Cnosť

M. S. Force

Ukážkový príklad toho, ako nás minulosť vie dobehnúť nepripravených.


Aj rokmi zabudnuté spomienky raz vyplávajú na povrch. Má zmysel predstierať, že sa nič nestalo? Nezostáva všetka minulosť hlboko v nás a nečaká na ten správny čas, kedy nám opäť môže zasadiť bolestivú ranu?

Natalie pri rutinnej prechádzke so svojou sučkou Fluff stretne slávneho herca Flynna Godfreyho. Hoci sa mu jej pes zahryzol do ramena a cerí na neho zuby vždy, keď sa k nim filmová hviezda priblíži, Flynn sa rozhodne Natalie spoznať a pozýva ju na večeru. Americký sen? Ale kdeže… Začiatok strastiplného obdobia. Natalie si totiž nesie svoje tajomstvo. Keď mala 15 rokov, za podivných okolností odišla od rodiny a teraz sa životom prebíja sama. A Flynn… Ten si vzťah predstavuje úplne inak ako jeho nový objav. Sex až po svadbe? Načo toľké čakanie, keď si sexuálny život možno poriadne spestriť. Napriek rozdielom a vnútornému sebazapreniu sa vrhajú do niečoho, čo môže, ale aj nemusí vyjsť. Aké to bude mať dôsledky?

„Ťažko slovami opísať to, čo nasledovalo. Pamätám si iba, ako som bežala, potom som sa pošmykla na zamrznutej mláke a balansovala medzi katastrofou a rovnováhou. Kým som ju našla, Fluff to využila a vystrelila vpred. Vôdzka mi vyletela z ruky a ona sa na tenkých nožičkách, prepletajúc nimi rýchlosťou šťeňaťa, rútila k bráne do parku. Rozbehla som sa za ňou vystrašená, že vbehne pod kolesá taxíka, a kričala som na ňu.“

Začiatok príbehu dokáže čitateľa upútať. Autorka hneď v úvode predostrie rýchlu a dynamickú situáciu stretnutia oboch hlavných postáv, z ktorej neskôr po celý čas ťaží. Nad Natalie a Flynnom sa rozprestierajú mračná tajomstiev a každému je tak úplne jasné, že nič nepôjde ako po masle. Oba charaktery sú rozdielne, jeden pred druhým niečo taja a trochu nezodpovedne len pasívne čakajú, že to odíde samo. Až na malé detaily so svojimi problémami nepracujú a nesnažia sa situáciu riešiť tak, aby ich neskôr celá nezvalcovala.

Nablýskaný svet filmového priemyslu je tu vykreslený trochu povrchne. Autorka čitateľovi predostiera skôr jeho pozitívne stránky než tie tienisté, dôsledkom čoho všetky ovácie okolo Flynna pôsobia ako lacný prostriedok na umocnenie kontrastu medzi hlavnými charaktermi. 

Dynamika deja tu miestami dostáva poriadne zabrať. Nebyť zaujímavého úvodu a občasného pripomenutia tajomstiev, drvivá väčšina čitateľov sa ku koncu neprepracuje. Jadro príbehu totiž obsahuje len niekoľko situácií, počas ktorých sú dejové progresy len minimálne. Najväčšie lákadlo tohto žánru – šteklivé erotické scény – sú tu podané iba zľahka a tiež len občas. Dokážem však pochopiť, že si autorka ponechala priestor na to, aby na tomto prvku zapracovala v nasledujúcich dieloch. Veľká dráma a nejaké to prekvapenie prichádza až v úplnom závere, no po stagnujúcich pasážach, ktoré dejom takmer vôbec nepohli, sa konca nemusí dočkať každý čitateľ.

„Bolo to ľahšie, než začať ďalší rozhovor s Leah o tom, prečo nie som ako na ihlách, ako by boli iné ženy v našom veku. Prestala som byť ako ľudia v mojom veku, keď som mala pätnásť. Vtedy mi niekto, komu som dôverovala, ukradol mladosť a nevinnosť. Ale dnes na to nepomyslím.“

Aj napriek hluchým pasážam sa Cnosť číta pomerne rýchlo. Zväčša je dej tvorený dialógmi, ktoré sa odohrávajú v menšom okruhu postáv, vďaka čomu sa znižuje riziko, že by čitateľ musel striehnuť na podrobnosti a neustále si v mysli ujasňovať vzťahové väzby. Slovná zásoba a rovnako aj vetná skladba je prispôsobená žánru – jednoduché vety obsahujúce nenáročnú lexiku.

Cnosť odporúčam pre čitateľky, ktoré si nepotrpia na neustály prísun nových informácií a bez problémov vedia prečkať aj stagnujúce pasáže plné rozhovorov a banálnych situácií. Ak milujete ten pocit, keď zavriete prečítanú knihu a neviete sa dočkať pokračovania, pretože vás mátajú dotieravé otázky, Cnosť vás nesklame. Končí sa otvorene a každá čitateľka, ktorú táto kniha oslovila, bude nedočkavo otvárať ďalší diel.

Recenzie na ďalšie tituly série Quantum nájdete tu: Odvaha a Víťazstvo

Recenzent: Veronika Vargová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pútavý začiatok

– stagnujúci dej

– veľká dráma prichádza až na koniec

– rozdielne hlavné postavy

– niekoľko tajomstiev

– viac romantiky ako erotického šteklenia

– Natalie a Flynn sa striedajú v rozprávaní

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníčky ľahších erotických príbehov

– pre čitateľky, ktoré si nepotrpia na neustály prísun nových informácií

– pre čitateľky, ktoré obľubujú romantiku

Pre koho niePre koho nie

– pre netrpezlivé čitateľky

– pre tých, ktorí v príbehu očakávajú viac erotických scén

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Andrea Vargovčíková

Pôvodný názov: Virtuous

Recenzent knihu čítal: 05hod 25min

Počet strán: 304

 

Viac životov, viac možností rásť a neustále nachádzať nové súvislosti. Hlavný hrdina knihy je pes... Čítaj viac
Brilantný triler od slovenského autora, ktorý konkuruje i zahraničným spisovateľom. Čítaj viac
Keď sa spomienky na najkrajšie obdobie nášho života rozplynú ako ranná hmla. Čítaj viac
Výmena pozícií niekedy môže padnúť na úžitok. Tiež máte dosť detektívok, kde sa neúnavne lapá vrah, ktorý po sebe zanecháva nepatrné stopy... Čítaj viac
Obchod s ľudským tovarom alebo zlý sen? Čítaj viac
Je smola naozaj dedičná? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip