Zoči-voči mužom

Barbara Schneiderová

Musia ženy stále čeliť predsudkom?


Časy, kedy muži prinášali domov peniaze a ženy sa starali o domácnosť, sú už dávno preč. Ľady sa pohli, tradičný model rodiny sa začína transformovať do iných tvarov a za sporákom môžno mnohokrát uvidieť i muža. Ako je tento fakt vnímaný v praxi? Majú ženy na trhu práce rovnaké podmienky ako muži? 

predna_Obalka-Zoci-voci-muzomZoči-voči mužom predstavuje publikáciu, ktorá u čitateľov dokáže vzbudiť rôznorodé očakávania. Názov, anotácia i obálka poskytujú informácie pohybujúce sa na rozhraní motivačnej literatúry, biznis príručky a strategického plánu určeného nežné pohlavie. V skutočnosti knihu možno charakterizovať ako zmes všetkých vyššie spomenutých žánrov, pričom však autorka kladie dôraz na precíznosť, praktické rady i teoretické fakty.

Barbara Scheiderová sa zaoberá problematikou trhu práce a vyšších pracovných pozícií, ktoré (nie) sú obsadené ženami. Nazerá na túto otázku z viacerých uhlov – pozičný boj, predsudky, nevýhody, s ktorými sa ženy pri obsadzovaní vyšších pracovných pozícií stretávajú, vplyv materstva na kariéru, nátlak spoločnosti a tradičné nároky, ktoré ženy aj napriek vlastnej kariére musia neustále spĺňať.

„Svokry a ženy v domácnosti u susedov zdôrazňujú syndróm krkavčej matky a šéfovia zisťujú, či tie rozkošné ratolesti nie sú doma zanedbané. Takéto útoky sú namierené iba voči ženám, nikdy nie voči mužom. Na pracujúce matky s postupovými ambíciami sa ešte stále (!) vyvíja obrovský nátlak, aby sa obhájili.“

Zatiaľ čo sú prvé kapitoly viac-menej teoretické, opierajú sa o fakty, čísla, štatistiky, postupom strán kniha nadobúda čoraz viac praktickejších informácií v podobe rád či odporúčaní, ktoré sa dajú pohodlne aplikovať v bežnom živote. Najčastejšie autorka upozorňuje na nedostatky, ktoré ženy v manažmente nechtiac páchajú, či už v oblasti komunikácie, v sebaprezentácii, alebo myslení. Fakt, že autorka mapuje najmä nemecký pracovný trh v tomto prípade našincovi neškodí. Väčšina rád a teoretických poznatkov vyznieva dôveryhodne aj v našich podmienkach.

„Zhrňme si podstatu: existujú tri hlavné prekážky, ktoré ženám komplikujú život v organizácii – prinajmenšom viac ako mužom. Po prvé, kultúra manažmentu tvorená prevažne mužmi, po druhé, balansovanie medzi deťmi a kariérou, a po tretie, vnútorné obmedzenia, ako napríklad slabý self-marketing a nedostatočné nadväzovanie strategických kontaktov.“

Po jazykovej stránke je potrebné rátať so širšou slovnou zásobou a rovnako i odbornými termínmi, ktoré sú pomerne časté, no pre ľudí, ktorí sa podobnej téme venujú, sú zrozumiteľné a dobre známe. Rýchlosť čítania závisí od mnohých faktorov – miery záujmu čitateľa, jeho skúseností a chuti dozvedieť sa viac. Kniha však nepredstavuje oddychové čítanie na pláž, nakoľko je potrebné sa neustále sústrediť a vstrebávať poskytnuté informácie.

Je pravdou, že muži zarábajú viac ako ženy, i keď pracujú na jednej pozícii? O čo sa tieto štatistiky opierajú? Zbavila sa spoločnosť predsudkov, ktoré voči ženám v riadiacej pozícii má? Dávajú veľké firmy príležitosť i ženám? Zoči-voči mužom na túto problematiku nazerá komplexne a každá jej kapitola je nabitá informáciami. Možno i preto je vhodné knihu odporúčať ľuďom, ktorí sa neuspokoja len s ochutnávkou, ale zvyknú si žiadať rovno celú porciu so všetkým, čo k nej patrí. Či už po knihe siahnu muži, alebo ženy, obe pohlavia v nej dokážu nájsť niečo užitočné – ženy objavia praktické rady a mužská časť populácie zasa bude môcť nahliadnuť do tejto témy aj z inej strany.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo informácií, ktoré sa opierajú o čísla a štatistiky

– veľa praktických rád

– precíznosť

– dlhé kapitoly

– na okrajoch strany je vždy zhrnutá hlavná myšlienka odseku

– kniha nepôsobí feministicky

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre každého, kto obľubuje biznis príručky, ktoré danú problematiku rozoberajú podrobnejšie

– pre personalistov a vedúcich pracovníkov

Pre koho niePre koho nie

– pre ľudí, ktorí vyhľadávajú len oddychové čítanie

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Martina Šturcelová

Pôvodný názov: Frauen auf Augenhole

Recenzent knihu čítal: 06hod 10min

Počet strán: 200

 

Odkiaľ pochádzajú šťastie si spokojnosť? Sú to pocity, ktoré musíme nájsť sami v sebe, alebo treba počkať, kým k nám prídu z vonkajšieho prostredia? Čo je kľúčom k vyrovnanému životu? Čítaj viac
Veľké veci nepotrebujú veľa slov. Čítaj viac
Odhodiť všetko, na čom sme roky tak tvrdo pracovali a vyjsť v ústrety novému životu. Pokojnejšiemu, hĺbavejšiemu a radostnejšiemu. Čo nám do sŕdc prináša šťastie? Sú to majetky, významné spoločenské... Čítaj viac
Naozaj sa vekom všetko zlepšuje? Čítaj viac
Príbeh, ktorý dokazuje, že za každým zločinom stojí pochybenie spoločnosti. Čítaj viac
Čaro indického umenia odteraz aj vo vašej kuchyni! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip