Suchý hadr na dně mořském

Ivana Chřibková

Prierez jedného života od detstva až po dospelosť.


Ako veľmi nás formujú zážitky z detstva? Dokážeme si dopad nefunkčného rodinného zázemia preniesť až do dospelosti? Čo musíme urobiť, aby sme si emócie z nášho podvedomia zmazali a vykročili do nového života s čistou mysľou a dušou?

suchy-hadr-na-dne-morskem-duzeS predstavením mena hlavnej postavy Anny sa autorka neponáhľa a prezradí nám ho až po niekoľkých kapitolách. Spočiatku je Anna malé dievča, ktoré sa spolu s bratom a rodičmi pasuje s každodennými problémami a poslucháčom ukazuje, aké je to žiť v rodine, v ktorej sa mama a otec vzali len preto, aby naplnili požiadavky malej a úzkoprsej dediny. Časom Anna dospieva, razí si vlastnú cestu a musí čeliť problémom dospievajúceho človeka, ktorému nebolo poskytnuté stopercentné rodinné zázemie.

Audiokniha spočiatku pôsobí vtipne – veď začína rozprávaním dievčatka, ktoré sa síce na svet pozerá detskou optikou, no predsa vie dokonale opísať každú situáciu. Ako však roky plynú a z Anny sa stáva mladá žena, prichádzajú na rad aj vážnejšie témy – samovražda, hľadanie samého seba či svojho miesta v rodine. Aj napriek tomu však slová nepôsobia depresívne, skôr sa dá povedať, že postupom kapitol naberajú vážnosť a dôraz, no neustále si dokážu zachovať humor.

Rozprávanie sa po štylistickej stránke prispôsobuje veku hlavnej postavy. Úvod knihy príliš neoplýva bohatou slovnou zásobou či zložitými vetami. Neskôr však pozorný poslucháč môže zaznamenať postupnú zmenu vo výrazových prostriedkoch a vetných konštrukciách.

Oxymoronický názov vypovedá o knihe tak veľa, a pritom vlastne vôbec nič. I tento fakt predznačuje, že v knihe pôjde o viac ako len o zbierku príhod pripomínajúcich spomienkové útržky. Ak radi hľadáte v knihách skryté súvislosti, Suchý hadr na dně mořském vám poskytne nejednu príležitosť. Na úplnom konci totiž možno pochopiť, že nelogický (ale pútavý a originálny!) názov naznačuje hlavnú myšlienku knihy a poukazuje na častú absurdnosť života.

Krátke kapitoly poskytujú poslucháčom akési „bezpečie“, vďaka ktorému sa od audioknihy môžu kedykoľvek odtrhnúť a neskôr sa k nej vrátiť späť bez toho, aby mali pocit, že sa im pauzou „pretrhne niť“. Celkovo je kniha veľmi nevtieravá, netlačí príliš na city, aj keď emócií je v texte viac ako dosť, no poslucháč sa pri počúvaní necíti vyčerpaný. Rovnako tu nie je potrebné obrovské sústredenie a audioknihu je možné vnímať aj pri vykonávaní inej činnosti – šoférovaní, domácich prácach či pri chôdzi. Intepretácii príbehu nechýba nič, na hlas Vandy Hybnerovej si poslucháč veľmi rýchlo zvykne. Rušivé elementy som nezaznamenala, melodické ohraničenie kapitol nepôsobilo ako trest pre sluchové receptory, preto audioprednesu nemôžem nič vytknúť a verím, že to tak budú vnímať aj ostatní poslucháči.

Suchý hadr na dně mořském je netradičná audiokniha s netradičným námetom i spracovaním. Osloví najmä ľudí, ktorí stoj čo stoj netrvajú na príbehoch, ktorých štruktúra je pevne ohraničená úvodom, jadrom i záverom, a vedia zápletku vytiahnuť z deja aj vtedy, ak nie je hmatateľná. Audioknihu preto odporúčam ľuďom, ktorí sa neboja nových zážitkov a zaujímajú sa o psychologické profily odkazujúce na celú spoločnosť.

Recenzent: Veronika Vargová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– rozprávanie malého dievčatka, ktoré poslucháčom priam rastie pred „ušami“

– autorka prispôsobuje jazykovú výbavu veku hlavnej postavy

– dokonalé zobrazenie nefunkčnej rodiny

– aj v ťažkých chvíľach si audiokniha zachováva humor

– rozprávanie dokáže okamžite zaujať

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre poslucháčov, ktorí radi objavujú v písmenkách skryté súvislosti

– pre poslucháčov, ktorí majú chuť na netradičný kúsok

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí očakávajú príbeh so zápletkou, úvodom, jadrom a záverom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 05hod 19min

Interpret: Vanda Hybnerová

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: Poviedkový súbor

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo ženie vraha k tomu, aby začal konať? Aký je jeho motív? (Recenzia na severskú kriminálku Nechtění.) Čítaj viac
Pod znakem orla prenesie poslucháča do roku 42 nášho letopočtu a zoznámi ho s prostredím a fungovaním rímskych légií. Do centra pozornosti sa po chvíli dostáva... Čítaj viac
Čoho všetkého je človek schopný? Čo dokáže urobiť v momente, keď ho za vlasy ťahajú sklamanie, zlosť, hnev a ľútosť? Čítaj viac
Tradičná anglická kriminálka odetá do moderného šatu. Čítaj viac
Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Príbeh, ktorý presiahol hranice krimi žánru vo všetkých rovinách. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip