Zpátky ve hře

Michal Viewegh

Svojská zbierka poviedok, pri ktorej nebude stačiť len jedno vypočutie.


Hlavnú postavu, ktorá je spojovacím prvkom trinástich príbehov, si obľúbite, aj keď nechcete. Oskar je svojský a nenapodobiteľný muž, s ktorým ste sa možno stretli v niektorom z predchádzajúcich Vieweghových diel (po prvýkrát sa objavil v diele Povídky o manželství a sexu). Konkrétne v tomto poviedkovom súbore však jeho priaznivci môžu spozorovať isté povahové „novinky“. Oskarovo sebavedomie akoby zázrakom nelieta vo výšinách a k slovu sa dostáva napríklad i pokora. Utopí sa hlavný hrdina v sebaľútosti alebo doslova vstane z popola a opäť to bude ten starý dobrý Oskar?

zpatky-ve-hreI keď sa konkrétne poviedky v mnohých ohľadoch líšia, možno tu nájsť pár charakteristických čŕt, ktoré ich spájajú a ktoré sú v jednotlivých príbehoch zastúpené v nerovnomernom pomere. Špecifický Vieweghov humor, ktorý niekedy prechádza až do čiernej roviny, melanchólia, mierna a vtipná absurdita, nadhľad či tragikomika. Zatiaľ čo úvodné poviedky nezapôsobia na poslucháča príliš depresívnym dojmom a skôr tu môžeme pozorovať istú sebareflexiu hlavnej postavy, ku koncu je Oskarov pocit bezmocnosti a fatality – v negatívnom zmysle slova – priam hmatateľný.

Čo teda v audiopoviedkach poslucháč nájde? Napríklad aj pohľad na rozpadávajúci sa vzťah, ktorému evidentne vypršali tie najlepšie roky života, spolu s Oskarom prežije temné ráno, ktoré nasledovalo po nie celkom vydarenom žúre, takisto aj firemný večierok, na ktorý sa hlavný hrdina dostavil len z povinnosti. Na rad prídu aj náhle výpadky pamäti, strata kontroly nad svojimi myšlienkami, obrazmi v hlave či spomienkami…

Ako teda môžete vidieť, atmosféra v poviedkach nie je stagnujúca, no pomaly prerastá do čiernejších odtieňov. Dej má pomerne rýchly spád aj napriek tomu, že je vykladaný prevažne z banálnych situácií či krátkodobých i dlhodobých životných kríz, ktoré autor dopĺňa vnútornými úvahami hlavnej postavy a náhľadmi do jeho psychiky či vnútorného sveta. Dialógy sú tu časté a pôsobia reálne. Kto sa viac zaujíma o život samotného autora, vie, prečo Michal Viewegh zvolil súbor poviedok a čo ho k niektorým udalostiam v (audio)knihe inšpirovalo. Tieto udalosti v jeho živote majú dozaista na svedomí aj menšiu mieru humoru a akúsi vážnosť, ktorá vystupuje do popredia najmä v závere knihy.

Interprét Jiří Dvořák sa s príbehom dokonale zladil. Ani raz som nezaregistrovala nesúlad medzi obsahom a hlasovým prejavom, prípadne iné nezrovnalosti, ktoré by ma pri posluchu iritovali či vyrušovali. Interprét zvládol aj zmenu hlasu a jeho prepožičiavanie jednotlivým postavám. Prerušovaná priama reč bola podaná s taktom a dôrazom, vďaka čomu vie poslucháč bez námahy rozlíšiť výpoveď postavy a rozprávačský dodatok.

Súbor audiopoviedok je výbornou alternatívou pre zaneprázdnených poslucháčov. Zatiaľ čo desaťhodinový súvislý príbeh vyžaduje permanentné sústredenie a trvalú pozornosť, v tomto prípade nám dáva autor „vydýchnuť“. Hoci jednotlivé poviedky majú istú dejovú náväznosť, menšie rušivé vplyvy vo vašom okolí nijako neovplyvnia percepciu hovoreného slova.

Zpátky ve hře je audiokniha určená pre poslucháčov, ktorí sa počas počúvania venujú aj inej činnosti. Ideálna je napríklad jazda autom do práce (krátka vzdialenosť a pomerne časté prerušovanie počúvania nebude mať fatálne dôsledky na zachytenie dôležitých momentov) alebo aj rutinná práca na počítači či upratovanie. Takisto tento poviedkový súbor predstavuje aj skvelý vstup „do sveta“ audiokníh. Ak s hovorenou knihou ešte nemáte skúsenosti, táto je na začiatok viac ako vhodná.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– v porovnaní s prechádzajúcou tvorbou autora tu poslucháč môže pozorovať isté nové javy

– poviedky majú pomerne rýchly spád

– medzi interprétom a obsahom vládne dokonalý súlad

– časté dialógy, ale i sebareflexie či úvahy

– v príbehoch sa pomaly stupňuje vážnosť a pocit nemohúcosti

Pre koho ánoPre koho áno

– pre poslucháčov, ktorí vopred vedia, že sa popri počúvaní budú venovať aj inej činnosti

– pre tých, ktorí hľadajú svoju prvú audioknihu

– pre poslucháčov, ktorí vedia oceniť nadhľad, čierny humor a nezľaknú sa ani miernych náznakov depresie

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte súvislý a ucelený príbeh

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľ: Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 03hod 23min

Interprét: Jiří Dvořák

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: spoločenská próza

Počet poviedok: 13

Ukážku zadarmo ako aj plnú verziu audioknihy k zakúpeniu nájdete tu.

Reálny pohľad do zeme zmietajúcej sa v konflikte, ktorý vám ukáže, že máte naozaj všetko. Čítaj viac
Aj vytváranie prianí má svoje pravidlá. Čítaj viac
Príbeh, ktorý presiahol hranice krimi žánru vo všetkých rovinách. Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo ženie vraha k tomu, aby začal konať? Aký je jeho motív? (Recenzia na severskú kriminálku Nechtění.) Čítaj viac
John Flanagan Dobrodružstvo (nielen) pre mladých so štipkou fantasy... Sklamanie z odmietnutia či z nedosiahnutia vysnívaných cieľov vie človeka poriadne zdeptať. No nevraví sa, že to, čo nám je súdené, si nás raz aj tak nájde? Možno sa naša vyfabulovaná Čítaj viac
Posluchová cvičebnica pre všetkých, ktorí sa chcú zdokonaľovať. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip