Únos

Stefanie Pintoffová

Rukojemnícka dráma v priamom prenose.


Aj bežná návšteva katedrály sa môže zmeniť na nebezpečnú hru s neistým výsledkom. Myslíte si, že čas Vianoc, ktorý sa nezadržateľne blížil, mohol zapôsobiť ako záruka pokojnej prechádzky po meste? Ale kdeže… Zločinec sa neštíti naozaj ničoho a rozsvietené predvianočné výklady pre neho nie sú prekážkou…

unosVianoce klopú na dvere, Manhattan sa oblieka do sviatočného šatu a pred katedrálou stojí strhaná žena, ktorá pomocou tabuľky, čo drží v rukách, prosí o pomoc. Získa si tým len minimálnu pozornosť, ktorá je aj tak v konečnom dôsledku nepodstatná, pretože o malú chvíľu ju presne mierená guľka zrazí k zemi. Smutný príbeh? Nie. Začiatok hrozivého teroru. V katedrále totiž ostanú rukojemníci, ktorých únosca, zdá sa, nehodlá vypustiť von. Jeho identita nie je polícii známa, no on veľmi dobre vie, s kým má tú česť a agentku Eve Rossiovú pozná lepšie, ako si sama myslí. Keď sa situácia ešte viac vyhrotí, Eve sa obráti na tajnú jednotku Vidocq. Čas sa však kráti a pozitívne pokroky sa nekonajú… Čo je únosca zač? A o čo mu vlastne ide?

Únos má pútavý a strhujúci úvod, vďaka ktorému si čitateľa ihneď povolá na svoju stranu. Postupom času možno prísť na to, že aj jednotlivé postavy majú svoje problémy, ktoré sa možno raz pretavia do ich profesionálneho života. Pasáže, v ktorých bola v centre pozornosti Eve, chvíľami na krátky čas zmiernili drsný a neprívetivý pocit, ktorý sa z knihy šíri.

„Siahla do kabelky a vytiahla liek proti bolesti hlavy. Nasucho prehltla jednu bielu pilulku. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v kostole nachádza omnoho viac rukojemníkov. Na to však nesmela myslieť. Isteže nechcela, aby zomreli ďalší ľudia, no čím menej sa nimi zaoberá, tým lepšie sa môže sústrediť na momentálnu prioritu. Únoscu.“

Napätie sa stupňovalo počas celého príbehu a takmer v každej kapitole sa dej posúval vpred. Aj vďaka tomu sa kniha číta nesmierne rýchlo, no tento fakt majú na svedomí aj krátke kapitoly či častá priama reč. Na jazykový výbavu príbehu si čitateľ privykne celkom rýchlo, slovná zásoba je pomerne rozsiahla a nezriedka obsahuje aj odbornejšie termíny, ktoré však nepôsobia ako päsť na oko a ich význam pochopí každý čitateľ.

Okrem kapitol, ktoré zachytávajú príbeh, tu možno nájsť aj pasáže či podkapitoly, ktoré textu dodávajú špecifický rozmer. Skreslené či mierne priškrtené informácie o únose podávajú médiá na začiatku kapitol a na konci niektorých častí čitateľ nájde popis konkrétnej osoby v podobe záznamu z tajnej jednotky Vidocq. Sem-tam sa pritrafia aj kapitoly napísané z pohľadu prvej osoby, v ktorých sa dá mierne odhaliť zločincov zámer, respektíve jeho myšlienkové pochody. Aj tieto prvky ozvláštňujú príbeh a zapôsobia na čitateľa tak, že si na knihu celkom jasne spomenie aj po niekoľkých mesiacoch.

„Konečne ma berú vážne. Cítim sa ako dirigent, ktorý dohliada, aby každý nástroj v orchestri plnil svoju úlohu. Celok je viac ako súčet jeho jednotlivých častí. Zo svojho miesta na chóre nad vstupným portálom vidím celú katedrálu. Hotové mesto z kameňa a farebného skla obalené v lešení. Nevidím na každého, ale viem, že ľudia sú rozostavení a čakajú.“

Množstvo otázok, spočiatku minimum odpovedí, stupňujúce sa nebezpečenstvo a vyriešenie prípadu v nedohľadne… Aj taký je Únos, triler, ktorý čitateľov zavedie do predvianočného New Yorku, kde im na krk bude dýchať prefíkaný šialenec, ktorému vziať jeden ľudský život nerobí najmenší problém. Ak milujete napätie, chcete si pár hodín postáť pred svetoznámou katedrálou a sledovať hrôzu odohrávajúcu sa okolo vás, nechajte sa uniesť Únosom.

Recenzent: Juraj DrevenkaInternetové kníhkupectvo BUX.sk 

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

PlusyPlusy a charakteristické črty

– napätie hneď od prvej strany

– krátke kapitoly

– plynulá gradácia deja

– väčší počet postáv

– častá priama reč

– okrem príbehu tu možno nájsť aj: správy z médií, myšlienky únoscu či zápisky z tajnej jednotky

– príbeh má špecifickú atmosféru

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov napínavých trilerov

– pre tých, ktorí už niekedy navštívili NY

– pre mužov aj pre ženy

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú oddychovejší triler

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Matúš Kyčina

Pôvodný názov: Hostage Taker

Recenzent knihu čítal: 05hod 40min

Počet strán: 408

 

Keď je sneh prísľubom nových začiatkov. Čítaj viac
Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy. Čítaj viac
Dámska jazda sa zmení na boj o život. Čítaj viac
Pomsta býva sladká. Niekedy ešte sladšia, ako by sme predpokladali. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Ste si istí, že vás nik nesleduje? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip