Splnené želanie

Jeffrey Archer

Pokračovanie úspešného medzinárodného bestsellera Kronika rodu Cliftonovcov. 


Harry Clifton a jeho manželka Emma sa ponáhľajú do nemocnice, aby zistili, aký osud postihol ich syna Sebastiana, ktorý mal s kamarátom Brunom vážnu autonehodu. Potvrdí sa prvá správa, podľa ktorej Sebastian nehodu neprežil? 

splnene-zelanie_titulkaPo odstúpení Rossa Buchanana z funkcie predsedu správnej rady Barringtonovej lodnej spoločnosti sa jedným z kandidátov na toto miesto stane Emma Cliftonová. Don Pedro Martinez však robí všetko pre to, aby za predsedu dosadil Alexa Fishera, čím sleduje jediný cieľ: zničiť rodinnú firmu Barringtonovcov, ktorá sa práve chystá investovať do stavby luxusnej linkovej lode Buckingham.

Harryho a Emmina adoptívna dcéra Jessica získa štipendium na prestížnej londýnskej umeleckej škole, kde sa zaľúbi do spolužiaka Clivea Binghama, ktorý ju požiada o ruku. Radosť mladého páru z nastávajúcej svadby však veľmi rýchlo prekazí stará známa Cliveovej matky zo študentských čias, lady Virginia Fenwicková.

Barringtonovci a Cliftonovci nájdu nečakanú oporu v novom členovi správnej rady Cedricovi Hardcastlovi, úprimnom a priamočiarom Yorkshirčanovi, ktorého konanie zásadným spôsobom ovplyvní osudy obidvoch rodín. Podarí sa napokon Cliftonovcom a Barringtonovcom poraziť všetkých neprajníkov, ktorí sú vo svojej pomstychtivosti neraz schopní zájsť až na hranicu zákona?

Štvrtý diel ságy Cliftonovcov a Barringtonovcov plný lásky, zrady, pomsty a splnených aj nesplnených želaní od obľúbeného autora a znamenitého rozprávača Jeffreyho Archera, ktorý vás tak ako predošlé časti chytí od prvej vety a nepustí, až kým nedočítate poslednú stranu.

Úryvok

„Pán Hardcastle, ešte stále nemáme potvrdené, že je to tak, ako hovorí pán Clift on.“
„Navrhujem, aby sme sa všetci presunuli do galérie a presvedčili sa, či je chýbajúci obraz Jessicy Clift onovej, ktorý je majetkom môjho klienta, ešte stále tam.“
„Budem potrebovať presvedčivejší dôkaz, aby som si potvrdil jeho nevinu,“ povedal Rossindale. Chytil Sebastiana za lakeť, vyviedol ho z miestnosti a nepustil ho, až kým ho neposadil na zadné sedadlo policajného auta vedľa statného strážnika.
Sebastian premýšľal, čo musí v tej chvíli prežívať Samantha. Cestou do galérie sa spýtal inšpektora, či tam bude aj ona.
„Slečna Sullivanová je v tejto chvíli na policajnej stanici v Savile Row, kde ju vypočúva jeden z našich kolegov.“
„Veď je nevinná!“ vyhŕkol Sebastian. „Ak je niekto na vine, som to ja.“
„Musím vám pripomenúť, že z galérie, kde pracovala, zmizol obraz za stotisíc libier, ktorý sa našiel v kufri auta, do ktorého ste ho vložili.“
Sebastian si spomenul na Arnoldovu radu a rozhodol sa mlčať. Policajné auto zastalo o dvadsať minút pred Agnewovou galériou. Predsedovo auto, v ktorom sa viezol Cedric a na zadnom sedadle Arnold, zaparkovalo pred galériou o chvíľu nato.
Inšpektor vyšiel z  auta, v  ruke zvieral obraz od Raphaela, zatiaľ čo druhý policajt stlačil zvonček. Pán Agnew im prišiel otvoriť a uprel láskyplný pohľad na majstrovské dielo v inšpektorových rukách, akoby mu priviedol naspäť stratené dieťa.
Len čo mu Sebastian vysvetlil, ako sa to podľa neho stalo, Agnew povedal:
„To sa hneď presvedčíme.“ Bez ďalších rečí ich zaviedol do suterénu, odomkol dvere do miestnosti, kde stálo niekoľko zabalených obrazov pripravených na doručenie zákazníkom.
Sebastian zadržal dych, keď pán Agnew pozorne prezeral štítok za štítkom, až kým nenašiel ten s menom Jessica Clift onová.
„Budete taký dobrý a rozbalíte ho?“ požiadal ho Rossindale.
„Samozrejme,“ odvetil Agnew. Opatrne z neho stiahol baliaci papier a odhalil Sebastianov portrét.
Arnold vyprskol do smiechu. „Samotný portrét nášho veľkého zločinca.“
Dokonca aj inšpektorovi mykalo kútikmi, no napriek tomu povedal: „Nesmieme zabúdať, pán Hardcastle, že pán Agnew podal trestné oznámenie.“
„Ktoré, prirodzene, stiahnem, lebo vidím, že je to celé iba jedno veľké nedorozumenie. Dlžím vám a Sam ospravedlnenie,“ povedal a otočil sa k Sebastianovi.
„Znamená to, že jej vrátite miesto?“
„To nie,“ povedal rozhodne Agnew. „Pripúšťam, že nebola zapletená do spáchania trestného činu, no aj napriek tomu sa dopustila buď hrubej nedbalosti, alebo hlúposti, pričom obidvaja, pán Clift on, vieme, že hlúpa nie je.“
„Celé je to však moja chyba. Ja som vzal nesprávny obraz.“
„No za to, že ste ho vyniesli z galérie, môže ona.“
Sebastian sa zamračil. „Pán Rossindale, môžem sa s vami vrátiť na policajnú stanicu? Dnes som mal vziať Samanthu na večeru.“
„Nevidím dôvod, prečo by ste nemohli ísť s nami.“
„Ďakujem za pomoc, Arnold,“ povedal Sebastian a potriasol mu rukou.
Potom sa otočil k Cedricovi a dodal: „Mrzí ma, že som vám spôsobil také problémy.“
„To nič. Hlavne si daj pozor, aby si bol zajtra o siedmej ráno v práci, lebo ako vieš, je to pre nás veľmi dôležitý deň. Mohol si si veru vybrať aj vhodnejší čas na krádež takého obrazu.“
Všetci okrem pána Agnewa, ktorý ešte stále držal obraz v ruke, sa rozosmiali.
Pán Agnew vrátil obraz na miesto, zamkol dvere a zaviedol ich po schodoch na prízemie.
„Ďakujem, pán inšpektor,“ povedal, keď vychádzali z galérie.
„Bolo mi potešením. Som rád, že sa to nakoniec celé vysvetlilo.“
Sebastian nastúpil do policajného auta a inšpektor Rossindale k nemu prehodil: „Poviem vám, prečo som bol taký presvedčený, že ste ten obraz ukradli, mladý muž. Vaše dievča vzalo všetku vinu na seba, čo v takýchto prípadoch poväčšine znamená, že kryje skutočného vinníka.“
„Neviem, či po tom všetkom ešte bude chcieť ostať mojím dievčaťom.“
„Postarám sa, aby ju čo najrýchlejšie pustili,“ vyhlásil Rossindale.
„Budeme len musieť spísať potrebné formuláre,“ vzdychol si, keď auto zastalo pred policajnou stanicou. Sebastian kráčal za policajtmi do budovy.
„Zaveďte pána Clift ona k cele. Ja zatiaľ vypíšem potrebné papiere.“

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: František Kôpka

Pôvodný názov: Be Careful What You Wish For 

Titul vychádza: 5. 12. 2016

Počet strán: 34

 

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip