Šťastná mama

Meagan Francis

Možno nájsť v úskaliach materstva i šťastné a pohodové chvíle?


Byť dokonalou matkou, vymyslieť deťom zaujímavé a podnetné aktivity, pestovať v nich tie správne hodnoty, zabezpečiť im pestrú a výživnú stravu, prispieť do rodinného rozpočtu pravidelným príjmom, postarať sa o domácnosť a pritom všetkom vždy vyzerať ako zo škatuľky. Dá sa to? Je naozaj materstvo zamestnaním na plný úväzok bez možnosti dovolenky? 

šťastná mamaPublikácia na svojej obálke láka ženy tým, že im sľubuje 10 tajomstiev, ktoré vám pomôžu užívať si materstvo. V desiatich kapitolách sa autorka venuje rozličným životným oblastiam, ktoré neobídu (prípadne bez ktorých sa nezaobídu) žiadne matky. Rady sa týkajú organizácie času, zostavenia si rebríčka priorít, kladú dôraz ako na rodinný, tak aj súkromný život. No hneď sa nám do popredia derie o otázka – nebude prečítanie tejto knihy zbytočnou stratou času? Nájdu tu mamy tipy a triky, ktoré im reálne uľahčia život?

Nechcem osočovať autorku, no ak chcem byť úprimná k čitateľom, musím vyrieknuť záverečný verdikt: Drvivá väčšina rád je nesmierne primitívna, zvyšok sa v našich podmienkach zrealizovať nedá. Ak teda patríte medzi samostatne zmýšľajúce ženy, ktoré disponujú vlastným úsudkom a vedia si v živote a v hodnotách urobiť poriadok, túto knihu k prežitiu skutočne nepotrebujete.

„Ale stala som sa šťastnejšou, odkedy mám deti? Hm, to je iná vec. Možno to vnímate rovnako ako ja: deti mi prinášajú nesmiernu radosť, o tom niet pochýb. Ale materstvo samotné – zničené šaty, chlebíky bez kôrky, potreba hodiny utešovať šesťročnú dcérku, ktorá plače, lebo staršia sestra jej povedala, že všetci máme v sebe kostry – to niekedy spôsobuje, že šťastie pripomína zlaté jabĺčko na vrchole vysokého stromu: vždy žiariace, ale na zbláznenie nedosiahnuteľné.“

Autorka ostatným matkám poskytuje vskutku banálne a v žiadnom prípade nie priekopnícke rady. Čitateľky tu nájdu vysvetlenia, prečo je dobré udržiavať v dome poriadok, prízvukuje, že matky by sa mali spoliehať na vlastnú intuíciu a občas ignorovať dobre mienené rady okolia, prípadne tu možno nájsť aj návod na to, ako si nájsť spriaznenú dušu, ak patríte medzi plachú časť obyvateľstva. Takisto tu čitateľky nájdu zoznam vecí, ktoré by každá matka mala mať pri sebe – napríklad vreckovky a pohotovostnú cereálnu tyčinku; alebo tipy čo robiť, aby bola zdravá – spať a jesť… Na jednej strane je dobré, že publikácia kladie dôraz na všednosti, pretože vplyvom rýchlej doby sa občas zabúda i na ne. No v tomto prípade takéto „objavenia Amerík“ tvoria prevažnú časť knihy.

Jedno sa však autorke uprieť nedá – k textu pristupuje s humorom a s nadhľadom, no nie je to nič prevratné a poznám niekoľko príručiek, ktoré sršali vtipom omnoho viac. Dôležité však je, aby sa v knihe čitateľky spoznali, a vďaka autorkiným osobným skúsenostiam tu všetky nájdu malé zrkadlo.

Publikácia je oku lahodná, grafické spracovanie prevyšuje obsah knihy. Okrem súkromných záležitostí autorky a všeobecných rád tu možno nájsť aj testy či kvízy, v ktorých sa ženské publikum môže otestovať a zistiť, v akej skupine sa nachádza. V konečnom dôsledku však kvízy neprinášajú žiaden úžitok, nakoľko rady, ktoré prichádzajú po nich, nie sú špecifikované či viazané na konkrétnu skupinu.

Šťastná mama predstavuje zbierku tipov, ktoré je dobré vnímať len ako rozptýlenie. Miera úžitku týchto rád je minimálna, rovnako ako aj informácie, ktoré v texte sú – nehýria originalitou ani prevratnosťou, autorka sa skôr zameriava na všeobecné pravdy. Dôležité je takisto dodať i skutočnosť, že kniha neposkytuje návod na výchovu a z väčšej časti sa orientuje práve na matku. Ak však stále máte chuť prečítať si banálne odporúčania spestrené malými príhodami z autorkinho života, môžete po knihe siahnuť. No je lepšie neočakávať zázraky.

Recenzent: Sabina Walterová
Marcová výzva: recenzia č. 34

PlusyPlusy a charakteristické črty

– 10 kapitol venujúcich sa rozličným životným oblastiam

– pekné grafické spracovanie

– niektoré rady pôsobia primitívne

– súčasťou publikácie sú aj kvízy a testy

– autorka pripája aj vlastné skúsenosti

– kniha nie je prispôsobená slovenským pomerom

– číta sa rýchlo a ľahko

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mamy, ktoré obľubujú jednoduché a banálne príručky

– pre čitateľky, ktoré chcú vypnúť, zrelaxovať a nehľadajú odborné rady či skúsenosti reálne využiteľné v praxi

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate viac ako niekoľko všedných rád a tipov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: NOXI

Preklad: Marína Terenová

Pôvodný názov: The Happiest Mom

Recenzent knihu čítal: 03hod 45min

Počet strán: 144

 

Deti vnímajú problémy citlivejšie, než si myslíme. Čítaj viac
Materstvo je zamestnaním na celý život. Výplatu však nečakajte. Čítaj viac
Čo robí ženu naozaj šťastnou? Čítaj viac
Keď stretnete na ulici niekoho, kto vám je viac než dôverne známy. Čítaj viac
Zbierka rád, ktoré by mali uľahčiť nejeden život. Čítaj viac
Nič nie je nemožné! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip