Šimon

Darina Mikolášová

Keď lekári nezachraňujú, no ruinujú životy.


Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako nás vnímajú lekári? Sme v ich očiach stále ľudskými bytosťami alebo pre nich znamenáme len niečo bezvýznamné, čoho sa treba zbaviť najrýchlejšie, ako sa len dá?

šimonŠimon zachytáva silný príbeh, ktorý by na vlastnej koži nechcel zažiť nik. Či už z pohľadu hlavného aktéra Šimona, alebo jeho rodičov, ktorí celé peklo prežívajú viac ako intenzívne. Jedného dňa totiž svojho syna poslali na bežný operačný zákrok, ktorý sa v našich nemocniciach vykonáva priam rutinne. A možno tam spočíva celý problém – v rutine a v nedostatočnej starostlivosti. Šimon sa z nemocnice vôbec nevrátil zdravý, no okamžite po zákroku zostal v bdelej kóme, z ktorej sa doposiaľ neprebral a prognózy lekárov šepkajú, že sa tak, žiaľ, už nikdy nestane.

„A tak sme ho nechali v nemocnici. Mysliac si, že zostáva v najlepších rukách. Naozaj mi to tak pripadalo. Až na vydýchaný vzduch na chodbách preniknutý zápachom SAVA vyzeralo byť všetko v poriadku. V ABSOLÚTNOM poriadku. Milá prijímajúca lekárka, príjemné sestričky na oddelení, banálnosť operácie… Večer sme si ešte volali.“

Kniha zachytáva pomerne dlhé časové obdobie a vďaka tomu čitateľ spoznáva celú Šimonovu rodinu, jej vnútorné vzťahové súvislosti, staršie i novšie radosti a problémy. Celý príbeh je vyrozprávaný z pohľadu Šimonovej mamy a tento fakt hodnotím ako skvelú voľbu. Nik totiž neprežíva ochorenie svojho dieťaťa intenzívnejšie ako jeho matka. Autorka dokázala zachytiť i dopad nešťastia na rodinu, na to ako sa zmenili jednotlivé vzťahy a prehodnotili sa priority.

„Všetko sa krútilo len okolo Šimiho. Prestali sme sa zaujímať jeden o druhého. Na to naozaj nebol čas. Ani sila, ani chuť. Boli sme príšerne unavení. Obaja sme sa začali ponárať do svojich vlastných svetov. Najskôr sme si hojili rany a naše ubolené vnútra. To je podľa mňa úplne normálne. Postupne akoby sme však prestávali kráčať spolu, Kopali sme každý za seba.“

Príbeh na čitateľov pôsobí mimoriadne osobným dojmom. Hoci ide o biografiu, teda text, ktorý na základe rozprávania napísala redaktorka Darina Mikolášová, v texte dokázala ponechať všetko, čo autentická a emotívna kniha má mať. Rozprávanie je usporiadané, dej nedisponuje žiadnymi nelogickými súvislosťami a prepis dialógov vyznieva reálne a hodnoverne.

I keď sa čitateľ v príbehu stretne s množstvom boľavých a ostrých skutočností, dokáže knihou preplávať v rekordnom čase. Napätie je tu zastúpené v podobe žiaľu a beznádeje jednej rodiny, a hoci čitateľ už z anotácie vie, čo ho bude čakať na konci, neustále dúfa v pravý opak a v Šimonovo uzdravenie. V knihe je navyše možné nájsť aj niekoľko fotografií, na ktorých je zachytený nielen Šimon (či už v detstve, alebo po nešťastnom zákroku), ale aj celá jeho rodina. Tieto obrázky ešte viac posilňujú negatívne a melancholické emócie, ktoré sa z knihy šíria, nakoľko čitateľ sa už viac nemôže spoliehať na vlastnú vizualizáciu, no pred očami má dôkaz toho, že celý príbeh sa reálne odohral a každá postava má svoju vlastnú podobu.

Šimona by si mal prečítať snáď každý. Kniha nielenže poukazuje na to, že s naším zdravotníctvom to stále nie je úplne v poriadku, no taktiež nám – obyčajným ľuďom, ktorí takúto skúsenosť, našťastie, nemáme, zdôrazňuje, že sú na svete aj ľudia, ktorí majú mnohonásobne väčšie problémy, ako sú tie naše.

Recenzent: Lenka Šimonová
Marcová výzva: recenzia č. 30

PlusyPlusy a charakteristické črty

– okrem predslovu autorky je kniha písaná v prvej osobe z pohľadu Šimonovej mamy

– emotívne čítanie

– dej má rýchly spád

– hodnoverné dialógy

– priložené i súkromné fotografie rodiny

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i pre ženy

– pre čitateľov, ktorí obľubujú skutočné príbehy

Pre koho niePre koho nie

– pre slabšie povahy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 45min

Počet strán: 288

 

Pod znakem orla prenesie poslucháča do roku 42 nášho letopočtu a zoznámi ho s prostredím a fungovaním rímskych légií. Do centra pozornosti sa po chvíli dostáva... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip