Strom v srdci

Kim Edwards

Rozhodnutie, ktoré dokázalo zmeniť niekoľko životov.


Každý čin má svoj dôsledok. Pre tie zbabelé skutky to platí obzvlášť, a hoci sa nimi snažíme zbaviť zodpovednosti, nevedomky činíme pravý opak. Len čo zahodíme zodpovednosť za hlavu, začne sa nám na ňu sypať jej niekoľkonásobná dávka.

strom v sdrciHoci je David lekár, v jednu noc roku 1964 zisťuje, že nie na všetko sa dá pripraviť. V daný večer, počas ktorého vonku zúri snehová chumelica, je totiž prinútený priviesť na svet svoje vlastné dieťa. Na jeho veľké prekvapenie sa však okrem chlapčeka pýta na svet i dieťatko, s ktorým vopred nerátal ani on, ani jeho žena Norah. Už na prvý pohľad je Davidovi jasné, že dievčatko trpí Downovým syndrómom a ovplyvnený spomienkou na svoje vlastné detstvo prežité po boku chorej sestry, pristúpi k nemilosrdnému kroku. Manželke zaklame, že dievčatko pôrod neprežilo, a zverí ho do rúk zdravotnej sestry Caroline s príkazom, aby ho odniesla do sirotinca. Tá sa však rozhodne, že si malú Phoebe ponechá, odchádza potajomky z mesta a zatiaľ čo malá rastie, ona sa pasuje s predsudkami spoločnosti a dôsledkami Phoebinej choroby. Zdá sa, že David žije bezstarostným životom a Caroline je tá, čo trpí. No všetko je inak….

„Phoebinu výraznú radosť vystriedalo rovnako výrazné sklamanie. Naozaj bola ako živé striebro – všetko, čo v danej chvíli cítila, tvorilo celý jej svet.“

Autorka do svojho príbehu zamiešala množstvo krásnych myšlienok, no najvýraznejšia z nich vyplýva práve z činu, ktorý spáchal David. Pre čitateľov je viac ako zaujímavé pozorovať, ako tento skutok dokázal ovplyvniť a zmeniť životy hlavných postáv. Zatiaľ čo si Caroline vzala na plecia obrovské bremeno, ku podivu jej život nadobudol úplne iný, nový a krajší rozmer. O Davidovi sa to však u povedať nedá, toho namiesto po celý čas kvárilo vlastné svedomie. Autorka pomocou postavy Phoebe čitateľom vykreslila fakt, že postihnuté dieťa nie je pre rodičov utrpením a i keď s ním majú viac starostí, ich obrovská láska dokáže všetky problémy vymazať.

Psychologická sonda do duší Caroline a Davida zároveň pôsobí ako aj sprostredkovateľ napätia. Čitateľ si počas príbehu neustále kladie množstvo otázok a v duchu háda, či sa raz v Davidovi niečo zlomí a rozhodne sa priznať svojej rodine, že v osudnú noc spáchal ohavnú vec. Takisto z tejto skutočnosti plynulo pramení aj otázka, či by jeho priznanie niečo zmenilo a malá Phoebe by poputovala do nového prostredia.

O pekné myšlienky a podnety na zamyslenie tu naozaj núdza nie je. Kniha je teda vhodná pre tých, ktorí nemajú problém s čítaním medzi riadkami. Na čitateľov, ktorým sa v texte nechce veľmi snoriť, môže Strom v srdci zapôsobiť ako fádna a nezáživná kniha, v ktorej nájdu len množstvo opisov a minimálnu dynamiku deja. S pomalším vývinom príbehu treba naozaj vopred počítať, no ako som už spomenula, množstvo otázok, pekných myšlienok a v istých okamihoch i metafor dokáže v konečnom dôsledku nahradiť aj dynamický a pestrý dej.

„Rozsnežilo sa niekoľko hodín pred začiatkom jej pôrodných bolestí. Najprv to bolo len zopár vločiek prilietávajúcich z fádne sivej podvečernej oblohy, a potom sa spustila divá fujavica, vetrom hnaná bieloba svišťala okolo stĺpov ich širokej prednej verandy.“

Nezávislý rozprávač poskytuje čitateľom objektívny pohľad do životov oboch hlavných protagonistov, Caroline aj Davida. Aj napriek tomu, že tu čitateľ nájde on-rozprávanie, nepociťuje nedostatok osobných emócií alebo myšlienok, ktoré sa odohrávajú v hlavách postáv. Dialógy zastupujú približne jednu tretinu knihu, oveľa častejšie sa v texte vyskytujú už spomenuté opisy, kvôli ktorým sa knižka číta pomalšie.

Strom v srdci nemusí sadnúť každému čitateľovi. Niekto sa nedostane ani do polovice knihy a iný ju zhltne s nadšením. Ak milujete emotívne, pocitové a priam metaforické diela s netradičnými zápletkami, viete v príbehu nachádzať skryté súvislosti, táto kniha vás poteší i dojme. Avšak v prípade, že sa radíte medzi netrpezlivejších čitateľov a radšej čítate o súvislostiach, ktoré autor nezakrýva, môžete sa v množstve opisov úplne stratiť.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 25

PlusyPlusy a charakteristické črty

– metaforický a dojímavý príbeh

– množstvo opisov, ktoré však pozornému oku neprekážajú

– menej dialógov (približne 1/3 z celkového textu)

– krásne myšlienky a podnety na zamyslenie

– kniha sa číta pomalšie

– je potrebné nazerať aj pomedzi riadky

– pomalší dejový vývin

– kniha zachytáva dlhšie časové obdobie (cca 25 rokov)

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí vedia čítať aj medzi riadkami

– pre trpezlivých čitateľov

– pre mužov aj pre ženy

– ak hľadáte dojímavý a metaforický príbeh

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorým v texte prekážajú opisy a pomalší dejový vývin

– ak máte chuť na oddychový príbeh, ktorý prelúskate počas jedného večera

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Tatran

Preklad: Jana Kantorová-Balíková

Pôvodný názov: Memory Keeper´s Daughter

Recenzent knihu čítal: 07hod 05min

Počet strán: 326

 

Ak to vzdajú iní, máte o dôvod viac pokračovať v ceste. Čítaj viac
Vstali ste niekedy ráno z postele a pocítili ste vďaku za to, že viete, kto ste, kde sa nachádzate, že rozpoznávate okolie či tváre vašich blízkych? Čítaj viac
Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať. Čítaj viac
Aj napriek harmonickému spolunažívaniu v pokojnej štvrti vie aj ten najnenápadnejší člen poriadne zamiešať karty. A pre pokoj urobia susedia skutočne všetko. Čítaj viac
Občas je lepšie nevedieť. Čítaj viac
O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip