Život – Citáty

Paolo Coelho

Kniha bez príbehu či akýchkoľvek rád, no napriek tomu dokáže potešiť.


Keď sa povie dobrá kniha, každému v mysli skrsne prepracovamá zápletka, zaujímavé postavy, príjemné prostredie a láska miešajúca sa s napätím. Čítate občas aj knihy bez príbehu?

životNemám na mysli kuchárky ani rady ohľadom životné štýlu… Jednoducho len knihu, v ktorej je zopár citátov, niekoľko ilustrácií, má menej strán a pár tematických kapitol. Viem si predstaviť, že teraz krútite nosom a pýtate sa, prečo by ste po takej knižke mali siahnuť. Keby som ju nedostala darom, tiež by som sa práve pasovala s podobnými otázkami. No potom som sa do nej začítala, na druhý deň som tento proces zopakovala a na tretí opäť… I keď potom istý čas ležala nedotknutá, predsa len som sa k nej vrátila a robím to pravidelne. Pýtate sa prečo?

Táto útla knižka obsahuje veľké množstvo citátov, ktoré dokážu človeka potešiť bez ohľadu na to, aké emócie práve prežíva. Či už bojujete s nevysvetliteľným smútkom, ktorý vás znenazdajky zaplavil v jedno obyčajné piatkové popoludnie, alebo ležíte v posteli s úsmevom na perách, vždy tu nájdete slová, ktoré vám majú čo povedať.

„Je vždy dôležité uvedomiť si, kde sa končí istý úsek. Uzatváranie kruhov, zatváranie dverí, ukončovanie kapitol, akokoľvek to nazývame; dôležité je ponechať skončené životné okamihy minulosti.“

Autorom citátov je známy švajčiarsky spisovateľ Paolo Coelho a ak patríte medzi jeho fanúšikov, v tejto zbierke spoznáte úryvky zo svojich obľúbených kníh. Alchymista, Jedenásť minút, Veronika sa rozhodla zomrieť, Brida, Príručka bojovníka svetla a mnoho ďalších… Hoci sa ja nezaraďujem medzi jeho skalných obdivovateľov a po jeho príbehoch zvyknem siahnuť len z čírej zvedavosti, predsa len mi mnoho citátov bolo známych a automaticky sa mi v mysli vybavila konkrétna situácia, kedy daný úrovok zaznel. Dokonca som mala pocit, že ak som citáty prečítala separovane, mali väčšiu váhu alebo účinok, ako keď boli stratené v texte.

„Niečo iné je, keď sa celý svet spojí, aby sme mohli uskutočniť svoje sny, a niečo iné prijímať celkom zbytočné výzvy.“

Publikácia je rozdelená na osem tematických kapitol a každá z nich ponúka čitateľom pekné myšlienky z inej oblasti života, prípadne bytia. Ak sa chcete zmotivovať alebo máte pocit, že na vás doľahla ťarcha všedných dní, otvorte si kapitolu Osud. Pre tých, ktorí práve riešia nešťastné vzťahové kolízie, môžem odporučiť kapitolu Láska, a tým, ktorých čaká ťažká životná skúška, zasa dobre padnú citáty z tematickej časti Dobrý boj.

„Musíš vedieť, že ani jeden deň nie je rovnaký, že každé ráno prináša vlastný zázrak, čarovný okamih, keď sa ničia staré svety a vznikajú nové hviezdy.“

Vraví sa, že život stojí na maličkostiach a ak niet tých, nemáme na čom stavať väčšie veci. Túto knihu pre jej formát možno považovať za maličkosť, no ak si ju spomedzi všetkých ponúkaných publikáciách na trhu všimnete, dočkáte sa veľkých skutočností. Nie každá knižka môže čitateľa sprevádzať dlhodobejšie, zväčša ide o jednorazové záležitosti a aj v prípade srdcoviek čitateľ pristúpi k opakovanému prečítaniu až po istom čase. Život však môžete mať položený na stolíku aj niekoľko rokov a je tu len malá šanca, že by vás začal nudiť.

Recenzent: Lenka Šimonová
Marcová výzva: recenzia č. 20

PlusyPlusy a charakteristické črty

– tematické kapitoly

– výber tých najlepších výrokov spomedzi Coelhovej tvorby

– knižka je farebne ilustrovaná

– publikácia je vhodná ako darček

Pre koho ánoPre koho áno

– pre fanúšikovej Paola Coelha

– pre čitateľov, ktorí hľadajú zbierku plnú pekných citátov

– pre čitateľov hľadajúcich knižku, ktorá by im vydržala dlhšie než len jedno posedenie

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí zbierky citátov neobľubujú

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: J. Marcelliová, M. Petrovská, E. Račková

Pôvodný názov: Vida

Recenzent knihu čítal: 01hod 15min

Počet strán: 128

 

„Fičí” aj vo vašej domácnosti jedna a tá istá rozprávka? Je vaša snaha zmeniť rozprávkový repertoár ihneď zbojkotovaná, a vy tak každý večer... Čítaj viac
Príbeh, ktorý vám do hlavy zasadí nejednu otázku. Čítaj viac
Udržať tajomstvo je nesmierne ťažké... Čítaj viac
Kto sa aspoň raz v živote nezamyslel nad šťastím a jeho podstatou, akoby ani nedýchal. Každý z nás sa ho snaží dolapiť, chytiť za pačesy... Čítaj viac
Nie vždy je obeta adekvátna miere splneného sna. Čítaj viac
Je lepšie žiť v klamstve alebo sa dozvedieť bolestivú pravdu? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip