7 dôvodov prečo „čítať“ audioknihy (a ešte niečo navyše)

Čítať ušami? Prečo nie! Hoci šuchot papierových stránok a charakteristickú vôňu kníh nenahradí nič, aj audioknihy majú svoje pozitíva. A že ich nie je málo, o tom vám povieme v novom blogu!


Audioknihy nie sú len „novodobý výmysel,“ boli tu predsa už dávno, len v inom formáte – rozhlasové hry, platne a magnetofónové kazety nám rozprávkou neraz spríjemňovali detstvo a nik z nás nemal výčitky, že bojkotuje papierové knihy. Keď však dnes niekomu spomenieme, že sme sa všetci z Plutonia kolektívne zamilovali do audiokníh, reakcia na náš chválospev je takmer vždy (až na malé výnimky) rovnaká: „Neviem si to predstaviť, asi by mi ubiehala pozornosť iným smerom…“ „Kniha je predsa kniha.“ „Chcem si príbeh čítať sám.“ A to je škoda, pretože audioknihy…

1. Šetria oči

Predovšetkým ľuďom, ktorí majú zrakovú vadu alebo je ich náplňou práce čítať, kontrolovať, prepisovať a upravovať text, či už na obrazovke počítača, alebo na papieri. Namáhané oči sa prejavujú bolesťou hlavy a rozmazaným videním, čo nie je nič príjemné a ak je tu cesta, ako tomuto problému predísť, prečo ju nevyužiť… Navyše – audioknihy možno čítať aj pri slabom alebo žiadnom svetle, vďaka čomu sa riziko boľavých očí úplne minimalizuje.
A na záver prvého bodu nám nedá nespomenúť jeden malý bonus. Večerné „čítanie“ v posteli už nie je také komplikované – nemusíte čeliť nepohodlným polohám pri čítaní, ani rozospatí zhasínať svetlo, keď na vás idú driemoty. Aplikácia Audiotéky umožňuje si nastaviť časovač, kedy sa audiokniha sama vypne. Vstrebávanie príbehu vo večerných hodinách je tak opäť o niečo pohodlnejšie.

2. Nenútia nás iba sedieť

Nájsť si čas na kúsok dobrého príbehu je knihomoľskou povinnosťou, no ruku na srdce, nie vždy sa to dá. Občas treba umyť okná, zmyť podlahu, odšoférovať dlhšiu vzdialenosť, opraviť kvapkajúcu batériu… Papierová knižka nám v týchto chvíľach veľa možností neposkytne, no audio spoločník áno. Ak sa radíte medzi večne rozlietaných a zaneprázdnených ľudí, ktorí dlho neobsedia, výhovorka, že nemáte čas na čítanie, už veľmi neobstojí.

3. Sú dostupné okamžite

Kúpa audioknihy si nevyžaduje prechádzku do kníhkupectva ani čas, kedy vám kuriér prinesie dlho očakávaný balíček. Nový audiopríbeh si môžete zaželať kedykoľvek, aj v čase, kedy už kníhkupci sladko spia. Stačí pár klikov a súbor s dobrou knihou je vám k dispozícii.

4. Nezaťažujú batožinu

Čaká vás dlhá cesta a už teraz vaša batožina praská vo švíkoch? Ľahká pomoc! Namiesto hrubej knihy, ktorá by vám balenie iba skomplikovala, si skontrolujte, či máte v mobilnom zariadení dostatok priestoru na stiahnutie audioknihy, prípadne celej aplikácie. Batožina sa tak odľahčí aj bez toho, aby ste si museli odopierať pôžitok z dobrého príbehu.

5. Nevyžadujú si žiaden „sklad“

Tento bod úzko súvisí s predošlým. Voľný priestor na knihy je obmedzený nielen pri cestovaní. Každé obydlie môže byť pre knihomoľa primalé, veď predsa tisícky skvelých kníh je potrebné niekam aj uložiť. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa len ťažko vzdávajú prečítanej knihy, „čítanie ušami“ tento problém vyrieši za vás. Audiokníh môžete mať, koľko chcete a nikdy vám nebudú zaberať polovicu bytu. Nehovoriac o sťahovaní – vtedy ich všetky úplne jednoducho presuniete z bodu A do bodu B aj bez asistencie sťahovákov.

6. Umocňujú atmosféru a emócie

Interpret má veľkú moc. Ak so svojím hlasom správne narába, dokáže vám vyvolať také zimomriavky, že zatajíte dych a úplne stuhnete. Rovnako je to so všetkými pocitmi, a hoci by sa objavili aj pri čítaní papierovej knihy, dovolíme si tvrdiť, že počúvanie všetky emócie znásobuje. Poslucháč totiž nemôže očami preskakovať pasáže a cielene vyhľadávať vety, ktoré celú situáciu objasňujú. Musí čakať, kým interpret všetko dopovie, a to je niekedy poriadna skúška. Väčšinu audiokníh navyše nahovoria profesionálni dabingoví herci, ktorých hlasy sú tak vábne, že už len samotný zvuk (odhliadnuc od príbehu) je pôžitok.

7. Trénujú sústredenie a pozornosť

Áno, deje sa to aj vtedy, keď príbeh čítame. No počúvanie, to je trochu iná káva. Zároveň totiž vykonávame inú činnosť a vstrebávame niekoľko ďalších podnetov, na ktoré musíme reagovať. Audioknihy môžu spočiatku pôsobiť na poslucháča ako tvrdý oriešok, ale verte nám… Chce to len cvik, ktorý so sebou prináša množstvo pozitív. Spočiatku sme tiež mali problém zachytiť všetky dejové detaily, dokonca sme sa mnohokrát prichytili pri tom, ako sme prepásli podstatnú pasáž. No dnes vnímame príbeh úplne automaticky pri hocijakej inej činnosti, a to sme ako šoféri nespôsobili žiadnu búračku, ani sme dieťaťu do školy nedopatrením nezabalili prázdny desiatový box. 🙂

A čo vy? Započúvali ste sa v poslednom čase do dobrého príbehu? Ak nie, určite to vyskúšajte, no vopred vás upozorňujeme, že i keď sa to nezdá, audioknihy sú návykové. Nemusíte sa však báť, že úplne zatratíte klasické knihy. To sme neurobili ani my. No objavili sme novú dimenziu, ktorá nám umožňuje čítať aj vtedy, keď naše ruky musia vykonávať inú činnosť. Sme tak v kontakte s knižným svetom neustále a sme presvedčení, že to oceňujeme nielen preto, že sme recenzenti.

Na záver pár slov o tom, ako nám audioknihy zmenili život:

Sabina, tímlíderka a recenzentka: V začiatkoch to chcelo trpezlivosť a miernu námahu, no potom som sa na audioknihy, ako sa hovorí, dosť namotala. Je to príjemné vychádzať v ústrety novým zážitkom a pritom nezanedbávať domáce povinnosti, ktoré má každá pracujúca žena-matka.

Veronika, PR manažérka a recenzentka: Audioknihy som počúvala pred niekoľkými rokmi a opäť som si tento zážitok oživila, keď som prišla do tímu Plutonia. Som vďačná, že máme k dispozícii na recenzovanie aj audioknihy, nakoľko nie vždy by som si našla čas sadnúť si ku knižke a stráviť nad ňou popoludnie. Takto mám pocit, že čítať – respektíve počúvať – sa dá neustále, takpovediac aj za pochodu.

Martina, zakladateľka portálu a recenzentka: Priznávam, najprv som bola mierne skeptická a prvé recenzie som písala s väčšou námahou. Vyžadovalo si to väčšiu prípravu a neustále poznámkovanie. No časom to akosi zmizlo samo. Za najväčšie pozitívum audiokníh považujem fakt, že ma vytiahli von na vzduch – na rozdiel od papierových kníh, ktoré ma vždy zavreli doma. Vďaka audioknihám som nakráčala niekoľko desiatok kilometrov, dokonca v daždi či mraze a vôbec mi to neprekážalo. Príbeh si za pomoci slúchadiel v ušiach „odbehám“ a radujem sa z toho, že sa konečne, po rokoch vysedávania doma, hýbem.

Juraj, IT podpora a recenzent: Keďže veľa šoférujem, audioknihy využívam najmä v aute, vďaka čomu mi oveľa menej prekážajú zápchy a dlhé kolóny. 🙂 Dokonca si niekedy v zaparkovanom aute posedím o niečo dlhšie a čakám, kým sa skončí kapitola.

Lenka, recenzentka: Na chuť audioknihám som prišla v čase, keď som mala problémy s očami. Listovanie stránok a čítanie miniatúrnych písmen vtedy neprichádzalo do úvahy, preto som bola šťastná, že daný príbeh niekto nahovoril a môžem ho vnímať aj za pomoci iného zmyslu. Našťastie, dnes je už môj problém vyriešený, no láska k audioknihám zostala. Najviac som sa našla v nahrávkach, ktoré sa zaoberajú motiváciou a meditáciou. Výborne sa pri nich zaspáva. 🙂

S láskou pre našich knihomoľov kolektívne napísal Tím ©plutonium.sk

 

 

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip