Smrť na zájazde

Janice Hamricková

Dostala otravná Millie to, čo si zaslúžila?


Predstava, že si užívate exotický poznávací zájazd v Egypte a jedného z vašich spolucestujúcich nájdu mŕtveho, nie je pre žiadneho cestovateľa synonymom blaha. Nasleduje rad vyšetrovaní, podozriví sú zrazu všetci a zároveň nik. No čo ak sa celá vec uzavrie a vy šípite, že sa na niečo zabudlo?

smrť na zájazdeV tom prípade sa prinútite konať na vlastnú päsť aj vtedy, ak ste zavraždenú spolucestujúcu z duše neznášali. Millie Owensová je osoba, ktorá okolitým ľuďom lezie na nervy už len svojím dýchaním. Bez opýtania sa im prehrabávala v batožine a a zaujímala sa o veci, do ktorých ju nič nie je. No čo jej náhla smrť? Nie je dôsledkom jej temperamentu a snorenia? Jocelyn, hlavná hrdinka tohto príbehu, sa snaží odhaliť pravdu takú, aká je. Z romantického výletu sa tak razom stane zážitok, na ktorý tak ľahko nezabudne. Spoznávanie pamiatok totiž nie je primárnym poslaním niektorých účastníkov jej zájazdu.

Smrť na zájazde predstavuje nesmierne svojrázny kriminálny román. I keď sa v ňom rieši záhadné úmrtie, príbeh nepôsobí krvavým a násilným dojmom, no všetky nové udalosti prenikajú do čitateľovej duše s akýmsi odľahčením. Román je tak vhodný i pre ženy, ktoré sa kvôli strachu či hnusu pred drastickými scénami radšej kriminálnych príbehov stránia.

Dej graduje rovnomerne a kľúčové fakty, ktoré čitateľa posúvajú vpred, sú mu poskytované s takmer železnou pravidelnosťou. Autorka sa však nesústredila len na detektívnu zápletku, no do príbehu pribalila aj niekoľko iných, pre čitateľov oddychoviek lákavých prvkov. Druhá časť čitateľského publika, prahnúca len po nových faktoch z oblasti vyšetrovania, už zasa taká nadšená byť nemusí.

„Do obchodu s papyrusom sa schádzalo po strmom schodisku s kývajúcim sa kovovým zábradlím. Slovo spustnutý toto miesto ani zďaleka nevystihovalo. Keby sme neboli súčasťou skupiny, určite by som sem nikdy nešla. Aj Nimmi a Dawn sa na seba spýtavo pozerali.“

Prvým z už spomenutých prvkov sú opisy prostredia, ktoré nepôsobia dojmom akéhosi spomaľovača deja, no príjemne vdychujú knihe špecifickú atmosféru a mierne i odľahčujú dramatické ovzdušie. Druhým, takisto podstatným elementom je romantická zápletka, ktorá vzniká dôsledkom rodiaceho sa vzťahu medzi Jocelyn a jej spolucestujúcim Alanom. Ženské oči, ktoré túžia po oddychovom kúsku, sa potešia takisto i typickým ženským klebetám, ktoré sa v deji objavujú pravidelne vďaka rozhovorom medzi hlavnou postavou a jej priateľkou Kylie. Nie všetci čitatelia, však posledné dva prvky dokážu oceniť a budú im do príbehu pasovať. Ak sa púšťate do knihy s tým, že prioritou je pre vás práve kriminálna zápletka, môžete byť chvíľami sklamaní z toho, že autorka svoju pozornosť rozdeľuje na viaceré strany.

Kniha je napísaná z pohľadu Jocelyn, na čitateľov tu teda čaká ja-rozprávanie mierne poznačené subjektívnymi stanoviskami. Jazyk by sa dal prirovnať k tým, ktoré pre svoje romány volia autori oddychových kúskov, no myslím, že vzhľadom na light kriminálny motív bol celkom postačujúci. Dialógy sú tu pomerne časté a dá sa povedať, že tvorili približne polovicu knihy, vďaka čomu sa čítala rýchlo a bez akýchkoľvek problémov.

Smrť na zájazde je romanticko-humorný detektívny kúsok, ktorý poteší najmä ženské publikum, no i mužské osadenstvo túžiace po oddychu tu nájde to, čo hľadá. Knihe ako oddychovke nechýba nič a obsahuje všetko, čo má žáner mať. Dej má plynulý spád, ťažšie prvky sú tu odľahčené a postavy prešli jemnou špecifikáciou.

Recenzent: Sabina Walterová
Marcová výzva: recenzia č. 54

PlusyPlusy a charakteristické črty

– kriminálka bez krvi a násilia

– množstvo dialógov

– časté opisy a vedľajšie odbočenia

– romantická zápletka osviežuje dej

– primeraná slovná zásoba

– kniha sa číta rýchlo a ľahko

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré sa kriminálkam vyhýbajú kvôli možnému násiliu a krvavým scénam

– pre mužov aj pre ženy

– pre milovníkov netradičných oddychových príbehov

Pre koho niePre koho nie

– ak čakáte napínavú a vyhrotenú kriminálku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Lenka Loncová

Pôvodný názov: Death on Tour

Recenzent knihu čítal: 04hod 10min

Počet strán: 224

 

Čo všetko sme schopní urobiť len preto, aby sme zabudli? Čítaj viac
Domov je tam, kde je naše srdce. Čítaj viac
Veľké veci nepotrebujú veľa slov. Čítaj viac
Aj v neskoršom veku môžete prežiť nejedno dobrodružstvo. Čítaj viac
Keď sa tajomný vnútorný hlas zahráva s osudmi iných. Čítaj viac
Prečo niekto prepláva životom bezstarostne a druhý sa zasa neustále pre niečo trápi? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip