Dánská dívka

David Ebershoff

Zobudená identita musí čeliť nepochopeniu spoločnosti.


Jeden manželský pár. Muž a žena. A ďalšia žena v tele muža, ktorá celé manželstvo pretransformuje do úplne inej roviny.

Obaja manželia Greta a Einar pôsobia ako maliari. Zdanlivo banálny a mierne vtipný moment im však naruší ich doterajší manželský život. Greta poprosí svoju polovičku, aby si navliekol ženské pančušky a ona tak mohla domaľovať obraz – portrét ženy, ktorá absentuje na sedení. V tejto chvíli Einar pociťuje doposiaľ nevídané emócie a má pocit, že sa v ňom prebúdza niečo, čo dlhé roky spalo. Hoci sa maľovanie portrétu skončí a ženské šaty sú opäť v skrini, jeho vnútorná identita, ktorú Greta pomenovala Lili, v ich spoločnom obydlí zostáva. Einar postupom času objavuje nutkavú túžbu stať sa ženou a Greta tak prichádza o manžela, no získava priateľku, za ktorou stojí aj napriek reakcii spoločnosti. Einara vnímajú ako chorého a boj o vlastnú identitu je poriadne namáhavý.

Obe hlavné postavy rozvíjajú svoj vlastný príbeh, ktorého spoločným priesečníkom je práve Einarova túžba byť ženou. Zatiaľ čo Einar pociťuje zmätok pri objavení svojho nového ja a je nútený postaviť sa nepochopeniu spoločnosti, ktorá ho na čele s odborníkmi v tej dobe brala ako chorého jedinca vhodného na výskum, Greta takisto prekonávala svoj vnútorný boj. Lásku k manželovi neskôr prejavovala ako pochopenie a bola mu oporou aj napriek tomu, že vedela, že ak sa ich spoločné úsilie pretaví do skutkov, ich manželstvo sa rozpadne. Román nie je len výpoveďou jedného muža, ktorý v dvadsiatych rokoch našiel odvahu a priznal sa, že je „iný“, no zároveň predstavuje netradičný ľúbostný príbeh, v ktorom práve láska a ochota zotrvať vo vzťahu za každú cenu zohráva podstatnú úlohu.

I keď by sa mohlo zdať, že v centre pozornosti je výhradne Einar, poslucháči postupne spoznávajú aj postavu Grety – Američanky, ktorá do vtedajšieho Dánska svojím zjavom a pôsobením dokonale zapadla. Jej minulosť sa odohráva na pozadí celého príbehu, dôsledkom čoho si poslucháči k tejto osobe prehlbujú svoj súcit i obdiv.

Autor k textu pristupuje nesmierne citlivo a na vyjadrenie svojich myšlienok či dejových progresov používa prostriedky pripomínajúce umenie, do ktorého boli zahĺbené obe postavy – maľbu. Kniha tak predstavuje jeden rozsiahly umelecký opis, čo podporuje dojmy a prežívanie súčasného momentu. David Ebershoff stavil na pocity a zmyslové vnuknutia, preto poslucháč do podrobností pozná okolie, materiály i prostredie, v ktorom sa príbeh momentálne odohráva.

Interpretácia príbehu v mnohom pripomína prístup autora k svojim písmenkám. Je citlivá, jemná, nevtieravá, no dôrazná a vie zanechať v publiku hlbšiu stopu. Dana Černá dokázala uchopiť hĺbku príbehu tak, aby sa žiaden dôležitý prvok v jej prednese nestratil.

Dánská dívka predstavuje dielo, ktoré by malo skončiť v každej knižnici (audiopoličke). Je to príbeh o bezhraničnej láske, ktorá si nekladie žiadne podmienky, o odvahe prijať samého seba a bojovať s nepochopením. Spôsob, akým je kniha napísaná, je takisto pozoruhodný a vyniká na trhu komerčnej literatúry. Dánskou dívku odporúčam poslucháčom, ktorí vedia oceniť hodnotu diela a zároveň si nechcú myseľ zamestnať komplikovanou literatúrou.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– netradičný ľúbostný román

– rozprávanie miestami pripomína umelecký opis

– v centre pozornosti sú obe hlavné postavy

– výborná interpretácia, ktorá umocňuje výrazné prvky knihy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre poslucháčov, ktorí dokážu vnímať a oceniť prvky kvalitnej literatúry

– pre poslucháčov, ktorí nemusia sladkú romantiku, no zároveň vyhľadávajú príbehy o láske

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí hľadajú svieži a rytmický príbeh na štýl modernej ženskej literatúry

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Tympanum

Dĺžka audioknihy: 11hod 34min

Intepret: Dana Černá

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: spoločenský román

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Bernard Minier Mŕtve zviera spustí rozsiahle vyšetrovanie plné prekvapení. Ohavný čin je zväčša jedným z prvých obrazov, s ktorým sa publikum v detektívnom žánri stretne. Vražda, únos či znásilnenie tak boli podané na milión rôznych spôsobov, až tento opakujúci sa Čítaj viac
stalker audio
Začalo sa to emailom s čudným obsahom... Čítaj viac
Pod znakem orla prenesie poslucháča do roku 42 nášho letopočtu a zoznámi ho s prostredím a fungovaním rímskych légií. Do centra pozornosti sa po chvíli dostáva... Čítaj viac
Naomi Woodová Každá z nich túžila byť tou poslednou Ernest Hemingway. Meno, o ktorom musel počuť každý, dokonca i ten, ktorý sa nepýši bohatou knižnicou a prezývkou vášnivý čitateľ. Len málokto však vie, že život po boku svetoznámeho amerického spisovateľa Čítaj viac
24hodinová prechádzka po boku Einsteina je niečo, s čím by sa mal stretnúť každý milovník biografií. Nie je totiž životopis ako životopis... Čítaj viac
Kto nemá ciele, nemôže sa nikam posunúť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip