Psia duša (Psie poslanie)

W. Bruce Cameron

                        Majú aj psi svoje poslanie?


Otázka reinkarnácie dokáže vyvolať rozporuplné reakcie. Skutočne sme tu už raz boli, len v inom tele a na inom mieste? Vysvetľuje to napríklad neopísateľný pocit deja vu? Alebo sa naša púť na tomto svete končí v okamihu, keď naposledy vydýchneme? A týka sa to aj zvierat, nielen ľúdí?

Viac životov, viac možností rásť a neustále nachádzať nové súvislosti. Hlavný hrdina knihy je pes so všetkým, čo k tomuto stvoreniu patrí, a počas celého príbehu si prejde mnohými výzvami, ktoré zdoláva vždy v inej koži. Raz ho čitateľ spoznáva ako túlavé šteniatko, no neskôr prichádza aj bezprostredný kontakt s človekom. Psia optika tak publiku sprostredkuje hneď niekoľko situácií, ktoré dokážu vyvolať rozličné emócie.

Vôbec nie je ťažké natrafiť v kníhkupectve na príbehy, v ktorých figurujú zvierací miláčikovia a všetka pozornosť je venovaná iba im – či už ide o dej sprostredkovaný človekom, alebo zvieraťom. Táto kniha môže na náročných čitateľov spočiatku zapôsobiť prvoplánovo. Rozprávačom je pes, zdoláva výzvy, ktoré mu konkrétny život ponúka, dôsledkom čoho je publikum konfrontované s množstvom emócií. Až postupom času sa povlak prvoplánovosti zoškrabáva a je možné prísť na to, že kniha nepredstavuje len obyčajné psie dobrodružstvá, ktoré sa dajú bez problémov zaradiť do kategórie – jeden z mnohých.

Kniha totiž v sebe skutočne ukrýva posolstvo, ktoré stojí za povšimnutie. Poukazuje na fakt, že aj psi majú svoju dušu a pocity, že vnímajú svet rovnako ako ľudia a pri rozličných situáciách prežívajú radosť, ale aj strach. V porovnaní s inou literatúrou s rovnakým motívom táto kniha nestavia psieho spoločníka do pozície akéhosi doplnku, no pes je v tomto prípade v porovnaní s človekom rovnocenný tvor, ktorý však vždy dopláca či ťaží zo skutkov ľudí.

„Dobrá nálada sa však onedlho stratila, lebo prišiel druhý muž s Hladošovým bezvládnym telíčkom. Ukázal ho žene, ktorá nešťastne mľaskla jazykom, a potom ho zobral k dodávke. Matka a Rýchlik už boli zavretí v klietke, tak im ho priložil k mrežiam, aby ho mohli oňuchať.“

Nakoľko je rozprávačom pes, stojí za zmienku aj štýl, ktorým je čitateľ celou knihou sprevádzaný. Často bolo cítiť, že autor má so psami bohaté skúsenosti, nakoľko dôveryhodne vystihol jeho reakcie a spôsob správania. Psí pohľad na svet navyše publiku ponúka niečo, čo mu vie poskytnúť len málokto – úprimnosť a priamosť, ktorá nie je ničím skreslená ani pokazená. Všetko je jednoducho opísané tak, ako to v skutočnosti vyzerá či prebieha, pričom je na pozadí hmatateľná akási hravosť, jemnosť a miestami aj dojímavá prostorekosť.

Okrem príbehu, ktorý vie čitateľa rozosmiať aj pobaviť, tu čitateľ nájde aj pridanú hodnotu, ktorú ocenia predovšetkým psíčkari či ochrancovia zvierat, ktorí na Slovensku dlhodobo bojujú za zmenu legislatívy. Z textu úplne prirodzene a samovoľne vyplýva fakt, ktorý si nie každý uvedomuje – pes nie je vec, ale cítiaca bytosť, plne odkázaná na ľudí, ktorí mu svojou nezodpovednosťou a ľahkovážnosťou dokážu ublížiť.

Netrúfam si odhadnúť cieľovku Psej duše. Zatiaľ čo som na začiatku knihy bola utvrdená v tom, že si ju naplno vychutná len psíčkar a milovník zvierat, ku koncu som zmýšľala aj iným spôsobom. Riadky majú čo povedať aj ľuďom, ktorí nikdy s láskou nepohladili psiu hlavičku, nepozreli sa do jeho očí a nepocítili pri sebe teplo psieho kožúška. Takíto ľudia možno zmenia svoj názor na zvieracích miláčikov a odložia knihu s tým, že by nebolo zlé prehodnotiť svoje negatívne stanovisko voči psom, prípadne si vyhľadajú miesta, kde by im vedeli pomôcť.

Kniha patrí do rúk všetkým vekovým kategóriám (keďže je napísaná jednoduchým jazykom), mužom i ženám, ktorí sú ochotní nazrieť do zákutí psej duše. Na trhu totiž hodnovernejší príbeh dotýkajúci sa tejto témy nenájdu.

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchý jazyk

– menej dialógov, viac opisov

– úprimný rozprávač

– príbeh má zmysel a posolstvo

– vtipné aj dojímavé momenty

– spracovaná otázka reinkarnácie

– rýchly dejový spád

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre všetky vekové kategórie (12+)

– pre psíčkarov a milovníkov zvierat

– pre ľudí, ktorí voči zvieratám prechovávajú neutrálny postoj

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí rezolútne zamietajú  hlavný motív – reinkarnáciu

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Elena Guričanová

Pôvodný názov: A Dog´s Purpose

Recenzent knihu čítal: 05hod 15min

Počet strán: 262

 

Aj zlý deň môže znamenať nový začiatok. Čítaj viac
Málokedy sa mi dostane do rúk kniha, ktorej príbeh začína už na obálke. Po snehovej búrke ostane na ceste opustené auto, v ktorom sa ukrýva jeden rukopis. Čo obsahuje? Čítaj viac
Melodické tóny majú na našu psychiku rôznorodé účinky... Môže hudba i ubližovať a navádzať nás k hrôzostrašným činom? Čítaj viac
Keď vzájomná príťažlivosť či porozumenie nie sú len otázkou sympatií. Čítaj viac
Pomsta býva sladká. Niekedy ešte sladšia, ako by sme predpokladali. Čítaj viac
Naozaj chceme to, za čím kráčame? Stotožňuje sa naša duša s naším konaním? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip