Teraz alebo nikdy!

Darina Mikolášová

Príbeh, v ktorom lekári zabudli, že na splodenie dieťaťa treba dvoch.


Občas sú rady zo strany lekárov priam bizarné a ich odporúčania sa v reálnom živote môžu dodržať len s veľkými ťažkosťami. Napríklad nie každý si môže dovoliť ostať s chrípkou na týždňovej PNke… Rovnako ako nie každý môže otehotnieť na rozkaz…

teraz alebo nikdy!Dominika, ktorej skutočný príbeh je v tejto knihe vyrozprávaný, si takéto nerealistické odporúčanie vypočula priamo z úst lekára. Všetko má na svedomí endometrióza – ochorenie, ktoré ju v mladom veku zastihlo nepripravenú. Čitateľ na začiatku príbehu Dominiku nachádza na nemocničnej posteli, krátko po diagnostikovaní jej choroby. Následne na to sa spolu s ňou vracia do obdobia, kedy pocítila prvé príznaky a uvidela, že nie každý pacient je v ordinácii dostatočne vypočutý. Postupom času sa prehrýza životom, ktorý jej strpčuje nielen diagnóza, ale i súkromné vzťahové problémy. A čo čert nechcel, lekári vyrieknu dobrú radu: ‚Mali by ste otehotnieť!‘ No s kým? Možno počať dieťa na povel?

„,Operovali sme vás o päť minút dvanásť,‘ pustil sa Woody do vysvetľovania, ,nečudujem sa, že ste mali strašné bolesti. Nález bol taký veľký, že sme to nedokázali urobiť laparoskopicky. Keď som vás videl zvnútra, musel som sa okamžite rozhodnúť. Jazva má asi 12 centimetrov, no verte, inak sa nedalo. Máte ENDOMETRIÓZU…‘“

Kniha sa síce skrýva za masku tradičnej ženskej oddychovky, no na jej pozadí sa nachádza oveľa viac, ako by sa po prečítaní anotácie mohlo zdať. V prvom rade príbeh čitateľov oboznámi s ochorením, o ktorom sa stále v spoločnosti diskutuje len veľmi málo. Nevtieravou a nenáročnou formou príbeh informuje o priebehu, príznakoch a možnej liečbe, vďaka čomu sa tu naskytá možnosť, že niektoré z čitateliek rozpoznajú znaky, ktoré sužujú ich alebo im blízke osoby.

„,Toto je endometrium, ukazoval tuhou ceruzky. ,Je to sliznica maternice, ktorá sa ti odplavuje s neoplodneným vajíčkom počas pravidelného menštruačného krvácania. Ak má žena sklony k endometrióze, čiastočky sliznice sú počas menštruácie vyplavené aj do brušnej dutiny.“

Text je napísaný veľmi zručne. Slovná zásoba je primeraná tomuto žánru, jednotlivé vety sa čítajú ľahko a bez akýchkoľvek prekážok. Autorka si dokázala poradiť aj s odbornejšími pasážami, ktoré v konečnom dôsledku majú informatívny charakter, no zároveň pôsobia zrozumiteľne. Hoci si kniha vzala na mušku pomerne ťažký a nevyspytateľný motív, stále si zachováva znaky oddychového žánru – krátke kapitoly, rýchlo sa čítajúci text, zápletka (síce z lekárskeho prostredia, no okorenená problémami vo vzťahoch), výsledný dojem, ktorý čitateľov nevyčerpá.

Keď som knižku brala po prvýkrát do rúk, čakala som „len“ príbeh, v ktorom bude načrtnutá životná etapa mladej ženy poznačenej ochorením. Pred očami som mala množstvo odborných termínov, homogénny dej vytvorený z pobytov v nemocnici, lekárskych vyšetrení a hľadania nádeje v útrobách ženskej duše. Namiesto toho však na mňa čakal pútavý, strhujúci príbeh, v ktorom síce ochorenie malo prednostné miesto, no zároveň dej dopĺňali aj vedľajšie postavy a v neposlednom rade i úloha, ktorú Dominike pridelili lekári – čím skôr otehotnieť. Či sa to dá i bez stáleho partnera a zabezpečenej budúcnosti, som po celý čas hádala i ja.

Teraz alebo nikdy! nie je len bežným vyrozprávaním príbehu, no vďaka reálnemu podaniu poskytuje čitateľom aj možnosť vcítiť sa do kože človeka, ktorému sa pod vplyvom vonkajších okolností drasticky zmenil život. Ak milujete pútavé, netradičné a emotívne skutočné príbehy a ešte ste túto knihu nečítali, mali by ste tak urobiť čím skôr.

Recenzent: Lenka Šimonová
Marcová výzva: recenzia č. 29

PlusyPlusy a charakteristické črty

– rýchle a plynulé čítanie

– krátke kapitoly

– jednoduchý jazyk, ktorý si autorka zachováva, aj keď sa venuje odborným informáciám

– príbeh má edukačný charakter, no zároveň ostáva v oddychovom žánri

– pútavý, strhujúci dej

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i pre ženy

– pre milovníkov skutočných príbehov

– pre čitateľov, ktorí majú chuť na zmysluplnú oddychovku

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú typický vzťahový román

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 5hod 05min

Počet strán: 256

 

Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať. Čítaj viac
Všetko čo dáme, sa nám i vráti. Čítaj viac
Nikdy neviete, kto vás práve pozoruje. Čítaj viac
Je lepšie žiť v klamstve alebo sa dozvedieť bolestivú pravdu? Čítaj viac
Hrozba vychádzajúca z nevinného románika. Čítaj viac
Na počiatku bola droga. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip