Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Stalker - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Stalker

Lars Kepler

Začalo sa to emailom s čudným obsahom…


Myslíte si, že to, čo necháme v dňoch už dávno uplynulých, tam aj raz a navždy zostane? Ale kdeže, nie vždy je tomu tak. Každý skutok, ktorý vykonáme možno dlhé roky spí, no hocikedy sa môže prebudiť a prekvapiť nás nepripravených.

stalker-duzeV tomto príbehu vystupuje zločinec provokatér, ktorý sa svojím skutkom chce pravdepodobne pochváliť. Alebo túži po dolapení a rovnako ako samotná vražda ho baví i naháňačka s vyšetrovateľmi? Nech už je, ako chce, tento vrah posiela priamo vyšetrovateľom videá, ktoré u obetí natočí krátko pred vraždou. Zdá sa, že holduje špecifickej a zvrátenej záľube – stalkovaniu. Jednou z jeho obetí je i Susanne, manželka Bjorna Kerna, ktorý prišiel domov neskôr, ako bolo v pláne, a svoju milovanú ženu našiel ležať v kaluži krvi. V panike zahladil všetky stopy, čím vytvoril vrásky na tvárach vyšetrovateľov. Nezahladil dôležitú a podstatnú stopu? Čo ak áno? Na scénu v tomto momente nastupuje známy hypnotizér Erik Maria Bark, ktorý sa spoločne s Bjornom vydá na cestu jeho podvedomím. No práve tam objaví niečo, čo ho prinúti klamať. Minulosť mu šliape na päty a ohrozuje ho skutočnosťami, o ktorých si myslel, že sú dávno zapadnuté prachom…

Dej sa začína stupňovať hneď v prvej kapitole. Namiesto úvodných opisov je poslucháč ihneď zasadený do centra diania, nakoľko sa zločin odohrá skôr, ako by to človek predpokladal. Nie je tak priestor na zoznamovačky, ktoré by netrpezlivú časť publika dokázali odradiť. Dobrou správou je rovnako i to, že napätie, ktoré nastúpilo hneď v úvode, pretrváva až do posledného okamihu, vďaka čomu narastá potreba prepracovať sa ku koncu čím skôr.

V Stalkerovi je možné všimnúť si hneď niekoľko zaujímavých prvkov, ktoré kriminálke dodávajú svojský ráz. Prvým z nich je neobyčajná postava zločinca, ktorý chce dať svetu na známosť to, čo robí, i keď zväčša drvivá väčšina knižných vrahov pácha svoje hriechy pod rúškom tajomstva a potichu. Takisto dvojica autorov vytvorila aj špecifické prostredie, a to vďaka postavám, ich vzťahom a minulosti, ktorou každý charakter disponuje. Tí, čo sa už stretli s predošlými dielami od Larsa Keplera, budú dozaista zvedaví práve na vývin okolností v životoch svojich obľúbených postáv. I keď sa to spočiatku nezdá, karty tu zamieša aj najznámejšia postava, podľa ktorej je pomenovaná táto knižná séria. Tento fakt a všetko, čo s ním súvisí, pôsobí pre publikum rovnako atraktívne ako vyšetrovanie prípadu. Charakteristickým prvkom pre tento pseudonym je i to, že keď raz naskočia na dramatickú vlnu, tak skoro z nej už nespadnú a dráma pokračuje ďalej ešte viac, čím sa pomaly vytráca hodnovernosť príbehu. Nie každý poslucháč však tento pokles autenticity zaregistruje a zatiaľ čo jedni budú výskať od šťastia tešiac sa z napínavej zápletky, iní môžu nadobudnúť dojem, že dej je mierne preexponovaný.

Audioknihou poslucháčov sprevádza hlas Pavla Rímskeho, ktorý dokázal svoju hlasovú výbavu dokonale zladiť s obsahom knihy. Má drsný, no jasný a nesmierne tvárny hlas, ktorý podčiarkoval napätie a tajomnú atmosféru. Najdôležitejším prvkom pri audioknihách je to, aby interpret nečítal text mechanicky, no aspoň sčasti prežíval príbeh spolu s poslucháčmi. V tomto prípade bolo pre spokojnosť publika urobené maximum. Interpret vedel, ktoré slová či časti viet zdôrazniť, striedal rýchlosť reči, rovnako aj intenzitu hlasu.

Hudba znejúca na začiatku kapitol nie je rušivá, práve naopak, hodí sa do celkového kontextu, je krátka, nevtieravá, umocňuje napätie a pochmúrnu atmosféru, ktorou sa pýšia severské kriminálky.

Audiopodoba detektívky Stalker je vhodná pre tých, ktorí sa popri inej činnosti, ktorú práve vykonávajú, vedia sústrediť aj na dej. Ak milujete napätie a temnotu typickú pre túto dvojicu autorov, ich piatu knihu si vychutnáte. Má totiž všetko, čo by mala dobrá kriminálka obsahovať.

Recenzent: Lenka Šimonová
Marcová výzva: recenzia č. 22

PlusyPlusy a charakteristické črty

– napätie hneď v prvej kapitole

– množstvo dych berúcich momentov

– kľúčové scény sú vyrozprávané dopodrobna, kvôli čomu treba počítať aj s krvou a násilím

– zaujímavá postava vraha

– interpret ladí s príbehom

– hudba umocňuje napätie a pochmúrny dojem vychádzajúci z príbehu

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov severských kriminálok

– pre tých, ktorí hľadajú napínavý a dramatický príbeh

– pre poslucháčov, ktorí sa vedia niekoľko hodín sústrediť na hovorené slovo

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí majú rešpekt pred násilím

– ak hľadáte hodnoverný príbeh akoby vystrihnutý z reálneho života

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: OneHotBook

Dĺžka audioknihy: 17hod 05min

Intepret: Pavel Rímský

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: Detektívky

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy k zakúpeniu nájdete TU.

 

Podobizeň kontroverznej postavičky, ktorá vstúpila do dejín. Čítaj viac
Nezodpovedané otázky sú to najhoršie, čo vám v ceste za pokojným životom môže stáť. Čítaj viac
Aj v neskoršom veku môžete prežiť nejedno dobrodružstvo. Čítaj viac
Aj napriek dobrému rozprávačskému štýlu a niekoľkým humorným situáciám audiokniha po čase nadobúda depresívny ráz, ktorý je premenlivý z kapitoly na... Čítaj viac
Obchod s ľudským tovarom alebo zlý sen? Čítaj viac
Postavička z dejín, ktorá si vyslúžila najviac negatívnych superlatívov, stále existuje! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username