Škriatok v pyžamku a iné rozprávky

Zuzana Kubašáková

Výchovné problémy sa dajú „vyliečiť“ rozprávkou.


Ničenie hračiek, nechuť umývať si zúbky, lenivosť, posmievanie sa iným? Deti vedia svojich rodičov poriadne vytrápiť. V prípade, že nepomáha dohováranie, všetko vyrieši rozprávka!

Zábava aj poučenie. Aj tak sa dá charakterizovať pestrý súbor obsahovo neprepojených rozprávok, ktoré Škriatok v pyžamku obsahuje. Deti a ich rodičia spoznajú niekoľko detských postáv zasadených do bežného, ale i fiktívneho a čitateľsky atraktívneho prostredia, do ktorého sa sem-tam pritrafí aj čarovný charakter. Pani Zlosť, hlások, ktorý rezignoval na svoju majiteľku, či zúbok večne protestujúci voči zubnej kefke dokážu vytvoriť síce kratší, no pútavý a poučný príbeh, ktorý deti usmerní a hravou formou im poskytne príklad, čo sa stane, ak…

„A Dajmivela? Tá teraz driemká. Niekedy sa aj ona preberie a pýta si svoj chlebík, ale Anička už tej nezbednici nedovolí pýtať si ho stále. Naučila sa ovládať svoje chute. Frutuzela stále dúfa, že Dajmivela sa jedného dňa naučí mať rada aj zdravé jedlo. Vždy jej ponúka ovocie a zeleninu a dúfa, že Dajmivela si ich s radosťou dá.“

Na konci každej rozprávky sa nachádzajú tipy a malé praktické úlohy, ktorými možno podporiť náučný efekt príbehu. Nakoľko sa vždy jedna rozprávka venuje odlišnému problému, aj záverečné rady majú rôznorodý charakter. Zväčša však ide o dovysvetľovanie istých skutočností, vymenovanie vlastných zážitkov, prípadne vedenie spoločného rozhovoru. Kniha teda podporuje spoluprácu rodiča s dieťaťom a neplní len zábavnú funkciu, čo ocení každý dospelý, ktorý k výchove pristupuje zodpovedne.

„Spomeňte si na svoju obľúbenú hračku a povedzte dieťaťu, ako ste sa o ňu starali a ako ste ju chránili. Kde všade ste ju brávali a aké máte na ňu spomienky.“

Veľmi pozoruhodným prvkom sú aj ilustrácie. Okrem drobných kreslených postavičiek a neživých predmetov, ktorým autorka pomocou príbehu vdýchla dušu, tu možno nájsť aj autentické fotografie detí a ich rodičov. Myslím, že aj vďaka tomu sa zvyšuje miera poučnosti jednotlivých príbehov – každá rozprávka má svojho reálneho zástupcu, ktorý sa pred očami detí popasoval s istým výchovným problémom.

Rozsah príbehov je zodpovedajúci svojej cieľovej skupine. Pár stránok totiž úplne postačí na vykreslenie problému a poskytnutie jeho riešenia, pričom však detskému čitateľovi neklesá pozornosť ani koncentrácia. Aj po skončení rozprávky je tu vysoká šanca, že dieťaťu ostane energia a chuť na rozhovor o skutočnostiach, s ktorými sa v príbehu stretlo.

Škriatok v pyžamku je pozoruhodná kniha vhodná pre deti, ktoré sa ešte len zoznamujú so svetom a musia čeliť mnohým novým skutočnostiam. Krásne grafické spracovanie, originálne príbehy a hravosť prepojenú s morálnym ponaučením, ktoré je možné okamžite uplatniť do praxe, ocení každý rodič, ktorému záleží na svojom potomkovi.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– obsahovo neprepojené krátke príbehy

– na konci každej rozprávky je pár návrhov ako s príbehom úspešne pracovať ďalej

– ilustrácie, ale aj autentické fotografie

– príbehy majú ponaučenie a pomáhajú čeliť najčastejším výchovným problémom

– primeraný rozsah

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti v predškolskom veku

– pre rodičov, ktorí si nevedia poradiť s typickými detskými vrtochmi

Pre koho niePre koho nie

– pre deti staršie ako 8 – 9 rokov

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Taktik

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 55min

Počet strán: 80

Neboli nájdené žiadne články.
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip