Zabij mě znovu

Rachel Abbottová

Kto je na strane dobra a zla?


Tiež máte pocit, že ľudí okolo seba dôverne poznáte? Že vás malá hŕstka blízkych nemôže ničím prekvapiť, sklamať ani zraniť? Ono to však predsa len ide… Ľudia sa menia, niekedy k lepšiemu, inokedy k horšiemu a v tom najnebezpečnejšom prípade to na vás len po celý čas hrajú.

zabij-me-znovu-duzeNové bydlisko štvorčlennej rodiny Maggie sa vyznačuje pokojom, minimálnou mierou ruchu a vypadávajúcim telefónnym signálom. Keď sa jedného večera vracia domov z práce, ktorá ju a jej rodinu na toto miesto zaviedla, zisťuje, že jej manžel Duncan nie je s deťmi, no niekam nečakane odišiel. Čo ho prinútilo nechať dve malé bytosti osamote? Maggie síce zabliká výstražná kontrolka v hlave, no snaží sa upokojiť a deťom zahrať výstup, že vlastne o nič nejde. Až kým… sa neobjaví mŕtvola ženy, ktorá je navlas podobná jej. Čo sa tu vlastne deje? Má to niečo spoločné s jej prácou? Veď predsa obhajuje zločincov… Kto je jej oporou a kto ju chce zničiť?

Už prvé kapitoly poskytnú poslucháčom indície, že majú tú česť s poriadnym psychologickým trilerom. Zo slov vyžaruje zvláštna atmosféra, ktorá vzbudzuje rešpekt a nikomu nedovolí, aby svoju pozornosť preniesol ďalej než za hranice rozbiehajúceho sa deja. Mimochodom, to sústredenie je tu naozaj potrebné. Úplne logicky najprv na začiatku a zbystriť treba aj v druhej polovici.

Príbeh pôsobí celkom zamotane, no pri dostatočnej pozornosti sa v ňom dá bez problémov orientovať. Po čase možno zistiť, že žiadna postava neukázala svoju pravú tvár a má toho za ušami viac, akoby sa dalo predpokladať. Poslucháč sa stretne s viacerými dejovými líniami – životom Maggie, vyšetrovaním Toma Douglasa a jeho kolegyne Becky aj príbehom, ktorý sa odohráva pred dvanástimi rokmi. Hoci sa mi spočiatku zdalo, že je dej príliš prekombinovaný, na konci som uvidel zmysel všetkých rovín a ich krásne prepojenie.

V závislosti od očakávaní a preferencií poslucháča bude pocit z dobre spracovaného psychotrileru vrcholiť/upadať vo chvíľach, kedy sa začínajú odkrývať prvé karty. V iných príbehoch totiž autorovi „stačí“ jeden narušený jedinec, no tu ich je hneď niekoľko, čo môže predstavovať dvojsečnú zbraň. Zatiaľ čo jeden bude prekvapený a ohúrený nečakaným vývinom situácií, druhému tento fakt naruší dojem hodnovernosti a bude mať pocit, že dejová línia začína byť zbytočne prekombinovaná.

Prednes Simony Postlerovej je skutočne fantastický. Uchováva tajomnú a „psycho“ atmosféru, ktorá sa nesie celým príbehom. Interpretka presne vie, kde je potrebné nechať pauzu, na ktorom mieste je lepšie zrýchliť či spomaliť tempo reči. Perfektná výslovnosť a artikulácia sú v tomto prípade samozrejmosťou.

S Rachel Abbottovou som sa doposiaľ na literárnom poli nestretol, no myslím, že si po tomto príbehu prečítam aj jej predchádzajúce tituly. Zaujímavá dejová linka, rýchle tempo, postavy v úlohe prevracačov kabátov a len minimálna predvídateľnosť deja, ktorý má svoju ľahko rozpoznateľnú atmosféru, sú skvelými predpokladmi pre netradičný (audio)knižný pôžitok. Odporúčam pre tých, ktorí milujú prekvapenia a radi pozorujú špecifické psychologické profily.

Recenzent: Juraj Drevenka

PlusyPlusy a charakteristické črty

– rýchle tempo

– viacero prepletených dejových línií

– množstvo prekvapivých okamihov

– skvelá interpretácia

– tajomná atmosféra

– návykové počúvanie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre poslucháčov, ktorí majú v obľube komplikované dejové línie

– pre milovníkov psychotrileru

– pre tých, ktorí radi hádajú, ako sa dej bude vyvíjať ďalej

 

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí volia skôr oddychové audioknihy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Mladá fronta, Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 11hod 50min

Interpret: Simona Postlerová

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: detektívky, thrillery

Ukážku zadarmo, ako aj celú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Postavička z dejín, ktorá si vyslúžila najviac negatívnych superlatívov, stále existuje! Čítaj viac
Jeden manželský pár. Muž a žena. A ďalšia žena v tele muža, ktorá celé manželstvo pretransformuje do úplne inej roviny. Čítaj viac
Reálny pohľad do zeme zmietajúcej sa v konflikte, ktorý vám ukáže, že máte naozaj všetko. Čítaj viac
Monotónnosť bežného života môže mať tragické vyústenie... Čítaj viac
Ako by vyzeral náš život, ak by sme všetok čas, ktorý máme k dispozícii, využívali naplno? Čítaj viac
Život učiteľa Toma Michella, ktorý sa rozhodol odísť do Južnej Ameriky, naberie zrazu nový smer. A to práve vo chvíli, keď na jednom zo svojich výletov... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip