Rýchločítanie – Odfláknutá práca alebo efektívny proces?


Nemám čas na čítanie… Som na to príliš zaneprázdnený… Aj tieto nezmyselné výhovorky sa nám občas dostanú do uší, pričom nám je úplne jasné, že ten, kto ich vypustí z úst, iba uprednostňuje pred čítaním iné činnosti. Možno sa mu čas strávený s knižkou zdá zdĺhavý… Čo ak by to šlo rýchlejšie?

IMG_2753cPriemerný počet slov, ktoré jedinec prečíta za jednu minútu, sa pohybuje okolo čísla 200. Tento údaj je podmienený viacerými faktormi – mierou sústredenia, emóciami, ktoré text dokáže vyvolať, prípadne i rozsahom slovnej zásoby. 200 slov však nie je fixný údaj. Dá sa znásobiť, a to v hraničných prípadoch dokonca i číslom 10.

Rýchločítanie je proces, pred ktorým má drvivá väčšina vášnivých knihomoľov rešpekt, možno v mnohých prípadoch i odpor. Obavy typu: „Príbeh si nevychutnám dostatočne“ či „Ujde mi niekoľko podstatných faktov“, sú však len výsledkom nedostatočnej informovanosti o tejto technike.

Ako rýchločítanie v praxi vyzerá?

Zložené podstatné meno rýchločítanie nám dáva jasnú nápovedu, o čo tu pôjde. Rýchlo + čítanie = jedinec číta rýchlo, teda rýchlejšie ako priemer. Treba však dodať, že ten istý človek číta rovnako efektívne ako ostatní. Je totiž dokázané, že človek praktizujúci rýchločítanie je sústredený omnoho viac ako tí, ktorí čítajú bežnou rýchlosťou. Koľkokrát sa vám stalo, že vám pozornosť uletela kamsi preč, vy ste len mechanicky prechádzali riadky a keď ste sa vrátili späť k príbehu, zistili ste, že netušíte, čo sa udialo v predchádzajúcej vete? Rýchločitateľom sa tento nechcený jav nepritrafí takmer vôbec, nakoľko ich technika čítania neustále tlačí k tomu, aby sa na text plne sústredili.

Techniky rýchločítania sú síce individuálne a prispôsobujú sa konkrétnemu človeku, no ich podstata má nesmierne pevné základy.

Nie je potrebné vysloviť (v duchu) každé jedno slovo

Takzvaná artikulácia (naznačenie slova perami – jav badateľný najmä u žiakov prvého stupňa základnej školy) a subvokalizácia (vizualizácia prečítaného slova v mysli) vedú k tomu, že sa sústredí aj na slovíčka, ktoré pozornosť nevyžadujú. Prílišné odvádzanie pozornosti k prívlastkom či príslovkovým určeniam, ktoré v konečnom dôsledku nemajú takmer žiadny dopad na význam vety, bežného čitateľa len zdržuje.

„Veľký čierny pes, ktorý vybehol zo susedovho dvora, sa hrozitánsky rozbrechal na skupinku okoloidúcich mladých ľudí, pravdepodobne kráčajúcich do školy.“

Dlhá veta, no jej význam, ktorý by mal čitateľ uchopiť, je nasledovný: Pes sa rozbrechal na mladých ľudí.
Nie je preto potrebné viazať sa na každé jedno slovo a naplno preciťovať jeho význam, nakoľko o pár strán ďalej budú tieto fakty úplne nepodstatné.

„Pevný“ zrak

Rozšíriť svoje zrakové pole a môže sa ísť na to! Predchádzajúca ukážka nám nepriamo premostila na nový bod –fixácia zraku. Prvé a posledné slová v riadku rýchločítajúci človek vníma zväčša len periférnym videním. Dalo by sa teda povedať, že takýto čitateľ text skôr skenuje, nakoľko sa nepozastavuje nad každým slovom a nedumá nad jeho významom. To však stále neznamená, že čítanie berie na ľahkú váhu a nie je schopný textu porozumieť rovnako ako iní jedinci. Postupom času si rýchločítateľ na novú metódu privykne tak, že svoje oči vytrénuje natoľko, aby si automaticky, prípadne podvedome vytipovali dôležité slová v texte. Nechce to nič viac, len tréning a zbieranie skúseností.

IMG_2777yVedľajšie účinky?

Vedeli ste, že oko číta iba v pokojovom stave? V pohybe nie je schopné zachytiť slovo a sprostredkovať mozgu jeho význam. Musí sa na mikrosekundu zastaviť, „pokochať“ sa písmenkových radom a odoslať do mozgu informáciu. S rýchločítaním sa spája ďalší obrovský mýtus, a to zbesilé kmitanie očami, ktoré zapríčiní ich únavu a následne i bolesť hlavy. Rýchločítajúci ľudia, ktorí túto techniku ovládajú správne, však v skutočnosti očami pohybujú oveľa menej ako tí, ktorí dokážu prečítať v priemere 200 slov za minútu. Tento zvláštny jav je zapríčinený tým, že rýchločítajúci jedinec svoj zrak fixuje doprostred riadka a ako tu už bolo spomenuté, intuitívne dokáže rozlíšiť dôležité a smerodajné slová od slovnej vaty. V konečnom dôsledku teda očami kmitá menej drasticky a frekventovane ako bežne čítajúci človek.

Techniky majstrov

Diagonálne čítanie

Vo výnimočných prípadoch rýchločítanie naberá na obrátkach a stáva sa z neho bleskové čítanie. Práve pri tomto type rýchločítania sa dosahuje najvyššia rýchlosť. Čitateľ vtedy očami preletí stránku diagonálne – z ľavého horného rohu do pravého dolného, pričom neustále periférnym videním zaznamenáva okolité slová a vety, ktoré intuitívne separuje.

Rozlíšenie akcie a opisu

Občas sa kľúčové informácie nachádzajú práve v rozhovoroch. Vety, ktoré čitateľovi oznamujú, kto repliku vyslovil, ako sa pritom tváril, kam položil ruku, či ako mihol kútikom úst, sú v tomto prípade úplne nepodstatné a čitateľa iba „zdržujú“. Opisné časti sú na tom podobne – v širšom zábere nedokážu ovplyvniť dej, slúžia skôr len na okrasu. Vytrénovaný rýchločitateľ dokáže už na prvý letmý pohľad rozoznať, ktoré pasáže sú smerodajné a v ktorých dôležité informácie nenájde. Opiera sa pritom o vlastnú intuíciu či interpunkčné znamienka. Výkričník sám osebe dáva na známosť, že v texte došlo k citovému vypätiu, otáznik je zasa zvestovateľom blížiacej sa odpovede, a teda i novej informácie.

Sú potrebné kurzy?

Každý odborník má v rukáve zopár tipov a grifov, ktorými internetové zdroje nedisponujú, a prísť na koreň rýchločítaniu sa dá porovnať s výučbou jazyka – dá sa naučiť i samostatne, no niekoľko tipov na úvod nikdy neuškodí. Treba však zvážiť, na aký účel chce čitateľ túto techniku využívať, či pre vlastný čitateľský pôžitok, alebo sa chce rýchlejšie prehrýzť odbornými textami, z ktorých si bude musieť drvivú väčšinu informácií dlhodobo zapamätať. Tak či onak, dôležitá je chuť a vytrvalosť, či už sa na túto cestu vykročí pod dohľadom profesionála, alebo samostatne.

Prečo aplikovať rýchločítanie?

Čas strávený s knihou sa nedá ničím nahradiť. Bežný čitateľ, ktorý po knihe či inom texte siahne len za účelom oddychu, si pri zmienke o rýchločítaní môže zaťukať na čelo. Kam sa bude ponáhľať, ak si chce cestu dosýtosti vychutnať? V prípade, že čítanie vnímate čisto ako pôžitok, benefity rýchločítania na vás nemusia mať správny účinok. No čo ak si musíte dozajtra letmo naštudovať príručku, o ktorej sa bude hovoriť na firemnej porade? Čo ak sa vám vybíja baterka v počítači alebo v mobile, zdroj elektriny nie je k dispozícii a vy stoj čo stoj musíte uloviť informáciu, bez ktorej sa momentálne nemôžete nikam pohnúť? Vtedy sa rýchločítanie zíde, dokáže vám ušetriť množstvo času a občas i doslova zachrániť život.

Autor: plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip