Biomanželka

Michal Viewegh

Splnený Popoluškin sen sa končí tým, že pomaly, ale isto vykonáva emocionálnu vraždu svojho princa.


Alternatívny spôsob žitia sa spoločnosti v poslednej dobe vymkol z rúk. Nálepkami bio, eko a cruelty-free zastierame dôsledky rýchleho konzumného života a silou-mocou sa snažíme dokázať si, že sme napriek moderným technológiám stále spätí s prírodou. No všetkého veľa škodí…

Dnes už nikomu nemusíte vysvetľovať, kto je to dula. Psychická opora žien poskytujúca im starostlivosť počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Zvyčajne sa s nimi po ukončení tohto obdobia lúči, no v tomto príbehu nie. Tu sa dula dokonca k celej rodine nasťahuje a stáva sa rozprávačkou ich príbehu.

Má tak možnosť nazrieť do vzťahu Mojmíra a Hedviky. Kedysi hanblivá knihovníčka sa vydáva za úspešného a slávneho spisovateľa, ktorý jej okrem lásky poskytne aj blahobyt. Len čo sa Hedvike plní sen o veľkom dome a rodine, Mojmír je okamžite odsunutý na vedľajšiu koľaj. Fakt, že hosťovskú izbu v rodinnom hniezdočku už sedem rokov obýva dula, ktorá sa s Mojmírom každodenne bije o Hedvikinu pozornosť, nefunkčnosť vzťahu iba demonštruje. Je možné žiť v takomto prostredí a nezblázniť sa? Žena, ktorej bol ochotný dať nielen jeden prst, ale rovno celú ruku, si bez opýtania vzala úplne všetko a postupne sa snaží obrať ho aj o zvyšky rozumu a trpezlivosti.

Námet knihy je pútavý, v prípade, že ide o Michala Viewegha, o to viac. Skutočnosť, že Mojmír zdieľa svoj príbytok s nevrlou dulou, je stavebným kameňom celého príbehu. Dula sa stáva rozprávačkou tejto grotesky, pričom však detailne rozoberá predovšetkým reakcie Mojmíra. V jej slovách sa prelína minulosť so súčasnosťou – retrospektívne poukazuje na nástrahy, ktoré rozbili vzťah hlavných postáv, no rovnako opisuje súčasné Mojmírove konanie a pocity.

Po celý čas som v deji narážala na momenty, ktoré sa mi zdali absurdné, a to aj napriek tomu, že podľa autorových slov ide o román čiastočne autobiografický. Táto absurdnosť môže zaúčinkovať dvojsečne – buď zapôsobí ako prvok umocňujúci dojem grotesky (teda pozitívne), alebo čitateľom naštrbí ich celkovú optiku na dielo.

Hoci som sa snažila v príbehu neustále nachádzať „to pravé vieweghovské“, neviem, či sa mi to podarilo v takej miere, aby som bola spokojná. Začiatok knihy je celkom solídny, poslucháča osloví a zaujme, podnieti v ňom isté očakávanie. No postupne dej spadá do stereotypu a autor sa dosť opakuje. Namiesto progresu tak poslucháč naráža na takmer identické pasáže, ktoré mu po čase dokážu mierne liezť na nervy. Rovnako môže pocítiť rozčarovanie z toho, že sa príbeh formálne nevyvíja tak, ako by si prial – namiesto pokroku a rozvitia atraktívnych prvkov sa stretáva so stagnáciou.

Voľba rozprávača sa mi však javí zaujímavo. Príbehom pokojne mohol sprevádzať Mojmír a jeho slová by poslucháčom len sprostredkovali (ne)skreslený pohľad na celú situáciu, ktorá sa doma odohráva. Nakoľko však všetko komentuje obstarožná dula správajúca sa ako rovnocenný člen rodiny, príbeh v istých miestach zastáva zaujímavú pozíciu. Tretia osoba poskytuje svoj pohľad na vzťah dvoch manželov a nepriamo vyjadruje svoj postoj k Mojmírovi. Voľba mužského interpreta vo mne spočiatku vyvolala zopár otázok, no postupne som prišla na to, že sa mužský hlas s rozprávačkou nebije. 

Napriek tomu, že dej upadáva do stereotypu a pôsobí plocho a neusporiadane, je tak trochu návykový. Ak by šlo o papierovú knihu, určite by sa čítal rýchlo aj napriek opakujúcim sa pasážam. No keďže som mala k dispozícii audioverziu, musím podotknúť, že aj počúvanie prebehlo hladko. Sem-tam som si bola istá, že by som v prípade tlačenej knihy nejaký odsek len prebehla očami a nevenovala mu veľkú pozornosť, no predsa som až do konca bola v miernom napätí, čo príde. Snažila som sa veriť, že jadro príbehu predstavuje len povestné ticho pred búrkou, ktorá príde na konci, no… Dovolím si tvrdiť, že nie každý bude s koncom spokojný.

Biomanželku odporúčam vnímať ako dielo, ktoré predstavuje skôr doplnok k Vieweghovej tvorbe. Irónia aj sarkazmus tu síce sú, ale nie je to klasický Viewegh. Myšlienka tiež nie je zlá, ale opäť by som sa opakovala a púšťala do sveta ďalšie ale, ktoré len poukazuje na to, že nie všetky moje očakávania sa naplnili.

Recenzent: Veronika Vargová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– prelínanie časových línií

– chvíľami sa opakujú takmer identické pasáže

– zopár vtipných momentov

– pútavý motív

– mužská interpretácia ženskej rozprávačky

Pre koho ánoPre koho áno

– pre autorových skalných fanúšikov

– pre každého, kto má v obľube nenáročné, humorné príbehy

– pre mužov aj pre ženy

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí tu očakávajú klasického Viewegha na štýl jeho próz Účastníci zájezdu či Andělé všedního dne

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 05hod 45min

Interpret: Radek Valenta

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: humorné

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Podobizeň kontroverznej postavičky, ktorá vstúpila do dejín. Čítaj viac
Čo sa stane, ak dvakrát vstúpime do tej istej rieky? Voda v nej je už predsa len iná, nakoľko prúd vody sa nestará o to, či v nej chceme nájsť to isté čo predtým. Čítaj viac
Čoho všetkého je človek schopný? Čo dokáže urobiť v momente, keď ho za vlasy ťahajú sklamanie, zlosť, hnev a ľútosť? Čítaj viac
Vreckový sprievodca televíznym a divadelným zákulisím. Čítaj viac
Stephen King Krok do reálneho sveta môže zachrániť jeho alternatívnu podobu... Adrenalínová jazda... Presne to, čo čitatelia od Kinga očakávajú. Zatiaľ čo Pistolník znamenal pre niekoho trápenie a strastiplnú púť, Tři vyvolení dokážu splniť všetky požiadavky publika.
Čítaj viac
Uvoľniť sa už viac nebude problém. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip