Zabudnutý čas

Sharon Guskinová

Keď minulé životy doznievajú v prítomnosti.


Úprimnosť a bezprostrednosť malých detí dokáže rodičov občas vystrašiť. Prehlasujú, že vidia veci, o ktorých dospelí nemajú ani len zdanie, a často sa dokážu zamotať vo svojich fantáziách tak, že samy zabudnú, čo je a čo nie je pravda. Ako by ste sa zatvárili, ak by vám vaše dieťa tvrdilo, že je v skutočnosti niekto iný, a dožadovalo by sa prítomnosti svojej naozajstnej matky?

zabudnuty-casÚplne identickú situáciu zažíva aj Janie, matka štvorročného Noaha, ktorý má neodôvodnený panický strach z vody, po nociach ho mátajú nočné mory, počas ktorých hľadá svoju mamičku a žiada ísť domov, hoci pri ňom sedí Janie a presvedčuje ho, že sa predsa nachádza vo svojej detskej izbe. Janie po čase dochádzajú sily, predškolské zariadenie Noaha vylúčilo s odporúčaním vyhľadať odbornú pomoc a jej finančný rozpočet sa kráti. Zatiaľ čo ho iní vnímajú ako psychicky chorého, rozhodne sa osloviť Jerryho Andersona, špecialistu, ktorý sa už roky zaoberá prípadmi detí, ktorých mátajú traumatické spomienky na minulý život. Spolu s ním sa rozhodne vyhľadať rodinu, ktorá rezonuje v Noahových predstavách, no nie je to také jednoduché, ako sa spočiatku zdalo… Chytá sa Janie poslednej slamky? Trpí Noah skutočne schizofréniou a ona sa iba utešuje vzdialenou ilúziou?

„Lebo buď je reinkarnácia volovina, alebo nie je. Buď je Noah duševne chorý, alebo nie je. A nebol spôsob, ako to zistiť. Nedalo sa cez to prehrýzť rozumom, alebo aspoň ona si nevedela predstaviť ako. Napriek všetkému, čo vedela aj nevedela o živote, napriek tisícom starostlivo analyzovaných prípadov, napriek okamihom paniky a rokom zdravého rozumu musí urobiť tento krok.“

Príbeh je rozprávaný z pohľadu nezávislého rozprávača a zatiaľ čo sa spočiatku dej zameriava len na Janie a Andersona, neskôr sa do centra pozornosti dostávajú aj postavy, ktoré pomaly vstupujú do deja a rozširujú jeho kontext. Hoci charaktery nie sú ukážkovo vyprofilované a slúžia skôr len ako sprostredkovatelia nových súvislostí, autorka ich štylizuje do polôh, ktoré dokážu vyvolať v čitateľoch pochybnosti. Anderson je priam posadnutý svojou vedeckou prácou o deťoch, ktoré sa nedokážu odpútať od minulých životov, a Janie zasa balansuje medzi neistotou a nádejou, či je jej syn v dobrých rukách. Naproti tomu postupne prichádza aj ďalšia postava Denise, ktorá aj po rokoch dúfa v návrat v svojho strateného syna nápadne sa ponášajúceho na chlapca, s ktorým sa stotožňuje Noah.

Zabudnutý čas dokáže v čitateľoch vyvolať emócie. Príbeh napreduje celkom rovnomerne a neustále sa publikum stretáva s novými podnetmi, ktoré je potrebné spracovať. Ľudia, ktorí tejto téme naplno dôverujú a vedia si predstaviť, že sa podobné skutočnosti dejú aj v reálnom živote, môžu sem-tam pocítiť aj mierny strach či obavu pred akýmsi imaginárnym krokom do neznáma. Zaujímavo sa javia i kapitoly, ktoré síce nemajú žiaden súvis s dejovou líniou, no sú výňatkom z inej literatúry. Čitatelia tak okrem príbehu Noaha spoznajú aj iné deti, ktoré sväto-sväte opisovali svoj život pred narodením v súčasnom tele.

„Sudžith Džajaratné, chlapec z predmestia Colomba, hlavného mesta Srí Lanky, začal prejavovať intenzívny strach z nákladných áut, a dokonca zo slova nákladiak, už keď mal osem mesiacov. Keď podrástol a začal rozprávať, povedal, že žil v Gorakane, dedine vzdialenej asi dvanásť kilometrov, a zomrel, keď ho zrazilo auto.“

Spracovaním aj jazykovou rovinou sa kniha nevymyká zo žánru oddychovej literatúry. Má vcelku hladný priebeh, dokáže cieľovú skupinu zaujať a občas ju i podržať v napätí. Jazyk je viac-menej jednoduchý, hoci táto téma by zniesla i väčšiu odbornosť. Situácie a dialógy sú však podané vierohodne a nepôsobia umelo.

Zabudnutý čas odporúčam pre čitateľov, ktorí sa o danú tému zaujímajú, no v rámci svojho voľného času ju neštudujú aj z iných zdrojov. V knihe je totiž podaná jednoducho a jej spracovanie do beletristického žánru jej trochu ukrojilo z odbornosti. Ak obľubujete jemne napínavé, no stále oddychové príbehy, Zabudnutý čas vás dokáže pohltiť.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pútavý príbeh

– autorka neprekračuje žáner oddychovej literatúry a motívu sa chopila len zľahka

– príbeh sa číta rýchlo

– nezávislý rozprávač

– dej je prerušovaný úryvkami z inej literatúry, ktorá sa zaoberá tematikou minulých životov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí veria v minulé životy

– pre ľudí, ktorých zaujíma téma medzi nebom a zemou

– pre mužov a pre ženy

– pre všetky vekové kategórie (15+)

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí neveria v nesmrteľnosť duše

– pre tých, ktorí očakávajú väčšiu odbornosť

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Inka Hermanová-Martinová

Pôvodný názov: The Forgetting Time

Recenzent knihu čítal: 07hod 20min

Počet strán: 392

 

Rukojemnícka dráma v priamom prenose. Čítaj viac
Aj rokmi zabudnuté spomienky raz vyplávajú na povrch. Čítaj viac
Keď je sneh prísľubom nových začiatkov. Čítaj viac
Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš. Čítaj viac
Možno to poznáte. Prechádzate pomerne pokojným obdobím, vrásky na čele vám spôsobujú... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip