Tovar

Tatiana Melasová

Na počiatku bola droga.


Potknúť sa a spadnúť do čiernej diery vôbec nie je také ťažké… Môže sa tam ocitnúť ktokoľvek z nás bez ohľadu na to, z akých rodinných pomerov pochádza a koľko ľudí pri ňom momentálne stojí. No dá sa odtiaľ dostať von? Treba na to rebrík, pevnú vôľu alebo pomocnú ruku iného človeka?

tovarPrvá skúsenosť s drogou načisto zmenila celý Melisin život. Z nevinnej zábavy či predstieraného pocitu, že z nej bude dospeláčka, sa stala závislosť. Všetko je ešte ako-tak stráviteľné, kým Melisa so svojou priateľkou Leou odíde do Španielska, aby sa živili vlastným telom. Tam sa začína doslova peklo na zemi a domovom sa stáva ulica. Všetky ľudské potreby idú bokom, prioritou je dostať sa k droge, ktorá by v tele spustila uspokojivý chemický proces. Z Melisinho života sa tak stáva kolotoč, v ktorom sa točia bitky, nechutní klienti, nádej tíško plače v kúte, pretože žezlo momentálne držia v rukách drogy.

„No boli aj také momenty, keď mu absolútne nevadilo, že sexuje s niekým, kto vyzeral, akoby vypil liter kyslého mlieka, a sústredil sa na to, že keď si to zaplatil, tak si to aj odšuká. Trápni jedinci! Prišli si nacvičovať, čo videli v pornofilmoch, a potom tým mohli ohurovať svoje babenky. Zabudli na podstatné, neboli profesionáli!“

Príbeh je napísaný priamočiaro bez cenzúry a s prekvapujúcou ľahkosťou. Kniha začala vznikať po dvanástich rokoch tohto pekla, kedy sa Melisa dostáva do rúk psychiatra odhodlaná zbaviť sa tej pliagy, ktorá jej kvári dušu. Žiaden odstup však v slovách necítiť, práve naopak – spomienky na najťažšie obdobie života sú opísané živo a zarážajúcim faktom je i to, že sa čitateľ často stretáva s humorom. Hovorový štýl takisto zvýrazňuje dojem akejsi úprimnosti a čitateľ má chvíľami i pocit, že autorka s odstupom času berie svoje zážitky na ľahkú váhu. Treba počítať aj s častými vulgarizmami a nepeknými slovami, ktoré tu však na počudovanie veľmi nebili do očí.

Emotívne a zarážajúce čítanie vyskladané zo scén plných násilia a beznádeje po čase začína skĺzavať do stereotypu. V príbehu totiž čitateľ nachádza to isté – predaj vlastného tela, krvilačná chuť po droge sprevádzaná abstinenčnou krízou, opojný pocit uspokojenia po užití drogy a opäť prostitúcia… V tomto prípade je teda lepšie neočakávať dynamiku, pretože hoci je príbeh dramatický, dejové pády a výstupy potrebné k dynamickému príbehu sú tu prezlečené do niekoľkých scén, ktoré sa pravidelne opakujú. Buď vás toto rozprávanie celých pohltí, alebo sa začnete pod chvíli nudiť. Obávam sa, že žiadna stredná cesta tu neexistuje.

„Klientov chodilo maximálne desať za deň a moje zárobky nedosahovali viac ako 350 eur za deň. To mi ledva stačilo na fety, nieto ešte na nájomné a ostatné. Takže som tam dlho nevydržala. Potrebovala som oveľa viac. Vyskúšala som potom ešte zopár klubov, no keďže sa otvorili hranice a prišla kopa Rumuniek, Bulhariek a iných národností, bolo ťažké niečo zarobiť.“

Tovar je drsné a emotívne čítanie, ktoré by mohlo slúžiť aj ako prevencia pred požitím prvej drogy. Príbeh na mladých ľudí môže zapôsobiť ako strašiak a ukázať im veľmi zlý príklad toho, čo všetko na nich začne číhať, len čo sa odvážia okúsiť prvú dávku návykovej látky. Slabšie povahy, ktoré nestrpia násilie, by mali Tovar otvárať s rešpektom a poučením, že niektoré strany budú čítať len s veľkým sebazaprením. Ak by som nemal na obálke potvrdené, že ide o skutočný príbeh a každá scéna, ktorú som tu našiel, sa reálne odohrala, príbehu jednoducho neuverím. No fakt, že tu nejde o výplod fantázie, dodáva knihe doslova nebezpečný a hrozivý rozmer, vďaka ktorému sa odlišuje od množstva kníh s podobným motívom.

Recenzent: Juraj Drevenka
Marcová výzva: recenzia č. 21

PlusyPlusy a charakteristické črty

– drsný a emotívny skutočný príbeh

– rozprávanie v prvej osobe bez akejkoľvek cenzúry

– v úvode možno nájsť slová človeka, ktorý Melise pomáhal dostať sa z najhoršieho

– po istom čase príbeh skĺzne do stereotypu

– množstvo vulgarizmov a slangu

– napísané s humorom a nadhľadom

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí sa zaujímajú o príbeh zasadený do „drogového prostredia“

– pre milovníkov drsných skutočných príbehov

– pre mužov aj pre ženy

Pre koho niePre koho nie

– ak patríte medzi netrpezlivých čitateľov a veľmi neobľubujete stereotyp

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 45min

Počet strán: 320

 

Deti vnímajú problémy citlivejšie, než si myslíme. Čítaj viac
Príbeh muža, ktorý musel bojovať sám so sebou. Čítaj viac
Nič na svete nie je obmedzené. Ani ľudský potenciál. Čítaj viac
Zlo má mnoho tvárí, no za všetkým sú ľudia. Čítaj viac
Romeo a Júlia v modernejšej verzii. Čítaj viac
Láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko, o tom niet pochýb. No zároveň je medzi nimi... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip