Zákon krvi

Michaela Ella Hajduková

V láske sme si všetci rovní.


Každý ľudský príbeh z obdobia druhej svetovej vojny býva veľmi silný. Nehovoriac o tom, keď je to príbeh lásky. Hoci ich je na trhu viac ako dosť, väčšina z nich vstúpila do knižného sveta opodstatnene. Pripomínajú nám staré prešľapy či krivdy napáchané na iných ľuďoch, ktoré sa už nikdy viac nesmú zopakovať.

predna-Zákon-krviVraví sa, že láska, ktorú nemôžeme mať, je tá, ktorá trvá najdlhšie, bolí najviac a jej city sú najsilnejšie. Práve takúto lásku zažila hlavná hrdinka Eliza, ktorá sa zamilovala do Daniela. Na ich láske by nebolo nič nezvyčajné okrem toho, odkiaľ obaja pochádzali, a obdobia, v ktorom žili. Eliza je dcéra nemeckého dôstojníka. Daniel je synom košického bankára, no čo je najkľúčovejšie – je Žid. Príbeh sa odohráva na začiatku vlády Hitlera, presadzovania rasových zákonov a postupného odvážania Židov do koncentračných táborov.

„‚Tieto šaty…‘ začala som, zodvihla ruky a pomaly som sa otáčala, aby ma videl celú, ‚…mi dala mama ušiť tu v jednom módnom salóne. Premiéru mali mať na nejakom plese v Nemecku. Lenže ja som chcela, aby prvý a jediný muž, ktorý ma v nich uvidí, si bol ty.‘“

Kniha je rozdelená na tri časti. V prvej z nich prebieha príbeh Elizy a Daniela, ich mladej lásky, stretnutí v tajnosti a vzhľadom na zhoršujúcu sa židovskú otázku, pristúpia k plánovaniu úteku do zahraničia. Po odhalení ich vzťahu Elizinými rodičmi však Daniel záhadne zmizne. Druhá časť začína Eliziným príchodom do nemeckého sanatória, v ktorom strávi dlhé a náročné obdobie. V poslednej, tretej časti sa dočkáme vyvrcholenia zápletky a ukončenia príbehu Elizy a jej rodiny.

„Mlčal. Neviem, či bolo lepšie, keď hovoril. Bolelo jedno i druhé. Myseľ mi plnili vety, vysvetlenia. A hrča v hrdle. Natiahol ruku, ale nedotkol sa ma, tak ako som čakala. Sňal mi z hlavy čiapku a pozrel na orla a odznak na nej.“

Zákon krvi je písaný hovorovým štýlom v prvej osobe z pohľadu Elizy. Obsahuje veľa dialógov medzi jednotlivými postavami, ale zameriava sa aj na vnútorné prežívanie hlavnej postavy počas celého deja. Knihu som prečítala veľmi rýchlo a ľahko. Nenachádzali sa v nej žiadne momenty, ktoré by ma nudili. Napriek tomu, že som sa snažila odhadnúť, ako sa bude dej ďalej vyvíjať, stále ma v ňom niečo prekvapilo a udržiavalo moju pozornosť.

Zaujal ma aj doslov autorky, v ktorom poskytuje viac informácií o téme unesených detí z okolitých krajín do Nemecka, kde ich prevychovávali, a taktiež aj o téme plodenia detí s čistou krvou, ktoré vykazovali árijské znaky vyhovujúce vtedajšej ideológií. Tieto témy zaradila autorka do príbehu a umožnila nám tak nahliadnuť do zákulisia fungovania inštitúcií, v ktorých sa prevýchova detí a žien vykonávala. V doslove okrem toho autorka uvádza, že napriek vymyslenému príbehu sa nechala pri písaní inšpirovať aj reálnou postavou a vtedajším vzhľadom mesta Košice. Každý náročnejší čitateľ ocení, že si autorka dala záležať aj na takýchto maličkostiach, ktoré sú dôkazom jej tvrdej práce.

Zvláštne a zaujímavé na knihe bolo pridanie tajomna do celého príbehu, pretože Elizin osud znovu prežila mladá Laura. Po objavení skrytej izby v dome sa totiž záhadne ocitla v úplne inom období, v tele Elizy. Týmto spôsobom autorka spojila dve rôzne obdobia a ponúkla čitateľovi spoločný záver oboch príbehov. I keď by sa kniha zaobišla aj bez tohto mystického prvku, nemôžem povedať, že bol v príbehu zbytočný. Dodal zvláštnosť a unikátnosť už aj tak špecifickej knihe.

Zákon krvi odporúčam pre tých, ktorí vedia oceniť nefalšované emócie. Koniec príbehu totiž dá zabrať nejednému slznému kanáliku. Najdôležitejším faktom je, že každý pocit, ktorý v knihe možno nájsť, nevyznieva prvoplánovo ani násilne. Bez akýchkoľvek sprievodných ceremónií prenikne do duše čitateľa. Ak často natrafíte na klišéovité a plačlivé príbehy, ktoré vás skôr rozosmievajú, vedzte, že tu také niečo nehrozí.

Recenzent: Ivana Šturcelová
Marcová výzva: recenzia č. 58

PlusyPlusy a charakteristické črty

– emotívny príbeh

– kniha je rozdelená na tri časti

– autorka v príbehu využila reálne prvky

– nepredvídateľný dej

– ja-rozprávanie z pohľadu Elizy

– mystický prvok

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre čitateľov, ktorí obľubujú romány z obdobia druhej svetovej vojny

– pre čitateľov, ktorí vedia oceniť nefalšované a pravé emócie

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú strohý a faktografický dej bez romantickej zápletky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 15min

Počet strán: 240

 

Tradície by sa mali zachovávať len vtedy, ak nám bytostne neubližujú. Čítaj viac
Čo ak náš najbližší človek, s ktorým máme spoločnú hypotéku a kopec plánov do budúcnosti, náhle zmizne? Čítaj viac
Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Občas je lepšie nevedieť. Čítaj viac
Vpustiť si do života novú osobu je viac ako riskantné. Za tvárou maskovanou úsmevom sa môže skrývať niekto, koho cieľom je prevŕtať vaše oporné múry natoľko, až sa raz úplne zosypú... Čítaj viac
Príbeh, ktorý dokazuje, že za každým zločinom stojí pochybenie spoločnosti. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip