Učiteľka nad zlato

Anisha Lakhani

Keď sa zo vzdelávania mladých ľudí stane biznis vedúci k zlatej bani.


Ako si spomínate na obdobie školskej dochádzky? Triasli ste sa v laviciach a keď učiteľ nazeral do klasifikačného hárka, klopili ste oči a vaším jediným želaním bolo, aby vás nevyvolal k tabuli? Nech ste už patrili do kategórie bifľošov alebo flákačov, nik nechcel, aby sa jeho vedomosti overovali. Nazrime však do prostredia amerického súkromného školstva, v ktorom rodičia robia všetko pre to, aby svoje deti ochránili pred akýmkoľvek stresom.

učiteľka nad zlatoAnna Tagertová si splnila svoj celoživotný sen a stala učiteľkou. Myslela si, že bude mladým ľuďom nalievať do hláv vedomosti, že im ukáže, že vzdelanie je potrebné a oni jej za to budú vďační… No opak bol pravdou. Všetky ilúzie o tomto povolaní sa zrútili v momente, keď Anna začína pracovať v Langdon Hall. Nadšenie opadlo ako jesenné lístie a prišla nečakaná realita. Drzé deti, ktorým rodičia kryjú chrbty a sú ochotní sťažovať sa, že ich dieťaťu Anna dala neohlásený test. Ostatní kolegovia sa vôbec netvária, že by ich táto situácia mrzela a idú sami proti sebe tým, že v popoludňajších hodinách pracujú ako súkromní doučovatelia. Rozumej – robia úlohy svojim zverencom, ktoré dostali od ich kolegov. Nič to, že vyrastá hlúpa generácia, dôležité je, že si učitelia nemálo privyrobia. Anna sa necháva vťahovať do vírov tohto nezmyselného prostredia a netuší, či sú obeťami spoločnosti deti alebo ona.

„Študenti, ktorí pochopia, len čo vidia, učitelia ktorí sa dopujú Prozacom, jedáleň a jej pravidlá, progresívne vyučovanie… Spadla som do zajačej diery ako Alica v krajine zázrakov. Začalo sa to jednoduchou otázkou. Ráno ma vo výťahu pristavila Francine Gilmorová /…/ Podozrievavo sa obzerala okolo seba a pošepkala: ,Doučujete?‘“

Učiteľka nad zlato odkrýva bizarné zákutia amerického školstva, ktoré v našich podmienkach vyznievajú ako nonsens. Rozprávanie je plynulé a záživné aj napriek tomu, že dej veľmi dynamický nie je a pozostáva z podobných obrazov a scén, ktoré sa od seba líšia len v maličkých a nepatrných odtienkoch. Pútavosť a čitateľskú atraktivitu však zabezpečujú práve nevšedné a vskutku i znepokojujúce okolnosti, s ktorými je hlavná postava konfrontovaná.

Na príbeh sa čitateľ pozerá z pohľadu prvej osoby, teda zo strany hlavnej postavy Anny Targetovej. Jej podanie príbehu sa nesie na vtipnej a humornej vlne. Vďaka jej postrehom kniha nadobúda svieži a nezabudnuteľný rozmer.

„Otvorila som dvere do ríše démonov, kde Benjamin Kensington – alebo ak chcete najnáročnejšie decko na svete – ležal na zemi a okolo neho hlúčik zdesene vyzerajúcich siedmakov.
,Preboha, čo sa tu robí?‘ zakričala som.“

V texte sa vyskytuje rovnomerný pomer dialógov a opisov, dôsledkom čoho sa kniha číta vcelku rýchlo. Dej síce je mierne predvídateľný, no nebadať v ňom žiadne náznaky prvoplánovosti. Poskytuje čitateľom dobrý priestor na oddych a vypnutie, či skôr uvoľnenie mozgových buniek.

Ak hľadáte netypickú oddychovku, ktorá sa, tak ako je v tomto žánri zvykom, nevenuje vzťahovým problémom, ste na správnej adrese. Najlepší scenár by bol, ak by ste sa rozhliadali po humornom a nevtieravom kúsku, ktorý vás aj napriek plynulému a menej dramatickému deju dokáže mnohokrát zaskočiť.

Recenzent: Lenka Šimonová
Marcová výzva: recenzia č. 59

PlusyPlusy a charakteristické črty

– časté dialógy

– minimum zbytočných opisov

– ja-rozprávanie pôsobí humorne

– niekoľko vtipných aj zarážajúcich momentov

– rýchle a nenáročné čítanie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré veľmi neobľubujú vzťahové romány, no stále hľadajú oddychovku

– pre čitateľov, ktorí chcú pri knihe vypnúť a zrelaxovať

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte náročnejší kúsok, či už po obsahovej alebo jazykovej stránke

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: Andrea Coddington

Pôvodný názov: Schooled

Recenzent knihu čítal: 04hod 30min

Počet strán: 264

 

Skutočne na každú vzťahovú boliestku existuje liek? Je možné, aby sa každá láska dala zachrániť pred krachom či pádom do hlbokej priepasti? Čítaj viac
Sú podľa vás sny odrazom reality? Alebo sú to len výplody našich zážitkov? Pozrite sa na príbeh Agnes, ktorej sny sa stali hrôzostrašnou skutočnosťou... Čítaj viac
Všedné i menej všedné životné okamihy podané s humorom. Čítaj viac
Je vek naozaj len číslo? Čítaj viac
Keď stretnete na ulici niekoho, kto vám je viac než dôverne známy. Čítaj viac
Príbeh ženy, ktorú zničili drogy, i keď ich nebrala ona sama. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip