou? Je zvláštne, aký vnútorný prerod môže zaznamenať jedna ľudská duša v priebehu pomerne krátkeho časového obdobia. Predtým milý, láskavý a úslužný človek sa pod vplyvom vonkajších faktorov dokáže zmeniť na obludu odetú do ľudskej Čítaj viac
Ako by vyzeral náš život, ak by sme všetok čas, ktorý máme k dispozícii, využívali naplno? Čítaj viac
Reálny pohľad do zeme zmietajúcej sa v konflikte, ktorý vám ukáže, že máte naozaj všetko. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip