Súmrak dňa

Kazuo Ishiguro

Dôstojnosť, ktorá bráni rozvinutiu ľudskosti.


Naozaj chceme to, za čím kráčame? Stotožňuje sa naša duša s naším konaním? Alebo svojím prejavom len maskujeme nedostatky?

Keď sa pánovi Stevensovi naskytne príležitosť vziať si na pár dní voľno, využije ju a vycestuje za bývalou gazdinou sídla Darrington Hall, slečnou Kentonovou. Tá mu pred časom poslala list, ktorý v ňom zasial množstvo semienok rastúcich do otázok, ktoré mu nedajú spať. Je naozaj taká nešťastná, ako si myslí? Malo sa snáď medzi nimi niečo udiať, no rozpaky im v tom pred rokmi zabránili? A nie je už na také niečo neskoro? Cestou za slečnou Kentonovou pán Stevens premýšľa nad svojím životom, pričom do úvahy najviac berie spôsob, akým vystupuje pred svetom. Dôstojný komorník svojej profesii dovolil, aby vyformovala celú jeho existenciu. Je ešte možné niečo zmeniť? A vlastne – chce byť niekým iným?

„No postupne sa okolie stávalo neznámejším a ja som vedel, že som prekonal všetky predošlé hranice podobne, ako som počul ľudí opisovať moment, keď vyplávali a zem sa im stratila z dohľadu. Myslím si, že pocit nepokoja zmiešaného s veselosťou, často opisovaný v spojitosti s týmto momentom, je veľmi podobný tomu, čo som zažil vo forde, keď sa krajina okolo mňa stávala cudzou.“

Hoci je príbeh vyrozprávaný z pohľadu prvej osoby, slová pán Stevensa pôsobia zdržanlivo a rezervovane, náznaky emócií v nich čitateľ postrehne len zriedkavo. Jeho dôstojnosť a úslužné vystupovanie, ktoré potrebuje pri vykonávaní práce komorníka, sa prejavujú aj v jazyku. Jeho prejav pôsobí mnohokrát ťažkopádne a zdĺhavo, k čomu prispievajú aj rozvité súvetia a dlhšie opisné pasáže. Jeho prednes je však jedným z prvkov, ktoré vynikajúco evokujú atmosféru povojnového Anglicka a po čase si čitateľ na Stevensov svojský štýl zvykne. Navyše, distingvovanosť hlavnej postavy, ktorá zdanlivo komplikuje čitateľský posun vpred, vyznieva kontrastne oproti priamočiaremu deju.

V príbehu sa prelínajú dve dejové línie, a to minulosť v podobe spomienok na spoločné slúženie pána Stevensa so slečnou Kentonovou v sídle Darrington Hall a súčasnosť zastúpená myšlienkovými pochodmi počas cestovania Anglickom. Obe línie sú čitateľsky atraktívne, no myslím, že každý čitateľ si jednu z nich vyberie a označí ju ako obľúbenú.

„Mimochodom, nie som taký hlúpy, aby som nebol pripravený na sklamanie. Len si príliš uvedomujem, že som nedostal odpoveď, v ktorej by slečna Kentonová potvrdila, že sa so mnou rada stretne. No ako ju poznám, domnievam sa, že absencia odpovede znamená súhlas…“

Súmrak dňa pôsobí na čitateľa nesmierne krehko, no viem si predstaviť, že neosloví každého, najmä tú časť publika, ktorá vyžaduje neustálu akciu, prípadne plynulý dejový progres. Príbeh totiž nie je veľmi dynamický a oveľa dôležitejšie je jeho filozofické pozadie. Čitatelia, ktorí sa nenechajú opantať atmosférou a bažia skôr po dramatickom deji, tu zo svojho pohľadu nič zaujímavé nenájdu.

Ako sa vraví, občas je dôležitejšie to, čo nám človek nepovie, ako veci, ktoré nám bez problémov ozrejmí. A rovnako je to aj s pánom Stevensom. Čitateľom prináša romantický príbeh bez akýchkoľvek znakov citu, a hoci sa spočiatku zdá, že nič neskrýva a priamo svojmu publiku rozpráva svoje zážitky, predsa len je možné odhaliť o ňom niečo viac medzi riadkami. Súmrak dňa odporúčam čitateľom, ktorí vedia nasávať atmosféru a nepotrpia si na akciu či dynamiku.

Recenzent: Veronika Vargová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– priamočiary dej

– dve dejové línie

– rozvité súvetia

– príbeh má svoju atmosféru

– minimálna dynamika

– rozprávanie v prvej osobe

– romantický príbeh bez náznakov romantiky

– rozsiahlejšie opisy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí vedia oceniť, ak má príbeh svojskú atmosféru

– pre milovníkov klasiky, ktorá čitateľa nevyčerpá

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí si potrpia na dynamický dej

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Peter Kerlik

Pôvodný názov: The Remains of the Day

Recenzent knihu čítal: 06hod 45min

Počet strán: 280

 

Štátny režim dostal podobu smrtiacej katastrofy. Čítaj viac
Krásny a citlivý príbeh o tých správnych hodnotách a nepredvídateľnosti života. Čítaj viac
Ako sa vyrovnať so zabitím a je vôbec každá vražda hodná trestu? Čítaj viac
Ani blížiaca sa štyridsiatka nie je zárukou pokojného života. Čítaj viac
Nie vždy je potrebné siahnuť po liekoch. Čítaj viac
Pomsta býva sladká. Niekedy ešte sladšia, ako by sme predpokladali. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip