7 pojmov, ktoré by mal poznať každý knihomoľ

Áno, aj knižný svet má svoju terminológiu! Viete správny význam všetkých slov?


Epigón

Pojem epigón úzko súvisí s plagiátorom, no predsa len je tu menší významový rozdiel. Zatiaľ čo plagiátor len poľahky skopíruje danú myšlienku bez toho, aby si robil starosti aspoň s jej pozmenením či uvedením autorstva, epigón sa priživuje na cudzích ideách, ktorým síce dopraje svoju formu, no vplyv druhého človeka v jeho tvorbe je stále viac než zrejmý. Jednoducho povedané – v literatúre je epigónom autor, ktorý si odkuká zápletku z inej knihy, vsadí si do nej svoje postavy, zmení prostredie a hrdí sa „vlastným vynálezom.“

Bibliofil

Na prvý pohľad vskutku čudné slovo, no len čo sa dozviete jeho význam, budete chcieť byť týmto pojmom počastovaní aj vy! Bibliofil je totiž nadšený milovník kníh, ktorý sa môže popýšiť knižnicou vybavenou vzácnymi knižnými titulmi. Bibliofília nie je teda žiadna úchylka, ale vzácne vydanie konkrétneho titulu, ktorému vydavateľ doprial nevídanú umeleckú podobu.

Lacetka

Lacetku ocení každý milovník kníh. Je to nesmierne praktická záležitosť, ktorá nikomu nedáva dôvod správať sa ku knihe barbarsky a ohýbať rožky strán pri zatváraní nedočítaného príbehu. Lacetka je tenučká záložka všitá priamo do knižnej väzby.

Digest

Takúto formu knihy neocení každý knihomoľ. Ide o skrátenú verziu diela, kedy sa dej zredukuje tak, aby sa v ňom ponechali len dôležité dejové medzníky. Opisy a nepodstatné pasáže idú zväčša preč. Najčastejšie sa táto forma využíva pri klasických dielach, ktoré sú charakteristické svojím obrovitánskym rozsahom, no rovnako sa digest sem-tam vyskytne aj v modernej literatúre.

Drabble

Pri rozsahu diela ešte zostaneme. Drabble je totiž pozoruhodný „úkaz,“ ktorý má presne vymedzený počet slov. Ide tak o poviedku, ktorej slová nepresahujú hranicu stovky. V prípade, že sa chce autor rozpísať viac, má k dispozícii ešte double drabble a tripple drabble – poviedky s rozsahom 200 alebo 300 slov.

Fandom

Tejto pojem má rovno dva významy. V primárnom zmysle ide o skupinu autorov a čitateľov fantasy, prípadne sci-fi žánru. V širšom ponímaní však slovíčkom fandom možno označiť aj rozsiahlu skupinku nadšencov, ktorá sa vytvorila okolo jedného titulu. Jednoducho povedané – kniha si vyslúži masívnu, priam mánickú podporu zo strany publika, ktorého členovia neustále dávajú najavo, že ich nadšenie ešte neopustilo.

Lapsus

Lapsus sa môže prihodiť každému z nás, a to ešte nemusíme byť ani spisovatelia! Všeobecný význam tohto slovíčka je omyl, prípadne chyba. V literatúre sa pojmom lapsus označuje dejová nezrovnalosť, ktorá bije do očí, alebo prekladateľský prešľap.

Viac knižných termínov vám prinesieme v druhom pokračovaní PlutoBlogu! 🙂

©plutonium.sk

 

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip