Zázračný prst

Roald Dahl

Keď páchaš zlo, nemôžeš očakávať dobro!


S hnevom sa vyrovnávame každý po svojom. Niekto škaredo zahreší, iný si to spracuje potichu a celý život si v sebe pestuje nepekné emócie, ktoré sa raz jedného krásneho dňa prejavia v plnej sile i navonok. No v tejto knihe sa hlavná hrdinka pasuje s hnevom skutočne svojsky.

zázračný prstDievča z tejto knihy pôsobí ako obyčajná školáčka. Svoju inakosť však prejaví v momente, keď ju niekto nahnevá, prípadne pocíti krivdu. Jej učiteľka, ktorej narástol chvost, by nám o tom vedela rozprávať! Dievčatko má totiž zázračný prst, a keď ho s hnevom v srdci na niekoho namieri, začnú sa diať veci! Rovnako to bolo aj v prípade Zorákovcov. Neohľaduplne poľovali na kačice, ktoré si s radosťou a pocitom víťazstva potom odnášali domov. No stačilo jedno namierenie prstom a všetko sa zmenilo. Zorákovcom narástli krídla i zobáky a vyskúšali si, aké je to byť kačicami. Keď na vlastnej koži pocítili, že hlaveň pušky namierená proti nim nie je veľmi príjemná vec, zistili, že by sa na prírodu a zvieratá mali pozerať ľudským okom. Zmenia sa? A dostanú späť podobu človeka?

„Pani Zoráková sa zobudila, a keď zbadala manžela, ako stojí na zemi, tiež skríkla. Scvrkol sa na malého mužíčka! Nebol väčší než pes! A namiesto rúk mal kačacie krídla!“

Rozprávok, ktoré v sebe ukrývajú i ponaučenie je dnes menej, ako by sa mohlo zdať. Väčšinou na malých čitateľov čaká príbeh plný magických prvkov, sem-tam humoru a niekoľkých, pre detské publikum, nepredvídateľných udalostí. Na hlbšiu myšlienku sa však zväčša zabúda. V prípade tohto príbehu možno hovoriť o akomsi ponaučení. Deťom sa tu dáva na známosť, že ubližovať zvieratkám sa nemá a už vôbec nie ich vlastnými rukami znášať zo sveta!

Morálny prídavok tejto rozprávky sa bezprostredne dotýka i oblasti, na ktorú sú rodičia nesmierne citliví. Príbeh v istej časti pôsobí mierne drasticky, hlavne v momente, keď Zorákovci poľujú na kačice, alebo o trochu neskôr, keď sa mama kačka sťažuje na fakt, že jej pán Zorák zabil šesť detí. Slová ako smrť, zabiť či mŕtvy sa tu síce neskloňujú až tak často, aby bili do očí, no ich význam je z textu v istých chvíľach pomerne citeľný. U nás doma sa tento fakt našťastie prehliadol, no prejavila sa iná stránka príbehu – kačice v ľudskej veľkosti, ktorých sa môj syn obával ešte dva týždne po dočítaní knižky. Mohli totiž vyskočiť z chladničky (skúsili ste už vo vašej domácnosti zatajiť otváranie chladničky?) a dvere sa starostlivo zamykali ihneď, ako sme sa vrátili domov bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu. A áno, zabudol som na otváranie okien. Niekoľko dní bola táto činnosť doslova zakázaná, preto odporúčam knihu čítať v takom ročnom období, kedy nedostatok čerstvého vzduchu v miestnostiach nebude predstavovať životu nebezpečnú prekážku a vy sa tak budete môcť zabezpečiť proti reálnej hrozbe, že sa vám kŕdeľ nadľudských kačíc nanominuje cez otvorenú vetračku priamo do izby.

„Pán Zorák sa zdvihol a pozrel sa dole. Dostal strašný šok! Uvidel štyri obrovské kačice ľudskej veľkosti. Tri z nich mali v rukách pušky – otcovu, Filipovu a Viliamovu. Mierili priamo na hniezdo.“

Zázračný prst je zmesou fantastiky, napätia a personifikovaných zvieracích postáv. V príbehu možno nájsť minimum opisov, kniha sa číta rýchlo a ľahko, pomerne častá je i priama reč, pri ktorej sa rodičia čítajúci svojim potomkom môžu dosýtosti vyhrať s hlasom. Celkový dojem zvýrazňujú aj ilustrácie, ktoré sa vyskytujú na každej stránke. Ich veľkosť sa líši, rovnako ako aj skutočnosť, či sú farebné alebo čiernobiele.

Knihu odporúčam pre deti, ktoré nemajú panický strach z obrovských hovoriacich kačíc, prípadne v deji nasilu nevyhľadávajú monštruózne postavy, ktoré tam vlastne ani nie sú. Ale hold, detská myseľ je nevyspytateľná. V anotácii sa píše, že kniha je ideálna na prvé samostatné čítanie a myslím, že sa tam táto informácia neobjavila náhodou.

Recenzent: Juraj Drevenka
Marcová výzva: recenzia č. 24

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh s ponaučením

– personifikované zvieracie postavy

– text dopĺňajú rôznorodé ilustrácie

– mierne náznaky násilia

– pre menšie deti (do 6 rokov) môže rozprávka zapôsobiť strašidelne

– početné dialógy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od 6 rokov

Pre koho niePre koho nie

– pre deti do 6 rokov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Enigma

Preklad: Soňa Kondelová

Pôvodný názov: The Magic Finger

Recenzent knihu čítal: 00hod 20min

Počet strán: 48

 

Viete si predstaviť, čo by sa stalo, ak by z našej planéty zmizli všetky zvieratá? Ľudia by stratili svojich domácich miláčikov, zmizol by zdroj obživy a rastliny... Čítaj viac
Čarovná rozprávka, z ktorej ponaučenie si môžu vziať i dospelí. Čítaj viac
Keď sa stretnú svety živých a mŕtvych. Čítaj viac
Škola, v ktorej vzdelanie nie je prvoradé, no predstavuje len zásterku niečoho, z čoho poriadne zamrazí. Čítaj viac
Každý, kto má zlé úmysly, skončí v konečnom dôsledku zle-nedobre. Neveríte? Vraj to tak chodí len v rozprávkach? Možno áno, možno nie. A možno len majú rozprávky... Čítaj viac
Nikdy neviete, kde všade sa dá vaše nadanie využiť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip