V službách zla

Robert Galbraith

Hranica medzi pracovným a osobným životom je nesmierne krehká.


Pocit, že vás má niekto poriadne v zuboch a vy sa neviete dopátrať dôvodu, nie je práve najpríjemnejší… Ako sa brániť voči niekomu, koho identita nám nie je známa, no robí všetko preto, aby nám znechutil pobyt na tomto svete?

v služnách zlaJedného dňa odovzdá kuriér Robin Ellacotovej celkom nevinný balíček. Keď ho so záujmom otvorí, okamžite ju paralyzuje strach i odpor. V balíku je totiž ľudská noha. Kto je odosielateľ a o čo mu ide? A prečo odseknutú končatinu poslal práve asistentke známeho detektíva Cormorana Strika? Nemal byť príjemcom náhodou on? Odhliadnuc od osobných problémov, ktoré oboch členov tejto dvojky ťažia, sa spoločne púšťajú do pátrania. Je za tým niekto z Cormoranovej minulosti? Alebo ide psychopata, ktorého kvári nuda? Pátranie síce prináša aké-také ovocie, no zároveň sa objavujú aj skutočnosti, ktorým žiaden z nich nechcel pôvodne čeliť.

„Robinin výkrik sa odrazil od okien. Cúvla od stola, nespúšťajúc zrak z tej odpornej veci, ktorá na ňom ležala. Noha bola hladká, štíhla a bledá, a keď otvárala balíček, nechtiac sa o ňu ošuchla prstom. Pokožka bola na dotyk ako studená guma.“

Úvod knihy je poriadne ostrý a autorka so zápletkou na nič nečakala – podala ju čitateľom ihneď, ako si prečítali prvú kapitolu. Príbeh dokáže svoje publikum perfektne navnadiť a možno i vďaka tomu je ochotné prečkať aj zdĺhavejšie pasáže, ktoré prídu o niečo neskôr. Policajné vyšetrovanie sa ťahalo viac, ako by si väčšina čitateľov priala, no šok zo zážitku, ktorý prekvapí v úvode, dokáže pretrvať aj naďalej a aspoň sčasti tak ovplyvniť či „zosvetliť“ menej akčné kapitoly. Neskôr však dej opäť naberá spád, i keď je viac-menej kolísavý, no tento jav sa dá vzhľadom na hrúbku knihy očakávať.

Hoci je príbeh sústredený na zločin, ktorý sa odohral, čitateľ má možnosť prežiť spolu s hlavnými postavami aj dôležité etapy z ich súkromného života. Kniha vďaka tomu dokáže vzbudiť osobnejší dojem a čitateľ sa do príbehu zahĺbi viac, ako v prípade, že by sa dej zameriaval „len“ na kriminálnu zápletku. Navyše V službách zla je v poradí treťou knihou zo série Cormoran Strike a jej fanúšikovia majú k postavám vytvorené citové puto ešte skôr, ako si prečítajú prológ.

„Robin nemala v úmysle vyrozprávať Strikeovi celý príbeh, no dnes večer všetky jej predsavzatia plávali v mori alkoholu, ktorým nasýtila svoje hladné a vyčerpané telo. Čo na tom záleží, ak mu to povie? Bez tejto informácie nezíska úplný obraz o situácii a nebude jej vedieť poradiť, ako ďalej.“

Naskytá sa nám teda otázka, či je prečítanie prvých dvoch dielov potrebné k plnohodnotnému zážitku z tretej časti. Hoci kriminálny prípad siaha do Cormoranovej minulosti, všetky dôležité a kľúčové fakty sa čitateľ dozvie v tomto diele. Súkromný život hlavných hrdinov je tu takisto načrtnutý uspokojivo, vďaka čomu sa riziko, že by sa čitateľ v príbehu stratil, značne znižuje.

V službách zla má svoju unikátnu atmosféru, ktorá v dnešných časoch, kedy je trh zaplavený detektívkami zo severských krajín, pôsobí ako balzam na dušu. I keď je tu akcia, dráma i množstvo tajomstiev, ktoré je potrebné rozlúsknuť, kniha nepôsobí príliš násilne a drasticky. Na svedomí to má viacero faktorov – skutočnosť, že hlavnou postavou je detektív, nie policajný vyšetrovateľ; väčšine záhad sa príde na koreň vďaka sedliackemu rozumu, a rovnako za to môže i štýl autorky. Vyznieva pokojne, časté dialógy dodávajú príbehu potrebnú dynamiku a aj napriek tomu má čitateľ pocit, že hoci pociťuje neskonalú túžbu dozvedieť sa viac, nie je sa kam ponáhľať.

V službách zla dokáže prekvapiť rovnako skalných fanúšikov série, ako aj nových čitateľov. Súkromie prelínajúce sa s profesijným životom, menšie i väčšie drámy, ktoré sužujú hlavné charaktery dodávajú knihe atmosféru, ktorá je neoceniteľná. Odporúčam pre milovníkov kriminálok, zvlášť pre tých, ktorí sa prejedli mrazivej severskej atmosféry a chcú sa z plných pľúc nadýchnuť anglického vzduchu. 

Recenzent: Juraj Drevenka

knihcentrum recenzné logo

PlusyPlusy a charakteristické črty

– kniha javí znaky tradičnej anglickej detektívky

– akčný a dramatický úvod, no aj napriek tomu má príbeh pomalší rozbeh

– sympatické a vyprofilované postavy

– pomerne časté dialógy

– miera opisov je kolísavá

– permanentné napätie

– príbeh je vyrozprávaný z pohľadu tretej osoby

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov anglických detektívok

– pre mužov aj pre ženy

– pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od mrazivej severskej atmosféry

– pre skalných fanúšikov tejto série aj pre „nováčikov“

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí od kriminálky vyžadujú krvilačnú atmosféru od prvej strany až po poslednú

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Plus

Preklad: Diana Ghaniová

Pôvodný názov: Career of Evil

Recenzent knihu čítal: 07hod 25min

Počet strán: 512

 

Svet čelí hrozbe, ktorá nepozná hranice. Čítaj viac
So smrťou sa neradno zahrávať. Čítaj viac
Zločin odohrávajúci sa v inej dimenzii. Čítaj viac
Kráčať životom samostatne je občas veľmi výhodné. Staráte sa len sami o seba, všetky pády a trápenia sú len vaše a na nikoho sa neprenášajú. V momente, keď... Čítaj viac
ijeme v informačnej dobe, aspoň tak ju teraz nazývajú. Obklopujú nás e-knihy, bez internetového pripojenia si nedokážeme predstaviť jediný deň, pri výpadku elektriky či... Čítaj viac
Z noci sa stal nepriateľ spomienok. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip