Pravopisné finty (Ako si poradiť s i/y)

Viera Spišáková

Cesta k dokonalému pravopisu vôbec nemusí byť strastiplná.


Kam patrí ypsilon a kam jota? Táto otázka vie potrápiť nielen školákov, ktorí majú svoj nos ponorený v učebniciach. Myslíte si, že správna znalosť jazyka závisí od talentu? Alebo od bifľovania nezáživných poučiek a memorovania vybraných slov? Kdeže… Ide to aj inak.

Len treba vedieť tie správne finty. V prípade tejto knihy vôbec nie sú ťažké a nie je potrebné si extrémne namáhať mozgové závity. Každý jeden pravopisný problém je tu vyriešený celkom jednoducho – za použitia originálneho pravidla a štipky umu.

„Ak máš problémy so slovenským pravopisom, sú pravdepodobne zapríčinené chaosom, ktorý máš v hlave zo všetkých poučiek, pravidiel a výnimiek z pravidiel, ktorými slovenčina oplýva. Pravdepodobne ich aj ovládaš, ale iba teoreticky. Ak ich máš v praxi použiť, narýchlo si z nich nevieš vybrať, a tak skôr tipuješ – a nie vždy správne.“

Kratučký úvod dáva čitateľom na známosť, že pôjde o netradičnú príručku. Autorka sa síce venuje aj najkomplikovanejším pravopisným javom, no používa pritom ľahko zapamätateľné a užitočné finty, ktoré sa vryjú do pamäti ľahšie než strohé poučky. A v tom spočíva čaro celej publikácie – tam, kde iní hľadajú problémy, autorka našla skratku.

V prvej časti publikácie sa autorka venuje slovíčkam, ktorých podobu si väčšina ľudí často zamieňa. Ide o fonetické homonymá tip/typ, byť/biť, vír/výr… Druhá a zároveň aj rozsiahlejšia časť síce pôsobí komplikovanejšie, no nechce to nič iné, len sa do riadkov poriadne začítať. V tejto časti sú spracované takmer všetky slovné druhy, a preto na rad príde aj ich rozdeľovanie do kategórií a rozlišovanie vzorov.

Tejto problematike napomáha pekné a prehľadné grafické spracovanie. Knižka je vďaka tomu zrozumiteľná, aj rozsiahlejšie javy pôsobia „upratane“ a nevyvolávajú v čitateľoch zmätok. Oceňujem, že aj vnútro knihy je farebné a nie čiernobiele, ako to zväčša v podobných príručkách býva. Aj tento prvok spolu s ilustráciami napomáha k príjemnému a hravému dojmu z príručky.

„Skús sa naučiť vetné spojenia na nasledujúcich stranách, ktoré sa ti do pamäte ľahšie vryjú možno aj vďaka svojej nezmyselnosti. Pritom ti môžu pomôcť rodičia – poznám prípady, keď cestou na výlet sa v aute celá rodina skúšala z týchto „viet“ a jej členovia súťažili o výhru, ktorú potom spoločne prejedli v cukrárni.“

Ak vás sem-tam potrápi nejaké to „íčko“, nie je dôvod na paniku. Existuje totiž spôsob, ako so slovenčinou nezvádzať neustály boj, ale žiť s ňou v úplnom mieri. Autorka všetky poučky, ktorými nás trápili na školách, dokázala pretransformovať do zrozumiteľnej a ľudskej reči. Občas siahne po akomsi „zlepšováku“ a originálnym spôsobom ozrejmí jav, ktorý sa predtým zdal nezvládnuteľný. Pravopisné finty (Ako si poradiť si s i/y) preto odporúčam malým aj veľkým čitateľom. Nikdy totiž nie je neskoro zlepšiť sa, prípadne oprášiť rokmi zabudnuté poznatky.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pekné a prehľadné grafické spracovanie

– publikácia obsahuje ilustrácie

– jednoduché a vecné vysvetlenia

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, komu pravopis robí problémy

– pre malých aj veľkých čitateľov, ktorí uprednostňujú hravé učenie

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí hľadajú publikáciu, v ktorej sa do textu neaplikuje hravosť a jednoduchosť

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Taktik

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 30min

Počet strán: 66

 

„Fičí” aj vo vašej domácnosti jedna a tá istá rozprávka? Je vaša snaha zmeniť rozprávkový repertoár ihneď zbojkotovaná, a vy tak každý večer... Čítaj viac
Keď sny rozprávajú... Čítaj viac
Keď vzájomná príťažlivosť či porozumenie nie sú len otázkou sympatií. Čítaj viac
Nájsť toho pravého je, zdá sa, rovnako obtiažne, ako nájsť ihlu v kope sena. Čítaj viac
Aj zvieratá majú právo byť osobité a svojrázne. Čítaj viac
Človek je spokojný s tým, čo má až dovtedy, kým sa na obzore neobjaví niečo lákavejšie... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip