Martina Ivaničová (3x sci-fi)

„V nás ľuďoch je túžba po príbehoch.“


jaAudiozbierka poviedok 3x sci-fi nevznikla pod záštitou žiadneho veľkého vydavateľstva. Kto je jej iniciátorom?

Žiadne veľké vydavateľstvo sa doteraz nepustilo do takéhoto zámeru. Tak som si vysúkala rukávy a pustila sa do toho sama. Tak to začalo. Mám rada fantastiku, i tú slovenskú, a zdalo sa mi, že stojí za to, dostať ju do „uší“. Poviedok je medzi audioknihami poskromne, vychádzajú väčšinou veľké prekladové ságy. Občas má človek chuť si vypočuť niečo, čomu sa nemusí venovať celé týždne.

Keď sa pozriete vzad, verili ste na začiatku projektu, že sa vám vďaka crowdfundingovej kampani na portáli StartLab podarí projekt zrealizovať?

Od začiatku som chcela ísť touto cestou, pretože princíp crowdfundingu sa mi veľmi páči a sama občas prispejem na projekty, ktoré sa mi zdajú zaujímavé. Výsledok kampane bol príjemným prekvapením. Ďakujem ľudom, ktorí boli pri tom.

Čo bolo prvotným impulzom, vďaka ktorému audiokniha vyšla?

Nápad mi vŕtal hlavou dlhšie, ale presne si spomínam na chvíľu, keď som sa rozhodla. Čakala som v aute na križovatke a počúvala som v rádiu čítanie istej Borgesovej poviedky – fanúšikovia ju budú poznať, je to tá o encyklopedickom hesle Uqbar. Tú poviedku som predtým čítala, ale nezanechala vo mne výrazný dojem, ale takto, keď som ju počula, ma úplne pohltila. Vytrhlo ma z toho zamyslenia až zatrúbenie za mnou, lebo som prehliadla zelenú. Tak som si povedala, že sa do toho predsa pustím, že sú slovenské fantastické poviedky, ktorým stojí za to dať hlas.

Musíme pochváliť výber interpréta… Hlas Michala Klučku dokonale ladil s postavami i príbehom. Mali ste vo výbere od začiatku jasno?

Premýšľala som koho osloviť. Chcela som, aby to bol profesionál, ktorého hlas, ako spomínate, by sa k poviedkam hodil a zároveň, aby nebol „prefláknutý“. Spomenula som si na Michala Klučku, s ktorým sa poznáme z vysokej školy. Myslím, že to bola dobrá voľba. Michal od detstva dabuje, ale audioknihu narozprával prvýkrát. Teším sa, že – ako povedal – aj pre neho to bola zaujímavá skúsenosť.

Čo všetko si vyžaduje vydanie jednej audioknihy? Počítali ste na začiatku so všetkými úkonmi alebo ste na ne prichádzali postupne takpovediac za pochodu?

Hlavne chuť sa do toho pustiť. V tom čase som bola práve na materskej dovolenke a chuť riešiť aj niečo iné ako plienky a soplíky bola veľkým hnacím motorom. (úsmev)
Úplne všetko som zisťovala za pochodu. Od výberu poviedok, cez študovanie autorského zákona, po hľadanie intepréta, štúdia, dizajn obálky… Samozrejme, pýtala som si rady a nechala som veci, v ktorých sa nevyznám, na iných.

Koľko ľudí sa na projekte podieľalo?

Trojica autorov J.Kaščák, M.Pávová a T.Knapko. Ďalej interprét Michal Klučka, ktorého sme už spomínali, Tomáš Lukačka, ktorý zabezpečil réžiu a produkciu pri nahrávaní, ilustrátorka Ivana R. Blašková a dizajnér obálky Peter Drengubjak. Ďakujem im za spoluprácu.

V zbierke možno nájsť 3 separované príbehy. Čo by ste povedali o jej autoroch?

V prvom rade chcem poznamenať, že príbehy sú síce samostatné, ale pri výbere šlo o to, aby ich spájala spoločná niť. Je ňou samota. Každý z autorov ju uchopil inak. Človek môže byť sám vo vymretom postapokalyptickom meste, ale aj v rušnej spoločnosti.
Poviedky z tvorby Juraja Kaščáka sa objavili v niekoľkých ezbierkach, nedávno mu vyšla zbierka poviedok o Jolane, časopisecky publikoval v Kozmose, zaoberá sa radami pre nádejných autorov na scifi.sk.
S menom Tomáša Knapka sa čitatelia mohli stretnúť v antológii slovenskej sci-fi Dotyky, budúcnosti, v minulosti v časopise Fantázia, v elektronickom časopise Jupiter a nedávno mu vyšla novela Psionic.
Na Mínu Pávovú si môžeme spomenúť ako na finalistku ceny o najlepšiu sci-fi poviedku minulého roka v rámci Martinus Ceny fantázie, bronzovú finalistku Fantasy award.

3x-sci-fi-duzePrvá poviedka s názvom Sám sa začína ako bežná kriminálka – zmiznutím milovanej manželky. Postupne poslucháč prichádza na to, že svet, do ktorého je dej zasadený, sa trochu líši od toho nášho… Aké silné stránky má podľa vás tento príbeh?

Moja prvá reakcia po prečítaní, s ktorou som sa zverila i autorovi Jurajovi Kaščákovi, bola, že pre mňa – ženu – je ťažko uveriteľné, že muž zmýšľa takto romanticky, tak silne prežíva ľúbostný cit. Ale potom som si povedala: Prečo nie? Ani v sci-fi sa nemusíme strániť veľkých citov. Som zvedavá, čo na to poslucháči a poslucháčky.
To, čo mňa na tejto poviedke upútalo, je, že vo svete, kde je Gordon v ustavičnom kontakte s ostatnými ľuďmi, kde stačí žmurknúť, aby sa jeho emócie online premietli ostatným priamo na sietnicu, je na svoje nešťastie napokon predsa len sám.

Druhou poviedkou je príbeh s názvom Chrómovaná ruža. Viete našim čitateľom v skratke načrtnúť, o čo v príbehu pôjde?

Chrómovaná ruža je veľmi svojský text, postapokalyptický mystický príbeh o hrdinovi v opustenom meste, nadupaný fantáziou a sviežimi dialógmi. Páči sa mi najviac z tejto poviedkovej zbierky.

V tretej a zároveň poslednej poviedke Camera obscura zohráva podstatnú úlohu asi jeden z najtradičnejších sci-fi prvkov. V čom spočíva čaro tejto poviedky?

V pointe. A viac už nemôžem vyzradiť, aby som nepokazila zážitok z počúvania. Azda len to, že ak vám niekto ponúkne džob snov, bude to mať pravdepodobne nejaký háčik.

Bude možné nájsť raz zbierku poviedok aj v knižnej (papierovej) verzii?

Preskočili sme jeden level, knižné vydanie, však? (úsmev) Zvláštnosťou je, že 3x sci-fi vychádza priamo ako audiokniha a papierová verzia bude možno niekedy v budúcnosti.

Myslíte si, že sú audioknihy na Slovensku obľúbené? Alebo to chce ešte čas?

V češtine ich vychádza podstatne viac, ale to je dané možno i tým, že slovenskému poslucháčovi čeština neprekáža. Ako sledujem ľudí okolo seba, začínajú audioknihy počúvať. Verím, že sa tomuto žánru na Slovensku bude dariť stále viac a dočkáme sa zaujímavých titulov.

Viete stručne zhrnúť niekoľko pozitív audiokníh?

V nás ľuďoch je túžba po príbehoch. Vo svojom okolí sa však stretávam s názorom: „Nemám čas čítať“. Rozumiem tomu, nie je totiž jednoduché nájsť si v zhone bežného dňa pokojnú chvíľu na knihu. Mne samej sa to darí len večer, keď sú deti v posteli a riady v umývačke. Ale počúvať, to je čosi iné. To sa dá pri ceste autom alebo pri varení, v čase, ktorý by bol inak „hluchý“.

Prečo práve sci-fi? Je vám ako osobe tento žáner blízky?

Páčia sa mi knihy z rôznych žánrov, ale fantastika je mi skutočne blízka. Na sci-fi literatúre ma oslovuje to, že jej autori majú odvahu zamýšľať sa, kam spejeme, pýtať sa, aký bude človek v budúcnosti. Prežívajú zajtrajšky a ja ako čitateľka spolu s nimi.
Na druhej strane je zaujímavé konfrontovať predstavy ľudí o budúcnosti s realitou, ktorá nastala. Keď čítam Gibsonovho Neuromancera, zabávam sa na tom, že pre 3MB RAM sa v jeho románe zabíja. Dnes nosíme vo vrecku telefón s 2GB RAM a nikomu to nepríde čudné.

Ako by mala vyzerať dobrá sci-fi kniha?

Na také zovšeobecnenie si netrúfam. Asi by mala mať všetko to, čo má každá iná dobrá kniha. Čo to je?
Dôležité v sci-fi je, že ak sa autor zmieňuje o tom, ako technologicky niečo funguje, malo by to vyznieť vierohodne, mal by sa tváriť, že o tom vie viac ako čitateľ. Napadá mi pekný príklad z filmu Solaris, v Tarkovského verzii sa spomína anihilácia protónov aniprotónmi (dúfam, že ma pamäť neklame a nespomínam si, či to bolo aj v literárnej predlohe takto), v poslednom filmovom remaku z roku 2002 je to v tomto bode scenára nahradené ostreľovaním cieľa Higgsovými anitbozónmi. Jednoducho scenárista kráčal s modernou vedou.
Na jedno zovšeobecnenie si predsa len trúfnem: Dobrú knihu čitateľ číta pre pôžitok z každej jednej strany, nielen pre rozuzlenie na tej poslednej.

Kde si môžu poslucháči zakúpiť audioknihu 3x sci-fi?

Audiokniha vo verzii na stiahnutie je dostupná na audioknižných portáloch, napr. na audioteka.sk. Vďaka crowdfundingu vyšla aj na CD a v najbližších dňoch by ste ju mali nájsť aj v kamenných kníhkupectvách.

Aké boli prvé ohlasy na audioknihu? Boli rozdielne od vašich očakávaní?

Pred spustením crowdfundingovej kampane som sa snažila zistiť názor na tento projekt u ľudí z brandže. Bola som prekvapená pozitívnymi reakciami, ich názory boli povzbudením.
Čo sa týka ohlasov od poslucháčov, ktorí sa už dostali k audioknihe, najviac kontroverzne pôsobí Chrómovaná ruža. Súdiac podľa reakcií, čo sa ku mne dostali, si však každý našiel aspoň jednu poviedku, ktorá sa mu páčila.

Plánujete sa pustiť do ďalšieho podobného projektu?

Teraz sa sústredím najmä na organizáciu krstu, ktorý bude 22.9.2016 o 19:00 v kaviarni Coffee sheep v Trenčíne a kam ste všetci srdečne pozvaní.
Potom sa uvidí. Bola to fuška, ale teším sa z výsledku, preto by som sa možno pustila do podobného projektu v spolupráci s niekým ďalším. Bolo náročné mať všetko na vlastných pleciach.

Rozhovor zostavila: Miška Hossová
Fotografiu poskytla: Martina Ivaničová
©plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip