Sinon

Dan T. Sehlbert

Svet čelí hrozbe, ktorá nepozná hranice.


Ak si občas pozriete či prečítate aktuálne spravodajstvo, je dosť možné, že na vás vyskočí správa o víruse, s ktorým svet momentálne bojuje. Každoročne je ľudstvo konfrontované s typom vírusu, o ktorom sme nedávno ešte nemali ani len tušenia. Odkiaľ sa tieto smrteľné katastrofy šíriace sa vzduchom berú?

sinonNCoLV – túto skratku má vírus, s ktorým sa pasujú v štokholmskej nemocnici. Kritický stav pacientov spôsobuje vrásky na čelách lekárov a jedinou doposiaľ uzdravenou osobou je Hana – manželka Erica Söderqvista, profesora informatiky. Čím sa Hana odlišuje od ostatných pacientov? Má niečo, čo oni nemajú, alebo naopak? Na nájdenie odpovede a vyvinutie vakcíny spoločnosť Cryonordic potrebuje práve Haninu krv. Intuícia však Ericovi našepkáva, že s touto spoločnosťou niečo nie je v poriadku a v svojej mysli bojuje s podozrením, že sú jej členovia napojení na terotistickú skupinu. Potvrdí sa Ericovi jeho odhad? A neuvedie svoju ženu do nebezpečenstva tým, že bude dôverovať nesprávnym ľuďom?

„Krycie meno je Jawdah. Projekt Jawdah. Najprv nakazíme ľudí na západe, potom si počkáme na novinové články a paniku, ktorú rozpútajú. Náš PR tím prileje olej do ohňa a lobisti sa postarajú, aby sa problém spolitizoval. Následne rozšírime správu, že existuje vakcína, ktorú predáva jedine Cryonordic.“

Kniha čitateľa prekvapí krátkym a viac ako pútavým úvodom, počas ktorého je okamžite vtiahnutý do deja. Tento prológ je však zakrátko vystriedaný kapitolami, v ktorých sa prekonávajú obrovské vzdialenosti a v každom prostredí čitateľ stretne iné postavy. Chvíľu teda potrvá, kým sa v texte zorientuje a spojí si jednotlivé charaktery s daným miestom či situáciou, ktorá je okolo nich vytvorená. Je teda dosť možné, že prvé strany budete čítať s väčším sústredením a tým pádom o niečo dlhšie, ako je vaše obvyklé tempo. Akonáhle však prekonáte približne prvých 50 strán, nadobúdate pocit, že ste v príbehu ako doma.

Polemizovanie okolo vírusu nie je jediným motívom, ktorý kniha zachytáva. Jednotlivé postavy sú postavené pred zradu, obetu či sebazaprenie a okolnosti ich doženú priam k neľudským či nadľudským výkonom. Čitateľ sa dôsledkom toho stretne s väzniteľmi a rukojemníkmi, s trpiteľmi aj mocnými, no netrvá dlho a karta sa obracia.

Zatiaľ čo v predchádzajúcej knihe Mona mali hlavné slovo najmä Eric a Hana, v tomto príbehu do popredia vystupujú iné postavy, ktorým autor ponecháva rovnaký priestor. Občas sa v deji vyskytne spomienka, ktorá priamo odkazuje na udalosti v prvej časti, no myslím si, že k celkovému pochopeniu príbehu nie je potrebné prečítanie toho predchádzajúceho. Ak ste Monu už prečítali, znamená to pre vás menšie plus, hlavne sa vďaka tomu v deji rýchlejšie zorientujete a pochopíte vzťahové väzby, no určite táto skutočnosť nie je podmienkou.

Opisné časti tu striedajú také, v ktorých je viac dialógov, no celkovo je priamej reči v texte o trochu menej. Tento fakt však neuberá na akčnosti a dráme, ktoré sa nesú celým príbehom. Aj pasáže bez dialógov vedeli poriadne zamávať s dejom a posunúť ho o kusisko vpred. Často je čitateľ konfrontovaný s naozaj nekompromisným a drsným vývinom situácie.

„Odrazu akoby zastal čas. Vzduch naokolo zhustol a hlava muža stojaceho vedľa Tary explodovala. Telo končiace zakrvaveným krkom sa zviezlo na zem a stiahlo Taru so sebou. Tara začala hystericky kričať, no hlas tlmilo veľké bezvládne telo, ktoré ju celé zavalilo.“

Sinon nepredstavuje klasický detektívny príbeh. Na to je tu priveľa technológií, priveľa konšpirácie a akčných scén. Skôr by som túto knihu pomenovala ako element balansujúci medzi kriminálkou a miernym science-fiction. Ak sa do Sinon pustíte, rátajte s miernym zmätkom na začiatku, s poriadnou drámou uprostred a motívom vírusu, ktorý napádal spočiatku len počítače a potom sa dokázal preniesť do krvi človeka. Očakávajte násilie, akciu a nepredvídateľnosť.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– napätie, akcia a dráma

– časté scény plné násilia

– príbeh balansuje na rozhraní krimi a sci-fi

– množstvo postáv zasadených do odlišných prostredí

– voľné pokračovanie príbehu Mona

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužské publikum

– pre čitateľov, prípadne čitateľky, ktorí/-é obľubujú napínavé a drsné čítanie

– pre tých, ktorým v texte neprekáža násilie či množstvo postáv, v ktorých je potrebné sa zorientovať

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí hľadajú klasickú kriminálku s postavou vraha a vyšetrovateľa

– ak v príbehu nestrpíte násilie

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Katarína Uhríková

Pôvodný názov: Sinon

Recenzent knihu čítal: 07hod 25min

Počet strán: 360

 

Nepoznám dieťa, ktoré by nezatúžilo po domácom miláčikovi. Malej Eme sa sen o vlastnom zvieratku splnil a keď si domov prináša neobyčajného mopslíka Baróna... Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo prinúti človeka k tomu, aby si siahol na život? Je za tým totálna rezignácia, výplach mysle alebo strach z budúcnosti? Čítaj viac
Ku každému cieľu vedie cesta. Len ju musíme nájsť. Čítaj viac
Ani blížiaca sa štyridsiatka nie je zárukou pokojného života. Čítaj viac
Voľba, pred ktorú by nechcel byť postavený nik. Čítaj viac
Aj zvieratá majú právo byť osobité a svojrázne. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip