Tracyho tygr

William Saroyan

Metaforické dielo vhodné na tisíc vypočutí.


Nie je kniha ako kniha, Zatiaľ čo jednu prečítame len raz a smelo ju odložíme do poličky bez toho, aby sme mali chuť vrátiť sa k nej, občas sa nám dostane do rúk (v tomto prípade do uší) skutočný skvost. Taký, ktorého obsah sa nevyčerpá ani po x-tom stretnutí s ním.

tracyho-tygr-duzeThomas Tracy je navonok obyčajný mladý muž. Má svojho tigra, ktorý tigrom síce v skutočnosti nie je, no na tom vôbec nezáleží. Dôležitý je fakt, že sa svojho tigra nemieni vzdať, i keď spoločnosť (tvorená z ľudí, čo tigra majú i nemajú) sa mu snaží naznačiť, že mať svojho tigra je viac ako čudné. Tracyho tiger pri ňom kráča vo dne v noci a nik z okolia tomuto zvieraťu nevenuje veľkú pozornosť. Až raz, v jeden deň… si ho ľudia za veľkých ovácií všimnú a Thomasovi tvrdia, že TOTO zviera utieklo z cirkusu. Ako je to možné, keď ho jeho tiger sprevádza už od detstva? Thomas sa tak ocitá v blázinci, kde stretáva viacerých pacientov – ľudí, s ktorými kedysi spolupracoval, no aj krásnu Lauru Luthyovú – ženu, ktorej venoval svoje srdce. Laurina tigrica je bez života a rovnako je to i s Laurou. Rozhovory s Tracym jej však vlievajú do žíl maličké dávky radosti potrebnej k prežitiu. Čo sa napokon s týmito postavami stane? Uverí Thomasovi spoločnosť to, že mal svojho tigra? Vrátia mu ho alebo ho bezcitne zabijú? Čo sa udeje s človekom, ktorému vezmú jeho druhé ja?

Celé dielo pôsobí tak trochu uletene a práve tento prvok je na príbehu najlákavejší. Za zdanlivým výmyslom či bláznovstvom sa ukrýva obrovská porcia pravdy, ktorá nikdy nestratí svoj význam bez ohľadu na rok píšuci sa v kalendári. Autor skritizoval takmer všetky krivdy, ktoré spoločnosť pácha na jedincovi. Utláčanie identity, nutnosť kráčať s väčšinou, žiadnym spôsobom nevytŕčať z davu a už vôbec nie prejaviť svoj názor.

Hoci je v centre diania postava Thomasa Tracyho, v príbehu možno nájsť vedľajšie postavy, ktoré však rovnako ako on, prispievajú do hlavnej myšlienky a dotvárajú ju. Všetko sa deje nenútene a nevtieravo, poslucháč má po celý čas pocit, že vníma príbeh o láske, snoch a nádejách či o nepredvídateľnosti života. Až na konci audioknihy poslucháč pochopí, že každá situácia bola odkazom či metaforou na istú skutočnosť či všeobecnú pravdu. Opakované počúvanie v tomto prípade nespôsobí ponorkovú chorobu, ale poskytne publiku možnosť objaviť veci, ktoré na prvý pohľad nedokázalo nájsť.

Interpretácia príbehu je zvládnutá na výbornú. Dej nie je vyrozprávaný jednou osobou, no počas počúvania poslucháč natrafí na niekoľko hlasov, mužských i ženských. Audioknihu to dokonale spestrilo a rovnako je to aj so sprievodnou hudbou či doprevádzajúcimi zvukmi. Aj vďaka týmto prvkom sa eliminovala prípadná monotónnosť či neosobnosť, ktorá občas nepekne zdobí i audioknihy rozprávajúce dramatický či napínavý príbeh.

Buď si túto audioknihu zamilujete, alebo ju nebudete chcieť pochopiť. Ak sa zaradíte do prvej skupiny, pripravte sa na to, že jedno vypočutie stačiť nebude. Stále si nie ste istí, či vám príbeh zapasuje? Ak milujete napríklad Malého princa, radi hľadáte v texte skryté odkazy a ste schopní nazrieť aj pod jednotlivé situácie a pochopiť ich širší význam, ste na správnej ceste. Na ceste vedúcej k mimoriadnemu literárnemu pôžitku.

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– krátky príbeh s množstvom metafor

– plynulý dejový spád

– krásne momenty, ktoré si poslucháč interpretuje po svojom

– autor poukazuje na krivdy, ktoré spoločnosť pácha na jedincovi

Pre koho ánoPre koho áno

– pre poslucháčov, ktorí obľubujú zasnené, mierne uletené príbehy s množstvom metafor

– pre mužov aj pre ženy

– pre všetky vekové kategórie 13+

– pre každého, kto rád hľadá medzi riadkami

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí v texte nechcú nachádzať skryté odkazy

– ak sa neradi zamýšľate nad obsahom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Tympanum

Dĺžka audioknihy: 02hod 23min

Interpréti: Vojtěch Dyk, Martha Issová, Jiří Lábus, Ivan Trojan, Josef Abrhám, Ilja Racek, Jiří Schmitzer, Arnošt Goldflam

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: Na zamyslenie

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu príbehu k zakúpeniu nájdete TU.

 

Životy Mie Krügerovej a Holgera Muncha pokračujú... Čítaj viac
Namiesto reportáže desivé odhalenie? Čítaj viac
Kto nemá ciele, nemôže sa nikam posunúť. Čítaj viac
Stephen King Krok do reálneho sveta môže zachrániť jeho alternatívnu podobu... Adrenalínová jazda... Presne to, čo čitatelia od Kinga očakávajú. Zatiaľ čo Pistolník znamenal pre niekoho trápenie a strastiplnú púť, Tři vyvolení dokážu splniť všetky požiadavky publika.
Čítaj viac
Postavička z dejín, ktorá si vyslúžila najviac negatívnych superlatívov, stále existuje! Čítaj viac
Reálny pohľad do zeme zmietajúcej sa v konflikte, ktorý vám ukáže, že máte naozaj všetko. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip