Všechny ritě světa i tá má

Charles Bukowski

Zbierka poviedok s rôznorodými vedľajšími účinkami.


Pre autora tak typický súbor poviedok, ktorý nedáva odpovede na otázky, no otázky sám vytvára. Prostredníctvom reálnych príbehov bez prikrášlení sa s Henrym Chinaskym prejdite vnútrom beatnika, ktorý si prežil všeličo. 

bukowskiVďaka 27tim poviedkam s hrdinom Bukowskeho kníh, Henrym Chinaskym, dostanete chuť sa ísť hrozne opiť, potom vytriezvieť, zviesť susedu a prísť do iného stavu. Iba tak. Lebo sa to práve nepatrí. Typický štýl amerického autora z generácie beatnikov, vás vtiahne okamžite do deja. Dĺžka poviedok je postačujúca na to, aby vám prišlo zle, no zároveň i na to, aby ste mali možnosť prečítať všetko až do konca. Koncepty sú postavené na prílišnom nezaťažovaní sa problémami doby.

Všetky postavy, ktoré sa vyskytujú v tomto súbore, sú typickými osobnosťami s veľkou iskrou, ktorú spoločnosť nezvláda, preto ich stavia na jej okraj. Snažia sa však s týmto faktom bojovať, no väčšinou sa ponoria do úchyliek alebo alkoholizmu, poprípade sa z nich stanú násilníci, ktorí si berú všetko. A keď Bukowski napíše všetko, myslí tým naozaj všetko! Hrdina zamilovaný do figuríny z výkladu alebo sexuálne orgie medzi väzňami nie sú žiadnym prekvapením.

„‚Ano figurína,‘
‚Chcete si jí koupit?‘
‚Ano, přece tu prodáváte věci, ne? Je figurína na prodej?‘
‚Moment, pane.‘ Dívka šla dozadu do krámu. Závěs se rozhrnul a vyšel starý Žid. Dolní dva knoflíky u košile mu chyběly a koukal mu chlupatý pupek. Vypadal docela přátelsky.“ 

Bukowského príbehy nie sú príbehom lásky v mnohých podobách. Sú to príbehy sexu v mnohých podobách. Hnusu, ktorý si chvíľu nesie vo svojom vnútri každý z nás. Taktiež alkoholizmus, drogy, tráva, fajčenie… toto všetko sa v poviedkach prelína a vytvára opar, ktorý je pre čítanie Bukowskeho diel potrebný.

Poviedky sa čítajú s mimoriadnou ľahkosťou. Hoci vydanie, ktoré sa nám dostalo na slovenský trh v preklade Josefa Rauvolfa a Ladislava Šenkyříka v českom jazyku, je mimoriadne ľahko spracované. Zložité témy vyrovnávania sa človeka s krutosťou osudu prinášajú do literatúry a osobného rozvoja istú špecifickú príchuť odkazu beatnickej generácie.

Množstvo nedokončených výpovedí a krátkych viet je v týchto poviedkach veľmi prínosné. Čitateľ má možnosť domyslieť si veci, ktoré sa stali. Často si sám môže dotvoriť aj romantický záver, ktorý však Bukowski veľmi nepredostiera.

Jazyk, špecifický pre tohto autora, je plný zvratov a vulgarizmov. Poviedky sú bohaté na rozhovory medzi postavami, preto majú rýchly spád. Štýl písania Bukowskeho nesadne každému. Práve preto je buď milovaný, alebo nenávidený. Jeho popularitu a jej opodstatnenie, ktoré ho stavia na prvé priečky svetových literárnych rebríčkov, však nemožno poprieť ani spochybniť…

„‚Margie si měla vyrazit s tím chlápkem, ale ten cestou potkal jiného chlápka v koženém kabátě a ten chlápek v kožeňáku rozevřel kabát a ukázal tomu prvnímu chlapákovi prsa a ten první chlápek zašel za Margie a oznámil jí, že s ní nemůžena rande, protože ten chlápek v koženém kabátě mu ukázal prsa…‘ Carl zdvihl pivo. Byl to dobrý pocit, zase psát.“

Rôzne prostredia, rôzne postavy, jeden hlavný hrdina, ktorý je buď v pozícii priameho účastníka, alebo iba nezúčastnene pozoruje dej, a teda sa stáva vševediacim rozprávačom deja. Takto všakovako možno rozoznať priamo autora, ktorý vkladá do svojich poviedok typický štýl.

Poviedky sú nabité sexualitou a alkoholizmom. Na to treba brať ohľad už pri siahaní po tejto knihe. Keď hovorím o sexualite, myslím tým veľmi živelné a naturistické hľadisko, ktoré Bukowski do svojich diel rád dáva. Taktiež alkoholizmus bol pre tzv. „beat generation“ príznačný. Všetky rite sveta aj tá moja vám ukážu, že to, čo sa deje vo vašom podvedomí, je naozaj realita, s ktorou sa tento autor vysporiadava a nezavrhuje žiadne zvrátené myšlienky. Práve naopak! Stavia na nich. 

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– špecifické dielo

– inovatívny jazyk

– typický autorov rukopis

– americká alternatívna klasika prístupná pre slovenský literárny trh

– rôznorodé postavy zasadené do rôznorodých scén

– časté vulgarizmy

– prítomné násilie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí majú radi prirodzenosť

– pre čitateľov, ktorí obľubujú beat generation

– pre mužov aj pre ženy

– pre čitateľov so silnejším žalúdkom a minimom predsudkov

– pre fanúšikov Bukowskeho a jeho zvrátenej duše

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí nemajú nadhľad

– pre tých, ktorí stotožňujú autora s jeho postavami

– pre čitateľov, ktorí hľadajú oddychové a nenáročné čítanie (táto kniha je hlboko intelektuálna záležitosť)

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Argo

Preklad: Josef Rauvolf a Ladislav Šenkyřík

Pôvodný názov: South of No North

Recenzent knihu čítal: 05hod 40min

Počet strán: 190

 

Ťažký osud súrodencov, ktorí sa spoločne pasujú životom. Čítaj viac
19. storočie vo francúzskej literatúre, to nie je len romantika a zvádzanie politických bojov. Čítaj viac
Málokedy sa mi dostane do rúk kniha, ktorej príbeh začína už na obálke. Po snehovej búrke ostane na ceste opustené auto, v ktorom sa ukrýva jeden rukopis. Čo obsahuje? Čítaj viac
Nie na všetky zmeny sa možno pripraviť. Čítaj viac
Strach a samota vedia dohnať človeka k zúfalstvu i k hrdinstvu. Čítaj viac
O rasizme v minulom storočí. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip