Srdce má vlastnú hlavu

Adriana Krištofíková

Domov je tam, kde je naše srdce.


Je lepšie počúvať hlas svojho srdca alebo skôr hlas rozumu? V niektorých prípadoch je volanie srdca také silné, že mu nedokážeme vzdorovať a slepo ho nasledujeme. Častokrát mu vďačíme za to, že nám do života prinieslo udalosti, o ktorých sme sa dovtedy možno ani len neodvážili snívať. Cesta za hlasom srdca však nikdy nie je ľahká. Musíme rátať s tým, že zatiaľ čo po nej budeme kráčať, pravdepodobne zraníme nielen svojich blízkych, ale občas aj sami seba. 

Titulna_Srde-ma.Na začiatku knihy vstupujeme do deja v momente, kedy sa hlavná hrdinka Lívia vydáva do Londýna s túžbou začať úplne od znova. V rodnom kraji za sebou zanechala celú rodinu, spomienky a manžela, s ktorým ju čakala už vopred stanovená budúcnosť. Lívia si však uvedomila, že jej srdce má vlastnú hlavu a túži po niečom úplne inom. Baží po novom živote, v ktorom by si konečne splnila svoje dlhoročné sny. Púť za zrealizovaním všetkých svojich tajných túžob, ako to už býva zvykom, nezostala bez prekážok. Nevyspytateľný osud jej prichystal do cesty pokušenie v podobe hypnoticky modrých očí anglického gentlemana Andyho. Bola to láska na prvý pohľad, ktorá opantá všetky zmysly a človek sa nevie sústrediť na nič iné. Ani tejto láske však nebolo dopriate a Lívia sa preto znovu snaží venovať svojej vysnívanej kariére. Keď však Andyho opäť stretne po dvoch rokoch, zistí, že láska, ktorú k nemu cítila, stále nevyprchala…

„Hľadí na mňa, jeho ruka je príjemne studená a pevná. Má najkrajšie tmavomodré oči, aké som kedy videla, a úsmev plný bielych zubov. Koľko sekúnd stačí na šialené spadnutie do lásky?“

Okrem Líviinho príbehu Adriana Krištofíková rozpráva aj o Ukrajinke Nine, ktorej je venovaná väčšia časť druhej polovice knihy. Nina tiež opustila svoj rodný kraj a vybrala sa do sveta hľadať svoje šťastie. Napriek tomu, že na prvý pohľad pochádzajú z úplne odlišných svetov, majú veľa spoločného. V istom momente sa ich cesty stretnú a nájdu v sebe spriaznenú dušu. Líviino rozprávanie sa prelína útržkami zo života Niny. V skutočnosti sú to blogové články prerozprávané Líviou, ale pôsobia ako ďalšia súčasť deja, pretože obsahujú veľa dialógov.

Ženské charaktery sa počas príbehu ako postavy v mnohých ohľadoch zmenia a myslím, že tento charakterový posun zaregistruje každý čitateľ. Lívia a Nina zrazu nie sú tými mladými dievčatami, ktoré odišli z domova za vidinou lepšieho života. Stávajú sa ženami, manželkami a matkami. V svojej minulosti už čo-to preskákali, no napriek tomu nezanevreli na celý svet. Vzhľadom na to, že kniha zachytáva veľké časové obdobie, je ťažké predvídať, ako sa bude dej vyvíjať ďalej. Jej koniec však zostáva otvorený novým Líviiným zážitkom a ďalším príbehom žien s podobným osudom.

„Nina stála ako kus ľadu a civela do okna. Nadýchla sa a chcela odpovedať, ale zrazu sa jej nahrnuli do očí slzy. Nemôže. Nepochopili by to. Žijú ako vedia. Tak čo jej tu doma, medzi najbližšími, môže chýbať? Žeby všetko?“

Srdce má vlastnú hlavu je kniha ako stvorená na oddychové popoludnie. Je písaná hovorovým štýlom, vďaka čomu ju hladko zvládnete prečítať jedným dychom. Text neobsahuje žiadne prvky, ktoré by čitateľovi sťažovali jeho vnímanie príbehu, prípadne by ho vyrušovali. Nájdete tu pútavý príbeh rozdelený do množstva krátkych kapitol, ktorý by (až na niektoré detaily) pokojne mohol byť založený na skutočných udalostiach. Venuje sa hlavne opisom vnútorného prežívania života hlavných postáv, preto je ľahké vcítiť sa aspoň na chvíľu do kože hlavných hrdiniek a prežiť s nimi radostné a aj zložitejšie momenty ich života. 

Kde sa Lívia s Ninou na konci deja ocitnú? Nájdu kúsok svojho šťastia, ktoré tak dlho hľadali? Myslíte si, že neoľutujú rozhodnutie odísť z domova a začať úplne od nuly v neznámej krajine?

Recenzent: Ivana Šturcelová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh zachytáva dlhšie časové obdobie

– dve hlavné ženské postavy, ktoré spája niekoľko rovnakých skutočností

– hovorový jazyk

– príbeh pôsobí uveriteľne

– kratšie kapitoly

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníčky oddychových románov

Pre koho niePre koho nie

– ak od oddychovky očakávate zároveň aj romantiku či vášnivý príbeh

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 20min

Počet strán: 208

 

 

Príbeh, v ktorom lekári zabudli, že na splodenie dieťaťa treba dvoch. Čítaj viac
Učeň, novinka Čítaj viac
Súťaž o audioknihu Vraždy v kruhu: Muž na dně. Čítaj viac
Reálny pohľad do zeme zmietajúcej sa v konflikte, ktorý vám ukáže, že máte naozaj všetko. Čítaj viac
Láska síce pominie, ale bohatstvo má vždy trvalú stabilitu. Čítaj viac
Recenzent robí knihe niečo ako lekársky posudok. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip