Zmŕtvychvstanie: Revenant

Michael Punke

Ak to vzdajú iní, máte o dôvod viac pokračovať v ceste.


Nad každým z nás nejeden neprajník zlomil palicu. Bola za tým nedôvera v naše schopnosti, neprajnosť, závisť či sebectvo… No neboli práve tieto negatívne reakcie podporným prostriedkom našich síl?

predna_ZmrtvychvstanieHugh Glass tvoril súčasť skupiny traperov, ktorá v amerických lesoch v devätnástom storočí lovila kožušinovú zver. Všetko sa však zmenilo jedného dňa, keď ho napadol ozrutánsky medveď grizzly. Hoci ho Hugh postrelil, medveď ešte využil svoj čas a svojimi labami mu znetvoril značnú časť tela. Pre svoju skupinu sa tak Hugh stal nepodstatným článkom, ktorý ostatných členov iba spomaľuje. A tak sa raz ocitol sám v horúčkach a s infekciou uprostred lesa. Stačilo málo a ostal by tam navždy, no Hugha hnala vpred akási neviditeľná sila. Bola za tým pomsta alebo len jednoduchý inštinkt – za každú cenu ostať nažive?

„Tridsaťpäť míľ. Zdravý muž by tam v dobrom počasí prišiel za dva týždne. Ako ďaleko sa za jeden deň dokážem doplaziť? To netušil, ale nemal v úmysle zostať na mieste. Rany na ruke a nohe boli ešte zapálené, no Glass predpokladal, že časom sa zahoja. Bude sa plaziť, kým jeho telo nebude dosť silné, aby mohol použiť barlu.“

Čitateľovi sa tak naskytá príbeh, ktorý je dôkazom toho, že človek, ktorý má motiváciu, sa dokáže doplaziť ďalej ako menej motivovaný jedinec. Fakt, že ide o skutočný príbeh, vrhá na knihu ešte väčší tieň autentickosti a emócií. Prvá štvrtina knihy síce nemusí osloviť každého, no čím viac sa čitateľ príbehom prerýva, tým viac sa na neho lepia pocity a napätie, nakoľko kniha nepozostáva len z opisu jedinej skutočnosti, a to akútnej potreby prežiť. Isté okolnosti sú zostavené tak, aby Hugh Glass neostal nikomu nič dlžný.

Hoci príbeh obsahuje početné opisy, v tomto prípade tvoria jeho dôležitú časť. Umocňujú atmosféru prostredia, v ktorom sa postavy nachádzajú, a úprimne povedané – nie každý z nás si dokáže dopodrobna vizualizovať podobu amerických nehostinných lesov tak, aby sa do deja ponoril až po končeky vlasov. Zvyčajne deskriptívne pasáže príbeh spomaľujú, no v tomto prípade čitateľovi poskytujú nenahraditeľný pôžitok. Opisy teda zastávajú významnú funkciu a sú plnohodnotnou súčasťou príbehu, na ktorú si zvyknú aj čitatelia, ktorí ich veľmi nemusia. Navyše – mnohokrát sú tieto pasáže napísané tak, aby sa pravidelne striedal opis predmetu či prostredia s opisom akcie. Riziko, že sa čitateľ začne po chvíli nudiť, sa teda rapídne znižuje.

„Vodca svorky mal srsť čiernu ako uhoľ, bol vysoký, štíhly a jeho nohy pôsobili oproti zvyšku tela neohrabane. Jeho dve mláďatá sa hrali pri rieke. Ostatné vlky zo svorky polihovali a spali. Celkovým dojmom pôsobili viac ako domáce zvieratá než ako dravce, ale keď sa ich vodca postavil, okamžite ožili.“

Dej je napísaný takpovediac zručne – prelínajú sa v ňom jednotlivé dejové línie, občas sa autor vráti späť a o kapitolu ďalej zasa opäť sprostredkuje čitateľovi prítomnosť. Okrem hlavnej postavy v deji figurujú i vedľajšie, no takisto rovnako dôležité a každú z nich má možnosť publikum spoznať. Skákanie časových rovín však nie je častým javom a nebráni čitateľovi v rýchlom zorientovaní sa.

Zmŕtvychvstanie je dobrodružný a dá sa povedať, že v istom ohľade i historický kúsok s príznačným motivačným podtónom. Čítanie tejto knihy pôsobí ako životabudič a jej príbeh je dôkazom toho, že vždy sa dá nájsť tá správna cesta, pričom je potrebné „len“ poriadne napnúť svaly a naštartovať svoju myseľ tak, aby hľadala východiská nachádzajúce sa najbližšie k vytúženému cieľu. Spočiatku je potrebné si na dej a jeho prostredie zvyknúť, no proces je bezbolestný a nevyžaduje si veľkú dávku energie. Ak obľubujete netradičné a hodnoverné príbehy dýchajúce akciou či dobrodružstvom, tento skutočný príbeh nesmiete obísť.

Recenzent: Juraj Drevenka

PlusyPlusy a charakteristické črty

– napínavý a dramatický príbeh

– dôležitú časť tvoria opisy, ktoré zohrávajú významnú úlohu

– menej dialógov

– autentické výrazové prostriedky

– silný a povzbudzujúci príbeh

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov dramaticko-dobrodružných príbehov

– pre mužov aj pre ženy

– pre čitateľov, ktorí chcú vo svojej knižnici zmenu

Pre koho niePre koho nie

– ak vás nezaujala téma

– ak neobľubujete dobrodružnú literatúru

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Slavomír Hrivňák

Pôvodný názov: The Revenant

Recenzent knihu čítal: 05hod 15min

Počet strán: 264

Hrozba vychádzajúca z nevinného románika. Čítaj viac
Pre všetkých milovníkov kriminálnej prózy mám dobrú správu. Na náš knižný trh vtrhla ako svieži závan Elizabeth Littlová so svojou vražednou prvotinou Drahá dcéra... Čítaj viac
Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
Myslíte si, že Drew Barrymore mala rozprávkové detstvo – veď už ako sedemročná hrala vo svetoznámom filme E. T. – Mimozemšťan? Opak je však pravdou. Čítaj viac
Poznáte ten moment, pri ktorom si uvedomíte, že vás s druhým človekom spája niečo nevysvetliteľné? Čítaj viac
Príbeh, v ktorom lekári zabudli, že na splodenie dieťaťa treba dvoch. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip