Ty proti mne

Jenny Downhamová

Romeo a Júlia v modernejšej verzii.


Nie vždy sa zamilujeme do človeka, ktorý si naše city zaslúži. Tento scenár sa opakuje najčastejšie a my tak zo vzťahu vyviazneme s boľavými ranami na duši. Iná situácia však nastáva, keď svoju lásku ku konkrétnej osobe nemôžeme priznať. Pýtate sa prečo?

ty proti mneAj v dnešnej dobe sa totiž môže prihodiť podobná zapeklitá situácia. Mikeyho sestra sa stala obeťou Ellienho brata. Hoci to znie zamotane, výsledok je úplne jasný – títo dvaja nemôžu mať nikdy nič spoločné a spájať ich môže iba ak číra nenávisť. No osud to zariadil inak a namiesto pomsty sa vyvinula láska. Dokáže sa mladý pár preniesť cez okolnosti, ktoré ich spojili? Vyhrá láska alebo rodinná česť?

Ty proti mne v sebe ukrýva príbeh, ktorý nemusí sadnúť každému čitateľovi. Námet je dobrý, zápletka sľubná, len to spracovanie v istých pasážach začínalo mierne krivkať. Prvé kapitoly vedeli vyvolať dramatický dojem, no čím viac narastal počet prečítaných strán, tým viac som mala pocit, že sa zamotávam do opisov, stereotypných situácií a nezáživných či málo realistických dialógov.

„Všetky rozumné webové stránky odporúčajú, aby sa človek s potenciálne nebezpečnou neznámou osobou stretol na mieste plnom ľudí a aby o tom upovedomil rodinného príslušníka alebo priateľa. A tu sa Ellie v sobotu na obed práve chystá porušiť pravidlá. O necelé dve hodiny má k nim doraziť Mikey McKenzie, nik o tom nevie a má byť sama doma.“

Vynikajúcim prvkom, ktorý dej osviežuje a mierne ho i formuje, je rozdielne rodinné zázemie. Mikey pochádza z chudobnejších pomerov a jeho matka sa nadbytkom finančných prostriedkov popýšiť nemôže. Ellie je zasa dievčaťom z dobre situovanej rodiny. Rozpor spoločenských rovín je ešte viac podčiarknutý faktom, ktorý pramení zo zločinu, ktorý sa vraj odohral. Chudobní sú na strane obete a bohatí si nemôžu dovoliť pošpiniť svoje meno. Autorka sa tomuto kontrastu povenovala dostatočne, a hoci to pre samotnú zápletku neznamená žiaden prínos, kniha vďaka tomu aspoň nadobúda odlesky inakosti. Pomocou tejto skutočnosti totiž autorka poukázala na rozdielny charakter rodinných väzieb Mikeyho a Ellie. Kým sa bohatá a vážená rodina doslova rútila z kopca, vzťahy v Mikeyho domácnosti sa ešte viac zomkli a utužili.

„,Myslím,‘ povedal otec, ,že treba pochopiť, ako veľmi musí byť narušená, keď si vymyslela takú historku. Pochádza z veľmi sociálne slabého zázemia – slobodná matka na podpore a tri decká bez akýchkoľvek vyhliadok. Nečudujem sa, že Tom to dievča priťahoval.‘“

Príbeh je písaný z pohľadu tretej nezávislej osoby, no mení sa postava, ktorá je v centre pozornosti. Čitateľ tak striedavo skúma, ako niektoré situácie vníma Mikey a ako sa na ne pozerá Ellie. Raritou nebolo ani to, že čitateľ nazrel na identickú situáciu hneď z dvoch uhlov pohľadu. Spočiatku tento prvok pôsobil atraktívne, no neskôr len zdôrazňoval stereotyp a monotónnosť, ktorá úplne ovládla stred knihy.

Ty proti mne padne vhod najmä mladším čitateľom. Jednak v postavách spoznajú sami seba a pri pasážach opisujúcich rodiaci sa cit, nebudú rozčarovane prevracať očami a frflať, že kniha pôsobí detinsky. No takisto nebudú od príbehu požadovať permanentnú gradáciu či posun vpred, ktorý by ich dokázal ohúriť. Vystačia si so situáciami, ktoré v texte sú a príbeh prijmú taký, ako im ho autorka podala. Dospelým čitateľom hrozí, že sa im v istých miestach minie trpezlivosť.

Recenzent: Sabina Walterová
Marcová výzva: recenzia č. 55

PlusyPlusy a charakteristické črty

– dramaticko-romantická zápletka

– kontrast v podobe rozdielneho rodinného zázemia

– po čase príbeh pôsobí stereotypne

– autorka venovala prílišnú pozornosť situáciám, v ktorých sa Mikey a Ellie spoznávali

– mierne napätie

– isté pasáže vyznievajú detinsky

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladších čitateľov a čitateľky

– pre ženy, ktoré hľadajú nenáročný oddychový príbeh s dramaticko-romantickou zápletkou

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte príbeh „pre dospelákov“, ktorý nenesie infantilné prvky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Saskia Hudecová

Pôvodný názov: You against me

Recenzent knihu čítal: 04hod 15min

Počet strán: 270

 

Rozpadne sa manželstvo Natalie a Flynna krátko po svadbe? Čítaj viac
Únik je niekedy najlákavejšou voľbou... Zanechať všetko tak, ako je, a odísť na miesto, kde nás nedolapia súčasné problémy, ktoré zvierajú... Čítaj viac
Príbeh muža, ktorý musel bojovať sám so sebou. Čítaj viac
Nebezpečenstvo prechádza na novú generáciu. Čítaj viac
Brilantný triler od slovenského autora, ktorý konkuruje i zahraničným spisovateľom. Čítaj viac
Čo všetko sme schopní urobiť len preto, aby sme zabudli? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip