V Írsku prší inak

Števa Opremčáková

Čo všetko sme schopní urobiť len preto, aby sme zabudli?


Keď láska udrie celou svojou silou, zo zeme sa zbierame len s veľkými ťažkosťami. Ak sa tak napokon stane, hlava sa nám stále potáca a myšlienky nie sú zrovna usporiadané. Vtedy sa naskytá riziko, že podnikneme unáhlené kroky, skočíme do vôd, ktorých sme sa predtým báli, a keď nadíde čas vytriezvenia, zistíme, že zbrklé konanie nám rany na duši až tak veľmi nevyliečilo… Alebo predsa?

v írsku prší inakPán Úžasný zlomil Števe srdce natoľko, že sa rozhodla pre radikálnu zmenu. Zbalila si kufre a odišla do Írska, aby sa v cudzom prostredí zvetrali škaredé a zatvrdnuté nánosy, ktoré na jej duši zanechal starý vzťah. V Írsku to však takisto nie je úplne ideálne. Nová zamestnávateľka Fiona sa nedá charakterizovať ako citovo stabilný človek a naša hlavná postava tak musí znášať jej prchkú povahu či hystériu a pracovať nad rámec svojich povinností. Labilná Fiona je však len odrazovým mostíkom a Števa sa po čase dostáva aj do iných rodín, v ktorých sa musí prispôsobovať, pozerať na cudzie neľahké životné osudy a všetky podnety v sebe potichu vstrebávať.

„Dni ubiehali, ja som bola čoraz opálenejšia a cítila som sa zdravá. Vedela som, že po návrate do Írska opustím Fionin dom a mysľou sa mi čoraz častejšie nekontrolovateľne preháňali zmätené myšlienky a obavy. Akýkoľvek náznak výčitiek svedomia sa rozplynul, hneď ako vznikol, pretože Fiona po odchode Geraldine znova sústredila svoju pozornosť na mňa. Všetko, čo som urobila, nebolo tak, ako to ona chcela.“

Čitateľ pozoruje jej emotívne autobiografické rozprávanie, v ktorom sa síce udejú skutočnosti rozdielne od tých, čo zažíva on, no v pozadí vycíti istý emocionálny súzvuk. Sklamanie, pálčivá bolesť, ktorá pramení z dezilúzií, sa totiž nápadne ponášajú na pocity, ktoré počas svojho života prežije takmer každý človek. Rovnaké emocionálne naladenie čitateľa a príbehu je nesmierne dôležité a zohráva významnú úlohu pri celkovom subjektívnom hodnotení knihy.

V tomto prípade však musím uznať, že o emócie, ktoré sa kolísali z negatívných do pozitívnych sfér a späť, tu skutočne núdza nie je. Pre čitateľov, ktorí ale pocitové rozprávanie nedokážu vstrebať vcelku, to znamená nie práve potešujúcu správu – ak emociálne roviny prehliadnu, nájdu tu „len“ príbeh ženy, ktorá v Írsku kvôli práci vystriedala niekoľko rodín.

Príbeh nemožno charakterizovať ako typicky plačlivý, pretože silnejšie momenty prelínajú vtipné situácie. Výsledkom je akási tragikomédia so štipľavým nádychom sklamania a rezignácie. Nejde tu o žiaden citový výlev, v ktorom by absentovali úvod, jadro či záver. Čitateľ tu nachádza špecifické a pútavé rozprávanie plné rôznorodých okamihov, ktoré ho aj napriek častej banalite dokáže upútať.

„Zima sa ešte nekončila a ústredné kúrenie v našom starom dome sa začalo kaziť. Voda z radiátorov kvapkala na koberce a plamienok pod centrálnym bojlerom hasol, vďaka čomu boli radiátory čoraz častejšie studené. Naučila som sa, že treba odskrutkovať filter na prieduchu bojlera, vyčistiť ho štetcom namočeným v petroleji a vyutierať do sucha.“

V Írsku prší inak sa číta pomerne rýchlo. Autorka zvolila vskutku svieži štýl a jednotlivé situácie vykreslila bez ťažkopádnych prídavkov v podobe kvetnatých a prebytočných výrazov. Dialógy síce netvoria úplný základ textu, no v tomto prípade to nie je na škodu.

Knihu odporúčam pre tých, ktorí majú chuť na netradičnú oddychovku. I keď je hlavným motívom sklamanie z nešťastnej lásky, predsa len tu čitatelia nájdu aj niečo viac. Súbor emócií, podnetov a situácií, ktoré vytvárajú komplexné rozprávanie plné silných, no i vtipných momentov.

Recenzent: Lenka Šimonová
Marcová výzva: recenzia č. 51

PlusyPlusy a charakteristické črty

– široká škála pocitov

– dej plynie pomalšie, no emotívna stránka tento fakt vyvažuje

– menej dialógov

– svižný štýl, ktorý sa pomerne ľahko číta

– dej nie je predvídateľný

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí hľadajú emotívne rozprávanie

– pre tých, ktorí si skúsili dlhodobý pracovný pobyt v zahraničí

– pre milovníkov netradičných oddychových príbehov

Pre koho niePre koho nie

– ak si potrpíte skôr na dynamiku deja a pocitovú stránku príbehu zväčša prehliadnete

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Hladohlas

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 16min

Počet strán: 128

 

Strach a hrôza si na nás brúsia zuby neustále. Čítaj viac
Úprimnosť a bezprostrednosť malých detí dokáže rodičov občas vystrašiť. Prehlasujú, že vidia veci, o ktorých dospelí nemajú ani len zdanie... Čítaj viac
Komu môžeme naozaj plne dôverovať? Čítaj viac
Každý z nás potrebuje niekoho, kto by ovládal našu temnejšiu časť. Čítaj viac
Keď nás minulosť neprestáva strašiť. Čítaj viac
Najdôležitejšie zo všetkého je prijať svoje telo a samých seba. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip