Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu

Agnes Martin-Lugand

Aký dlhý čas potrebuje človek, aby prekonal smrť blízkeho a znova sa zamiloval? 


Je zmena prostredia tým správnym riešením? Je možné úplne zabudnúť a začať takpovediac odznova? Otázky a nové odpovede nájdete v literárnej kaviarni Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu.

large-stastni_ludia_citaju_a_piju_kavu (1)Keď Diane prišla o svojich najbližších, jej vnútorný život sa akoby zastavil na mŕtvom bode. Prestala vychádzať von, pracovať, upratovať… Z jej dní sa stal dokonalý kolobeh núteného jedenia, pitia, fajčenia a hygieny len v nevyhnutných prípadoch, aj to s odporom. Našťastie má po boku trochu šialeného priateľa Félixa, ktorý počas prestávok medzi večierkami hustí do Diane, že musí začať znova žiť. Diane nakoniec naberie odvahu a vyberie sa do tichej írskej dedinky Mulranny, ktorá je však úplne odlišná ako jej milovaný Paríž. Všade je ticho a pokoj, milí ľudia, ktorých srdečnosť sa na prvý pohľad zdala pre Diane nepochopiteľná, no časom sa stala pre ňu veľmi potrebným útočiskom. Samozrejme, bol by v tom čert, keby sa do života tridsaťdvaročnej Parížanky nepriplietol pravý Ír, ktorý však nebol stelesnením srdečnosti. Jeho chlad a odmietavý prístup mal svoje odôvodnenie. Aké, to sa dozviete v príbehu Diane a jej literárnej kaviarne Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu, podľa ktorej nesie názov celá kniha.

„Félix hral úlohu terapeuta na výbornú a dlhé hodiny ma počúval po telefóne. Prešla som ďalšou krízou a ešte som sa držala. Púšťala som sa do novej etapy uzdravovania.“

Kniha sa číta veľmi ľahko. Je to doslova ten typ, ktorý sa dá prečítať na jedenkrát. Dejová línia je veľmi jednoduchá, preto je to úplná oddychovka. Nenúti čitateľa veľmi premýšľať, a hoci autorka je pôvodným povolaním psychologička, zložitú psychologizáciu postáv tu nemožno nájsť. Aj keď je kniha pomenovaná podľa názvu kaviarne, toto miesto je tam spomínané iba okrajovo. Ak by som mala podľa obsahu pomenovať toto dielko, bolo by to skôr niečo ako: Zmätení ľudia fajčia a pijú pivo, pohrávajú sa so svojím životom, veľa kričia a plačú.

„Na palubnej doske boli nahádzané škatuľky cigariet a noviny, vo dverách boli natlačené poháriky od kávy. A hoci sama fajčím, pach tabaku mi dvíhal žalúdok. Ako zvyčajne, nastalo ticho.“

Po štylistickej stránke prevažujú jednoduché vety, ktoré dodávajú deju potrebnú rýchlosť. Vytknúť však môžem mnoho štylisticky nesprávnych výrazov, ktoré sa do moderných diel nehodia, ako napríklad slová sluchy, romantizmus, atď.. Tiež niektoré dialógy pôsobia rušivo, keďže sa často strieda vnútorný hlas s prehovorom postavy, z čoho môže mať čitateľ trochu zmätené pocity.

Jazykovo táto kniha nevyniká žiadnymi pozoruhodnými vlastnosťami, ako som spomenula, je to bežný príbeh určený na oddychové čítanie. Preto aj jazyk autorky a prekladateľky je jednoduchý, priamy, vyjadrujúci presne to, čo postava má prežívať. Dej knihy je z viacerých hľadísk predvídateľný. Hoci sa dej začína tragicky, postupne sa všetko dostáva do normálu, najmä čo sa týka vnútorného prežívania postavy ako takej.

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu je podľa môjho názoru veľmi pravdivé tvrdenie. No kniha využila frázu tohto typu práve na prilákanie čitateľov, nakoľko sa tu naozaj káva vyskytuje ako akýsi životabudič a nemá so šťastím v tomto príbehu takmer nič spoločné. Čítanie už vôbec nie. Ako marketingový ťah však francúzski aj slovenskí vydavatelia využili veľmi moderný fenomén literatúry a kofeínu. Chválim autorku aspoň za túto dobrú myšlienku, pretože v deji je ich žalostne málo.

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– oddychové a rýchle čítanie

– jednoduchá štylistika

– málo postáv

– minimálna psychologizácia

– gramatické a štylistické chyby

– príjemné prostredie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov jednoduchých oddychoviek

– pre tých, ktorí majú chuť urobiť niečo bláznivé

– pre čitateľov, ktorí vedia prehryznúť aj občasné klišé

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí takisto ako hlavná postava niekoho stratili a chcú v knihe nájsť návod na to, ako z bezútešného obdobia vyviaznuť

– pre tých, ktorí očakávajú romantiku

– pre čitateľov, ktorí trvajú na hlbšej pointe a neznesú v texte klišéovitú tému

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motto

Preklad: Mária Gálová 

Pôvodný názov: Les gens heureux lisent et boivent du café

Recenzent knihu čítal: 04hod 05min

Počet strán: 205

 

Každý z nás potrebuje niekoho, kto by ovládal našu temnejšiu časť. Čítaj viac
Keď sa spomienky premenia na malé pichľavé črepiny. Čítaj viac
Čo všetko sme schopní urobiť len preto, aby sme zabudli? Čítaj viac
Ak to vzdajú iní, máte o dôvod viac pokračovať v ceste. Čítaj viac
Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy. Čítaj viac
Jedno stretnutie, dvaja ľudia, jeden pohľad a svet zrazu stojí na hrane, nebezpečne balansuje a hrozí, že všetky istoty sa rozplynú a nič už nebude také, ako bolo predtým. Myslíte si, že... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip