Kristína Farkašová

„Elu a Matildu sa snažím viesť ku knihám odmalička.“


Po predchádzajúcej knihe je na trhu titul Stále som mama. Prvé slovo si môžu čitatelia vysvetliť mnohými spôsobmi… Vyzeralo to snáď niekedy, že materské povinnosti „neprežijete?

A teda! Samozrejme. Ale ten názov s tým nesúvisí. Viete, musím si vymýšľať rôzne obmeny názvu Som mama… Najviac sa teším na tú knihu o dvadsaťpäť rokov. Tá sa bude volať Som svokra. To bude tak od srdca písané.

Váš debut Som mama zaznamenal obrovský úspech. Čakali ste to? Čomu túto reakciu čitateľov pripisujete?

Nečakala som to, lebo veď ja som knihu ani neplánovala vydať. Keby ma neukecali z Ikaru, nech vydám svoje blogy, tak si dodnes len tak píšem do šuflíka. Sama tomu úspechu nerozumiem a pokorne každý deň ďakujem. Škoda, že sa ten úspech dial v období, kedy sa mi veľmi nedalo tešiť, ale teraz to dobieham. A čomu to pripisujem? Asi tomu, že nemám problém o čomkoľvek hovoriť, že som úprimná, mám mastné vlasy a viem si každý prd obrátiť na niečo pekné a srandovné. A hlavne tomu, že za to nič neočakávam.

Vďaka vlastnej knihe ste mohli nakuknúť do „zákulisia“ literárneho sveta. Predpokladali ste, že sa za jednou knihou skrýva celý tím ľudí a niekoľko desiatok hodín práce? Alebo ste to zistili až „za pochodu“?

Za pochodu. A bola som šokovaná. A povedala som si, že nikdy viac. Že keby som vedela, čo to obnáša, kašlem na to. Dnes viem, že to za to stálo… a tak som to urobila znova.

Obe knihy majú pekné a na daný žáner aj netradičné grafické spracovanie – obálka, záložka, väzba, ilustrácie… Bol to váš nápad?

Áno. Bol to môj nápad, ale nebolo jednoduché nájsť dobrého grafika. Napokon to grafička Soňa Šedivá celé pochopila a urobila tak krásne, že predčila moje očakávania. Krásna je tá knižka. Občas keď idem okolo nej, pohladkám ju.

Dostali sa k vám aj reakcie od mužskej časti publika?

Samozrejme. Denne mi chodia krásne maily. Hlavne od spolumatiek, ale píšu mi aj otcovia, dokonca starí otcovia. Nemyslím si, že je to kniha len pre ženy. To rozhodne nie. Moju druhú knižku budú napríklad krstiť traja chlapi.

Máte popri materských povinnostiach a práci čas aj na čítanie? Ak áno, aký žáner vám je blízky?

Pravdupovediac, ani veľmi nie. Ale snažím sa nájsť si na čítanie čoraz viac času, pretože mi to chýba. Ja som bola najväčšia knihomoľka v okolí. Rada čítam vážnejšie knihy so štipkou humoru. Nakoľko je humor mojou prácou, občas v niečom vážnejšom potrebujem žiť aspoň prostredníctvom knižiek. Momentálne čítam Kunderu. S Kunderom sa veľmi ľúbime.

Predstavme si momentálne ťažko zrealizovateľnú situáciu – pár dní bez detí a práce na opustenom ostrove. Môžete si naň vziať 3 knihy. Aké?

Toho Kunderu by som si zobrala, nech ho dočítam. Potom by som si zobrala asi prázdnu knihu, kam by som mohla ja písať denník a ešte by som si zobrala nejakú strašne zlú knihu, ktorú by som používala na založenie ohňa.

Vraj je v dnešnej dobe pokles čítajúcej mládeže… My to asi objektívne posúdiť nevieme, nakoľko decká v našom tíme s nami povinne prechádzajú recenzné výtlačky detských kníh. Čo si o tom myslíte vy?

Myslím si, že je to bohužiaľ pravda. Ja som sa snažila v jednom dieťati vo veku asi desať rokov objaviť chuť čítať, naučiť ho, že čítanie je úžasné, že je to potrebné, príjemné, úžasné… Napokon mi jeden z jeho rodičov odkázal, že nemám dieťaťu kaziť detstvo knihami. Že sa má hrať. A ja som aj chcela povedať, že veď lepšie hranie sa snáď ani neexistuje… ale ostala som len stáť v nemom úžase.

Snažíte sa dbať o to, aby dvojičky v čase, keď budú samostatné, nezabudli, čo to kniha je?

Ja sa Elu a Matildu snažím viesť ku knihám odmalička. Vidia ma čítať, aj keď nie príliš často, denne si čítame, telku som im ukázala, až keď mali dva roky… Majú rady knižky. Chvalabohu. Budem ich v čítaní podporovať aj keby čo. Tak ľahko sa dá preniesť do iných svetov, to deťom predsa musím sprostredkovať.

Už len pojem povinné čítanie pôsobí odstrašujúco. Ako ste k nemu počas školských čias pristupovali vy?

Vždy som čítala inú knihu od povinného autora, ako bola naordinovaná. Viete, chcela som byť rebelka, ale nakoľko ma čítanie bavilo, nedokázala som to úplne. Tak aspoň takto. Akurát medzivojnová literatúra bola pre mňa peklíčko… tak som si ju samozrejme vytiahla na maturite. Literatúra bola mojím obľúbeným predmetom. A ešte NOSka, lebo aj tam sa veľa čítalo.

Teraz čisto subjektívna otázka… Aká je to podľa vás kvalitná/dobrá/výnimočná kniha?

Taká, ktorú čítate počas chôdze po ulici. Taká, kvôli ktorej ste ochotní zapnúť deťom Ľadové kráľovstvo, len aby ste ju mohli čím skôr zhltnúť.

Vedia vás nejaké prvky v deji od čítania odradiť? Zvyknete odložiť knihu nedočítanú, alebo príbehom vždy dávate šancu až do poslednej stránky?

Zatiaľ som dočítala všetky knihy. Niektoré s ťažkosťami, priznávam. Nie som úplne na ľahké ženské romány. To nezvládam.

Pôsobíte, akoby ste občas mali k dispozícii dvojnásobne dlhší deň než iní smrteľníci. Na akých projektoch sa momentálne podieľate?

Nepamätám si. Ale nie, žartujem. Postupne sa púšťam do ďalších dvoch knižiek, trošku sa vrátim aj k divadlu postupne. Stand upy som porušila, nakoľko je to pre mňa momentálne komplikované večer odchádzať z domu a vlastne to ani nechcem. Mám prácu nastavenú tak, aby som mohla byť s dievčatami kedykoľvek. Preto robím veci, ktoré môžem robiť z domu. Píšem, pracujem na jednom scenári, píšem kde-tu scenár na nejaký event, dizajnujem moju značku Koláčová… Momentálne sedím vo svojej kancelárii, ktorú zdieľam s dvoma kamarátmi a chodíme sem písať. Som teraz tvor píšuci. Momentálne rozhodne nie som herečka.

Vzhľadom k tomu, že ste mediálne známa osoba, rozhovory poskytujete častejšie než naši bežní respondenti. Vyskytli sa otázky, na ktoré ste časom získali alergiu?

Ja som taká ukecaná, že mne sa chce o všetkom rozprávať. Takže alergiu mám naďalej len na kvitnúce stromy, palinu a mačky. Na nič z toho sa pýtať nezvyknú.

Je tu čas na záverečnú bodku. (I keď vieme, že vy máte radšej skôr pásiky). Zanecháte našim čitateľom-knihomoľom nejaký odkaz?

Prajem všetkým čitateľom, aby sa prenášali čítaním do krásnych svetov!

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografie poskytla: Kristína Farkašová
Autorstvo fotografií: Kristiána Vavreková, Marika Majorová
©plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip