Andrea Bercik Nitkulincová

„Páčia sa mi muži, ktorí vedia, čo chcú.“


Po prečítaní vašej knihy mi nedá neopýtať sa: Ide o autobiografiu alebo príbeh poskladaných zo situácií, o aké nie je v ženskom svete núdza?

Knižka je mix reality a fabulácie. Zážitky z novinárskej sféry sú reálne, vzťahy čiastočne vymyslené, postavy inšpirované mnohými ľuďmi v mojom okolí, takže sa tam vie každý nájsť, keď sa teda veľmi usilovne hľadá. (úsmev)

Čisto súkromná otázka. Akí muži sa vám páčia?

Páčia sa mi muži, ktorí vedia, čo chcú, majú charakter, sú rozhľadení a inteligentní. Musia mať zmysel pre humor, nesmie ich zlomiť prvý vážnejší životný problém. Mali by byť vynaliezaví, starostliví a zachovať si v sebe kúsok dieťaťa. Z fyzického hľadiska skôr mužné zarastené typy s objatím, v ktorom sa dá stratiť. A presne takého muža aj mám.

Ste dlhé roky redaktorkou známeho denníka a písanie je pre vás každodennou prácou. Bozkávam lepšie, ako varím (mimochodom veľmi originálny názov pre ženský román) je váš prvý román. Je podľa vás ťažšie napísať román alebo článok, ktorý by mal zaujať pár tisíc ľudí, ktorí si denne kupujú noviny?

Písanie nevnímam ako prácu, zbožňujem to a je pritom takmer úplne jedno, čo píšem. Neviem preto povedať, čo je náročnejšie. Knižku som písala s radosťou vo voľných chvíľach, no veľmi rada píšem aj bežné články. Tu som sa však asi viac vyšantila.

Štýl, akým ste knihu napísali, je veľmi chytľavý. Číta sa ľahko a čitateľa núti obracať stránku za stránkou. Ako sa vám príbeh písal?

Ľahko a často som sa pristihla, že sa pritom usmievam. V podstate ide akoby o sled fejtónikov o vzťahoch a o živote.

Téma, ktorú ste si vybrali, je svojím spôsobom nesmrteľná. Vždy tu boli a vždy tu budú. Dobre vyzerajúce, inteligentné a prefíkané mrchy, ktoré použijú všetky svoje zbrane na dosiahnutie svojho cieľa. Zvyčajne sa im to podarí. Čo si myslíte, prečo?

Neviem, možno som naivná, ale existujú podľa mňa aj inteligentní muži, ktorí takéto „mršky“ veľmi ľahko prekuknú. Alebo si ich nechajú len na čas, aby sa s nimi pobavili. Báť sa netreba silikónových zlatokopiek, ale žien, ktoré toho majú v hlave viac ako dosť, sú atraktívne a prefíkané. Myslím si totiž, že keď sa raz inteligentná a krásna žena rozhodne dostať nejakého muža a použije na to všetky svoje zbrane, je stratený.

V každej žene je vraj ukrytá mrcha. Súhlasíte s týmto názorom?

Nič netreba generalizovať, lebo existujú aj „panenky Márie“, ktoré nemajú žiadne hriešne myšlienky. Každá bežná baba však kdesi hlboko v sebe určite má ukryté aj svoje diabolské ja, ktoré sa z času na čas môže dostať na povrch.

Práca, ktorú vykonávate, je pre mnohé ženy atraktívna. Byť novinárkou, navyše pracovať ako redaktorka kultúry a showbiznisu je snom mnohých dievčat. Čo pre vás vaša práca znamená?

Ako som už spomenula, moju prácu mám nesmierne rada. Mám možnosť porovnávať, keďže som pracovala istý čas aj ako manažérka, čo som vlastne aj primárne vyštudovala. Tu však môžem prepájať moju vášeň pre kultúru a umenie s písaním, čo mi vyhovuje. A neviem si vynachváliť ani voľnosť, ktorú novinársky džob ponúka, stretávanie sa s umelcami je tiež často nesmierne obohacujúce. Nie všetci sú ako postavy v mojej knižke. (smiech)

Niečo zo slovenského a českého showbiznisu ste poodhalili aj vo svojom románovom debute. Sú to vaše vlastné skúsenosti s celebritami, ktoré poznáme z tituliek bulváru, pričom  skutočnosť je často úplne iná ako mediálny obraz, ktorý o nich vytvárajú média. Prečo si podľa vás ľudia nenechajú ujsť bulvárne pikošky a baví ich sledovať svet celebrít?

Potrebujeme sa skrátka odreagovať. Väčšina z nás žije bežný život plný povinností, nevie čo skôr, od rána do večera len maká a žije od výplaty k výplate. Preto nám dobre padne sledovať život niekoho iného, možno niekedy uštipačne zhodnotiť, že veď aj tá slávna herečka má po deťoch celulitídu a kilá navyše, alebo sa zasnívať, aké by to bolo byť na chvíľu v koži tej prekrásnej modelky…

Ste vydatá a ste aj mama. Máte malého synčeka. Darí sa vám skĺbiť tak náročnú prácu s rodinnými povinnosťami?

Pracujem z domu od chvíle, keď mal štyri týždne, no rozhodne to nerobím na úkor jeho potrieb. Píšem len po nociach, keď spí a snažím sa nebrať si veľmi prácu na krátke termíny, aby nado mnou nevisela hrozba časového stresu. Snažím sa popri tom písať ďalšiu knihu, tak uvidíme, ako skoro bude malý zaspávať, keďže býva hore veľmi, veľmi dlho… (smiech)

Plynulo ste nám premostili k ďalšej otázke. Potvrdzujete, že máte momentálne chuť, potrebu, nutkanie sadnúť si k počítaču a napísať ďalší román?

Mám, jednu knižku píšem, dve mám v hlave.

Každý autor, ktorý po prvýkrát drží v ruke svoju knihu, podľahne akému zvláštnemu pocitu. Vedeli by ste ho opísať?

Je to neprenosná skúsenosť. Je to niečo, čo som asi vždy podvedome chcela, ale nikdy na to nebol čas. Teraz, keď sa mi to podarilo, nebudem sa tváriť, že z toho nemám veľkú radosť. A hoci ženské romány nie sú práve „môj šialok kávy“, tento je predsa len trošku iný a myslím, že pobaví aj čitateľa, ktorý nie je na sladké romance, ale chce sa hlavne zasmiať.

Rozhovor: Petra Markowicz
Fotografia: Andrea B. Nitkulincová

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip