Sestra

Eva Hrašková & Kristína Ježovičová

Keď je chuť dozvedieť sa pravdu silnejšia než čokoľvek iné.


Hoci sa snažíme viesť svoj život tak, aby jedna životná rovina neohrozovala existenciu druhej, občas jednoducho prídu chvíle, kedy sa nám to nedarí. Sme postavení pred situáciu, z ktorej musíme vyjsť bez akýchkoľvek poranení, a vtedy sú priority, ktoré sme ešte nedávno uznávali, odstavené na vedľajšiu koľaj.

titulka-SestraMladú ženu Rebeku poznačí smrť jej dvojčaťa Karin. I keď prešlo niekoľko rokov, stále nemá odpovede na svoje otázky. Jej sestru, s ktorou si boli tak podobné, totiž nájdu mŕtvu a okolnosti prípadu stále nie sú vyriešené. Kto je jej vrahom? Prečo sa ocitla v Krvavých Šenkoch? Rebeka je odhodlaná nahradiť policajné zložky a púšťa sa do prípadu na vlastnú päsť. Od obyvateľa Krvavých Šenkov sa dozvedá nové informácie o tomto podivnom mieste a čoraz bližšie sa dostáva aj k mladému vyšetrovateľovi. Jej zanietenie však pre ostatných v jej okolí ostáva nepochopené. Keď umrie ďalšia mladá žena, je viac ako isté, že sa Rebeka musí dozvedieť pravdu.

„Oveľa jednoduchšie by bolo, ak by som mala skutočných priateľov, nie iba pseudokamarátov, hromžila v duchu Rebeka, keď vystupovala z auta. Stratila príliš veľa času čakaním na to, že sa niekto z jej blízkych spamätá a pomôže jej. Jarné slnko jej prehrievalo pokožku, na ktorej jej z nepríjemného miesta naskakovali zimomriavky.“

Príbeh sa začína nájdením tela mladej ženy a až po niekoľkých ďalších stranách si čitateľ spojí súvislosti medzi mŕtvym dievčaťom a Rebekou, ktorá sa snaží nájsť odpovede na svoje otázky. Nakoľko je kniha písaná z pohľadu tretej osoby, je možné pozorovať nielen život Rebeky, no občas je v centre pozornosti aj mladý vyšetrovateľ Andrej. Čoraz viac sa tak do popredia derie súkromný život týchto postáv a kriminálna zápletka nie je jediným prvkom, ktorý čitateľ sleduje.

Hoci si po prečítaní anotácie čitateľ vytvorí v mysli predstavu, že kniha spadá do kriminálneho žánru, v tomto prípade ide skôr o ľahké krimi so zameraním na citový život postáv. Krvavé, drastické, násilné či strašidelné scény sa v texte nevyskytujú, všetky okolnosti vraždy sú tu podané veľmi zľahka a bez akýchkoľvek opisov, ktoré by dokázali navodiť mrazivú atmosféru.

Čitateľom, ktorí si svoju logiku a analytické schopnosti cibria čítaním komplikovaných severských kriminálok, sa môže dejová línia javiť ako mierne predvídateľná. V texte totiž možno nájsť zopár indícií, ktoré odkazujú na veľké rozuzlenie, no sú predostreté príliš skoro na to, aby sa čitateľ chvíľu povaril vo vlastnej šťave a dokázal si v hlave vytvoriť niekoľko odlišných hypotéz. Avšak na druhej strane – čitatelia, ktorí k tvrdému krimi veľmi neinklinujú a preferujú skôr oddychové tituly, budú v napätí až do konca.

„Bezmocne sa dívala nie na seba, ale na vraždu svojej sestry. Videla ruky bez čŕt a čiar života. Videla neidentifikovateľné prsty netvora, ktoré mohli patriť hocikomu. Mužovi, ktorý zatiaľ nemal tvár. Karin naťahovala ruku a otvorila ústa. Akoby Rebeku videla, chcela jej niečo povedať, no nestihla. Jej telo bezvládne padalo k zemi a jej dvojička ju opäť nezachytila.“

Sestra sa číta nesmierne rýchlo, tí, ktorých kniha zaujme, sa ku koncu dopracujú za extrémne krátky čas. Minimum zbytočných opisov, jednoduché dialógy a nekomplikovaná štylistika k progresu vpred iba prispievajú.

Knihu odporúčam čitateľom, ktorí sú mnohokrát zdesení z krvilačných scén, aké možno nájsť v zahraničných detektívnych tituloch, no predsa vyhľadávajú krimi žáner, pri ktorom by poskúšali svoju zvedavosť a zároveň si oddýchli. Sestra je nenáročná kriminálka s jednoduchou zápletkou, ktorá však predstavuje akési spestrenie v žánri romanticko-dramatických príbehov.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– rýchle a nenáročné čítanie

– mierna predvídateľnosť deja

– minimum opisov

– žiadne krvavé, násilné ani strašidelné scény

– okrem prípadu sa pozornosť venuje aj životom hlavných hrdinov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí sa od kriminálok nechávajú odradiť kvôli násilným a drastickým scénam

– pre tých, ktorí obľubujú netradičné oddychové romány

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú klasickú kriminálku s mrazivým napätím a množstvom tajomstiev

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Recenzent knihu čítal: 04hod 05min

Počet strán: 255

 

Čo ak náš najbližší človek, s ktorým máme spoločnú hypotéku a kopec plánov do budúcnosti, náhle zmizne? Čítaj viac
Občas je lepšie nevedieť. Čítaj viac
Je možné cestovať v čase? Dokáže človek prežiť ten istý deň dvakrát? A malo by to vôbec význam? Čítaj viac
O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Občas v živote stretneme ľudí, ktorí nás tlačia k zemi. Čítaj viac
Nikdy nehovor nikdy, pretože v živote je možné naozaj všetko. Melody si tiež myslela, že jej minulosť pre ňu navždy ostanem tajomstvom. Banálna zhoda náhod však spôsobila, že... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip