Potkan

František Kozmon

Útok potkanov alebo chladnokrvná vražda?


Detektívku majú už dlhší čas pod palcom Severania a rýdzo slovenskej krimi tvorbe takisto kraľuje len jedno meno. Je čas na zmenu? Zavial k nám nový a svieži vietor?

V prostredí kanalizačných potrubí, ktoré u bežného smrteľníka vyvoláva odpor a znechutenie, sa nájde telo muža. Zjavný zločin sa ktosi snaží zamaskovať tak, aby pripomínal útok potkanov. Dôležitosť tomuto prípadu dodáva fakt, že sa muž pred časom objavil na policajnej stanici a dôsledkom toho, že disponuje závažnými informáciami, žiadal ochranu. Sedí skutočne vo väzení nesprávna osoba, tak ako to muž hovoril? Otvorí sa starý prípad a napravia sa predošlé chyby – teda ak nejaké vôbec sú? Kam až táto skutočnosť siaha?

„,Poďme pekne po poriadku. Kto po vás ide?‘ zisťoval Wolf s rukami zloženými na hrudi.
,To vám nemôžem povedať. Je to veľmi dôležitý muž, má veľký vplyv,‘ odpovedal mu chlap trasľavým hlasom.
,Tak prečo po vás ide?‘ zapojila sa do výsluchu Siváková, skláňajúc sa nad ním. Muž neprestajne skúmal očami miestnosť a ľudí, s ktorými v nej bol zavretý, až sa jeho pohľad zmierlivo ustálil na žene, ktorá práve položila otázku.

Kapitán Marek Wolf si dokáže publikum rýchlo získať aj napriek tomu, že pôsobí rezervovane a samotársky. Tak ako to už býva, ani jeho súkromie nemá práve najružovejšie farby, a preto sa po pätnástich rokoch vracia z Kanady na Slovensko. Kto by si však myslel, že ho tu hneď čaká príjemné teplučké miestečko a otvorení, priateľskí kolegovia, mýli sa. Obsadí totiž miesto skúsenejšiemu kolegovi – kapitánovi Luptákovi, ktorý si pri pomyslení na post krajského vyšetrovateľa už mädlil ruky, vďaka čomu Wolf čelí nevrlosti ostatných členov tímu.

„,Predstavujem vám vášho nového kolegu a nadriadeného v jednej osobe kapitána Mareka Wolfa.‘ Členovia policajného zboru, pripravení na búrlivý potlesk, sa sotva zmohli na chabé tlesknutie. Najprekvapenejší bol asi kapitán Lupták, ktorý síce predstieral skromnosť, no vymenovaním do vyššej funkcie si bol v podstate istý.“

Skutočnosť, či publikum bude vedieť dej predvídať, závisí na konkrétnom čitateľovi a jeho „literárnej minulosti.“ Ak sa radíte medzi skúsených čitateľov detektívok, ktorých knižnica sa prehýba pod váhou rôznorodých krimi sérií, je tu istá šanca, že niektoré fakty vytušíte o niečo skôr. Bežná čitateľská verejnosť, prípadne ľudia, ktorí sa stretávajú skôr s iným žánrom, si však vychutnajú napätie a budú závislí od informácií, ktoré im postupne posunie autor.

Bez ohľadu na to, či niektoré okolnosti publikum vyšípi skôr, sa tu naskytá veľká šanca, že mu dielo zaimponuje aj po formálnej stránke. Text pôsobí sviežo, čitateľa aj napriek krimi zápletke príliš nezaťažuje a nevyčerpáva ho. Postavy dokážu zaujať aj napriek profilom, ktoré niekomu môžu pripadať stereotypné, prípadne vytvorené podľa istej šablóny. Avšak udalosti, ktoré sa okolo nich dejú, si pritiahnu čitateľskú pozornosť. Dialógy nepôsobia strojene ani umelo a sem-tam vedia vyvolať i úsmev, nakoľko sa postupné stmeľovanie vyšetrovateľského tímu odzrkadľuje aj v rozhovoroch.

Bratislavské reálie sú takisto prvkom, ktoré našinca potešia a dodajú mu istý pocit „domova“ – v porovnaní so severskými kriminálkami, ktoré publikum dokážu zahltiť krkolomnými názvami ulíc a inštitúcií. V príbehu sú taktiež celkom šikovne uchopené časové roviny – minulosť sa vkráda do prítomnosti, no čitateľ aj napriek tomu nepociťuje zmätok.

Potkan je pozoruhodné dielo. Napínavé a pútavé, vtipné aj dychberúce. Je to kriminálka, ktorá v istej miere disponuje prvkami tohto žánru, no predsa len je iná a to „niečo“, čo vzbudzuje dojem inakosti, je ťažké zadefinovať. Knihu odporúčam mužom i ženám, milovníkom kriminálky aj netradičných kúskov, ktoré čitateľa pohltia.

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pútavý a svižný príbeh

– bratislavské reálie

– jednoduché, krátke vety

– dialógy miestami pôsobia úsmevne

– minulosť sa prelína so súčasnosťou

– zaujímavá postava krajského vyšetrovateľa

– vtipné okamihy, ktoré spestrujú dej

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre milovníkov napätia

– pre čitateľov krimi žánru

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú ťažké a tvrdé krimi v štýle Severanov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 06hod 50min

Počet strán: 376

 

Manifestácia skutočnosti, že kniha je odrazom autora. Čítaj viac
Keď je sneh prísľubom nových začiatkov. Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo prinúti človeka k tomu, aby si siahol na život? Je za tým totálna rezignácia, výplach mysle alebo strach z budúcnosti? Čítaj viac
Svet čelí hrozbe, ktorá nepozná hranice. Čítaj viac
Mať priateľku, ktorej o sebe môžeme povedať úplne všetko, je veľmi oslobodzujúce. Radosť, trápenie, šťastie aj bolesť sa tak rozdelia na dve časti a sú ľahšie stráviteľné... Čítaj viac
Sú tajomstvá, ktoré by sme najradšej zmazali z mysle. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip